موسیقی ایرانیان
 

مطالعه‌ی این پرونده به همه‌ی بازدیدکنندگان توصیه می‌شود

موسیقی ایرانیان- ابراهيم مولائي: پرونده فقه و موسيقي را شايد بااهميت‌ترين مطلبي دانست كه تا به حال در مجله موسيقي ايرانيان منتشر شده است، به همين سبب تصميم گرفتيم اين پرونده را در سايت قرار دهيم تا كاربراني كه موفق به دانلود مجله نشده اند اين پرونده را در سايت مطالعه كنند، از همه‌ي كاربران مي‌خواهيم چنين مطالب مهم تحليلي مرتبط با سرنوشت موسيقي كشور را با توجه بيشتري مطالعه كنند.

در ادامه مي‌توانيد مقدمه‌ي پرونده را مطالعه كنيد، قسمت‌هاي اصلي پرونده به تدريج در سايت قرار خواهد گرفت.

(قابل ذكر است كه متن آشنايي با صادق طباطبائي در اين پرونده در نسخه‌ي شماره‌ي نهم مجله موسيقي ايرانيان داراي اشكالاتي بوده كه به همين سبب از دكتر طباطبائي عذر مي خواهيم و متن بي ايراد را در اينجا قرار مي‌دهيم.)

مقدمه‌ي پرونده

امين موسوي: طبق عادت شبانه ام در حال چك كردن صفحه هاي فيس بوك دوستان بودم كه ناگهان به متن زير برخوردم…

در همان سال هاي اول و دوم انقلاب كه مسئله موسيقي و اختلاف نظر بعضي از آقايان فقها و علما در اين مورد مطرح بود؛ فتواي امام خميني معيارهائي را معين كرد كه مسئولان صدا و سيما آويزه گوش خود كردند. و آن تعيين معيار و تفكيك موسيقي مبتذل از موسيقي اصيل و روحنواز بود. در همان دوران من در همين زمينه چند سوال تكميلي را از امام خميني پرسيدم كه در روزنامه هاي همان زمان از جمله در روزنامه كيهان به چاپ رسيد.
سؤالات قريب به اين مضامين بود:

اگر دريك قطعه سرود يا موسيقي نيازي به كلام و صداي انسان باشد؛ چه حكمي دارد؟

امام خميني نظر دادند: اگر مفسده اي در كار نباشد، از اين لحاظ حكم كلي تغييري نمي كند.
در صورت استفاده از صداي مرد؛ حتماً بايد به صورت گروهي يا به اصطلاح كر باشد يا مي توان از تك خواني مرد نيز استفاده كرد؟

امام نوشتند: فرقي ميان تك خواني و آواز گروهي وجود ندارد.
استفاده از صداي زن چه حكمي دارد؟

امام جواب دادند: همان حكم صداي مرد را دارد.

آيا صداي زن بايد به صورت گروهي باشد؛ يا تك خواني زنان نيز بدون اشكال است؟

امام پاسخ دادند: حكم همان حكم كلي است و با صداي مرد فرقي ندارد.

اتفاقاً اين سوالات زماني بود كه تني چند از آقايان علما، شعار دادن خانم ها در خيابان؛ دوشادوش مردان را بدون اشكال نمي دانستند. اين نظرات امام خميني راهگشاي مسائلي از اين دست شد.
حال چرا در ساخته هاي موسيقائي و سرودها از تك خواني زنان استفاده نمي شود؛ نمي دانم. كما اين كه نمي دانم چرا مي توان در يك كنسرت زنده در تهران و شهرستان ها شركت كرد و ناظر نواختن ساز توسط اركستر بود، ولي نشان دادن آلات موسيقي نوازندگان در تلويزيون ممنوع است.

اين جملات كه خوانديد نوشته‌ي يكي از نزديكان امام خميني يعني صادق طباطبائي در فيس بوكش است كه آن ‌شب بصورت اتفاقي به چشم‌هايم خورد، همين نوشته كنجكاوي مرا در مورد نظر امام خمینی در مورد موسيقي و همچنين شخصيت صادق طباطبائي برانگيخت، كم‌كم رابطه ي مجموعه موسيقي ايرانيان با دكتر شكل گرفت و ايشان قبول كردند مصاحبه اي را در باب موسيقي و اسلام و رابطه ي اين دو انجام دهند، هدف اصلي ما از مصاحبه با يكي از نزديك ترين افراد به امام خميني و امام موسي صدر يعني صادق طباطبائي اين بوده كه ديدگاه اين شخصيت هاي ديني و سياسي را در مورد موسيقي بيشتر بدانيم و همچنين مسئله ي بسيار مهم “رابطه ي فقه و موسيقي” كه به دلايل مختلف كمتر در مطبوعات به آن پرداخت شده را كمي بيشتر باز كنيم. به همين دليل سوالات مفصلي را براي آقاي طباطبائي فرستاديم و ايشان هم تصميم گرفتند متن نسبتاً مفصلي را در مورد اسلام و فقه كه پيش نيازي براي درك بحث رابطه ي فقه و موسيقي است بنگارند و در اختيار مجله ي موسيقي ايرانيان قرار دهند، بعد از نوشتن اين متن هم خودشان سؤالات را با كمي اصلاح و تغيير و جابجايي پاسخ دادند، شايد نوشته ي اولي و متن اين مصاحبه طولاني باشد ولي حاوي مطالب مهم و البته جذابي است، ايشان در مورد موضوعات مختلفي سخن گفته اند، از نظر امام خميني و امام موسي صدر در مورد موسيقي گرفته تا بيان خاطراتي در باب دوستي‌شان با اهالي موسيقي، از صحبت در باب رابطه‌ي فقه و موسيقي تا صحبت در مورد نگارش جزوه اي به قلم خود درباره ي سمفوني نهم بتهوون، از بررسي سياست هاي نظام و صدا و سيما در قبال موسيقي تا بيان علت شكل گيري علاقه‌شان نسبت به موسيقي و فراگرفتن موسيقي دستگاهي ايران و كلاسيك غربي…

بسیاری از خوانندگان مجله كه در گروه سني جوان و نوجوان هستند شايد صادق طباطبائي را نشناسند، براي شناخت زندگي چنين شخصيتي شايد نوشتن ده ها صفحه هم كم باشد، شخصيت ايشان در ظاهر جمع اضداد است، از طرفي فرزند آیت الله سید محمد باقر سلطانی طباطبایی استاد بسياري از مراجع فعلي هستند، از طرف ديگر عاشق موسيقي هستند و مسلط به نواندگي و آهنگسازي. از طرفي برادر عروس امام خميني و خواهر زاده ي امام موسي صدر و پسرخاله‌ي همسر سيدمحمد خاتمي رئيس جمهور سابق مي‌‌شوند و از سمت ديگر دوستي زيادي با بسياري از اهالي موسيقي چون لوريس چكنواريان، پرویز یاحقی، فرامرز پايور، پرويز مشكاتيان، جلیل شهناز، مرتضي حنانه، غلامحسین بنان، محمدرضا شجريان و بسياري ديگر داشته و دارند.

براي شناخت نسبي ايشان بهتر است سخن را كوتاه كنم و شما را به اينجا ارجاع دهم، در قسمت بعدي پرونده كه به زودي در سايت قرار خواهد گرفت مي‌توانيد نوشته‌ي دكتر طباطبائي را در مورد “شناخت اسلام و فقه و رابطه‌اش با موسيقي” بخوانيد و پس از آن نوبت به مصاحبه‌ي موسيقي ايرانيان با ايشان در باب موضوعات مختلف مي رسد كه پيشنهاد مي كنيم با دقت آن را مطالعه كنيد. پرونده هم با نوشته‌ي مهمي با عنوان “سؤالات يك مخاطب موسيقي مسلمان از ولايت فقيه” به اتمام مي رسد كه توصيه مي‌كنيم مخاطبين مجله بخصوص مسئولان كشور آن نوشته را با دقت بخوانند.

همچنين جا دارد از ابوالحسن مختاباد يكي از روزنامه نگارهاي با تجربه و پرسابقه ي كشورمان هم تشكر كنيم كه براي طراحي سوالات مصاحبه با دكتر طباطبائي با ايده هايشان ما را ياري دادند.

در زير فهرستي از مطالب پرونده‌ را مي توانيد مشاهده كنيد.

  1. مقدمه پرونده
  2. آشنایی با دکتر صادق طباطبائی
  3. نوشته ای در باب شناخت اسلام و فقه و رابطه‌اش با موسیقی
  4. مصاحبه موسیقی ایرانیان با دکتر صادق طباطبائی |قسمت اول|قسمت دوم
  5. سوالات یک مخاطب موسیقی مسلمان از ولایت فقیه

   تا به حال مقدمه‌ي پرونده فقه و موسيقي را مطالعه كرديد، قسمت دوم پرونده يعني آشنايي با دكتر صادق طباطبائي را هم كه از اينجا خوانديد، قسمت‌هاي بعدي پرونده را يا از طريق دانلود نهمين شماره مجله موسيقي ايرانيان مي‌توانيد مشاهده نماييد و يا صبر كنيد تا در همين سايت قرار گيرد.

   براي مشاهده‌ي صفحه‌هاي اصلی اين مطلب در نهمين شماره مجله موسيقي ايرانيان بر روي عكس‌های زير كليك كنيد.

   • طراحی و صفجه آرایی: ابراهیم مولائی

   http://musiceiranian.ir/images/news-pic/2011/04/dr-tabatabaei1-s.jpg http://musiceiranian.ir/images/news-pic/2011/04/dr-tabatabaei2-s.jpg http://musiceiranian.ir/images/news-pic/2011/04/dr-tabatabaei3-s.jpg


   منبع: مجله موسیقی ایرانیان - musicmagazine.ir

   لینک کوتاه مطلب : https://musiceiranian.ir/?p=9366


   پاسخی بگذارید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

   تمامی آثار صوتی و تصویری منتشرشده در سایت «موسیقی ایرانیان» تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشند.