در بخش جنبي بيست و هشتمين جشنواره موسيقي فجرلیان از موسیقی «دینگو مارو» و داستان «فلک ناز» می‌گوید

khabarگروه لیان به سرپرستی محسن شریفیان در بیست و هشتمین جشنواره موسیقی فجر از داستان فلک ناز می‌گوید و با اجری قطعه«دینگو مارو»، بخشی از موسیقی زار را معرفی می‌کند.

محسن شریفیان در گفت‌وگو با ستاد خبری بیست و هشتمین جشنواره موسیقی فجر ضمن اعلام این خبر گفت: گروه لیان در جشنواره های قبلی اختصاصا به آیین‌ها و افسانه های بومی، شاهنامه خوانی و معرفی بخش‌های مختلف موسیقی بوشهر چون خیام، یزله و شروه‌خوانی پرداخته است.

سرپرست گروه ليان در ادامه افزود:این‌بار می‌کوشیم تا داستان«فلک ناز» را روایت کنیم؛ داستانی که چون شاهنامه و خیام‌خوانی، گونه‌ای موسیقی محفلی بوده و البته به شکل کارآوا (ترانه‌ای که هنگام کار خوانده می‌شود) نیز خوانده می شود. این اولین بار است که این نوع موسیقی به صحنه خواهد آمد.

وي درباره قطعه«دینگومارو» افزود: مردم‌ ساحل‌نشین‌ جنوب‌ ایران‌، ارواح‌ و جن‌ها را به‌ صورت‌ باد مى‌پندارند و معتقدند که‌ هر بادی،‌ جنى‌ دارد که‌ با آن‌ به‌  جسم‌ آدمیزاد مى‌رود و آنها را تسخیر مى‌کند. درمان  بیماران اهل هوا  به دست«بابازار» و «ماما زار» ها  و  راه درمانشان  مجلسی است با  ساز و آواز و قرباني و … كه به موسيقي آن دينگومارو مي گويند.

گروه موسیقی لیان، 25 بهمن ماه ساعت18:30 در تالار وحدت به صحنه می‌رود و هنرمنداني چون آکا صفوی خواننده گروه، حسین سنگ سر، مرتضی پالیزدان، محمود بردک نیا، حمید اکبری، امین فیروز پور، مهدی شریفیان، هادی منوچهری و ماکان صغیری : نوازنده، محسن شریفیان را در این برنامه همراهی خواهند کرد.


منبع: موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir

برچسب

0 دیدگاه برای این خبر “در بخش جنبي بيست و هشتمين جشنواره موسيقي فجر”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

تبلیغات

تازه‌ترین اخبار

تبلیغات
سایت موسیقی برگزیده کشور

عضویت در خبرنامه