×
×

«باز هوای وطنم آرزوست»

 • کد نوشته: 108194
 • موسیقی ایرانیان
 • چهارشنبه, ۲۹ام اردیبهشت ۱۳۹۵
 • ۰
 • کنسرت «سماع زرکوبان» برای ساعاتی در تالار وحدت، مخاطبان خود را مهمانِ شنیدن موسیقی تنبور، موسیقی ایرانی و موسیقی آذری کرد.
  +گزارش تصویری از کنسرت «سماع زرکوبان»

  «باز هوای وطنم آرزوست»
 • ۴کنسرت «سماع زرکوبان» برای ساعاتی در تالار وحدت، مخاطبان خود را مهمانِ شنیدن موسیقی تنبور، موسیقی ایرانی و موسیقی آذری کرد.

  به گزارش سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان»، گروه موسیقی «ره سماع» شب گذشته سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ در تالار وحدت به روی صحنه رفت و کنسرت خود را با عنوانِ «سماع زرکوبان» اجرا کرد.

  در این اجرا گروه «ره سماع»‌ ترکیبی متفاوت از آنچه در سازبندی گروه‌های موسیقی متداول است را ارائه داد؛ حضور سازهای کوبه‌ای در کنار سازهای موسیقی ایرانی، سازهای موسیقی آذری و خوانندگان کُر به نوعی ترکیبی تازه در سازبندی بود.

  در این میان آنچه بیش از همه به چشم می‌آمد گروه تنبورنوازان بودند که جلوه‌ای ویژه به چیدمان و البته صدادهی گروه داده بودند.

  «ره سماع» در شب گذشته رپرتواری متفاوت و متنوع را نواخت؛ مخاطبان این کنسرت قطعه‌هایی از مقام‌های تنبور، دستگاه‌های موسیقی ایرانی و البته قطعه‌هایی از موسیقی آذری را شنیدند و در بخش‌هایی از اجرا با برخی از قطعه‌های قدیمی خاطره‌بازی کردند.

  ودود موذن خواننده این گروه را بسیاری از علاقه‌مندان به موسیقی به عنوان خواننده‌ی موسیقی آذری می‌شناسند، اما شب گذشته ودود موذن اثبات کرد که توانایی بالایی در خواندن آوازهای ایرانی دارد.

  تکنوازی تنبور در دستگاه «ماهور» و مقام قلندری آغازگر این کنسرت بود که با قطعه مقامی تنبور «سحری» ادامه یافت.

  نخستین آوازی که ودود موذن خواند در دستگاه «همایون» و در کنار تکنوازی بربت بود. این آواز به تصنیف «باز سفید» با آهنگساز و تنظیم ساسان شکاریان و شعری از مولانا ختم شد.

  تکنوازی تنبکِ هادی ارجمند یکی بخش‌های جذابِ این کنسرت بود. ارجمند در این تکنوازی تکنیک بالای خود را به نمایش گذاشت که با تشویق‌های حاضران همراه بود.

  تصنیف «قدح عشق» با آهنگسازی و تنظیم ساسان شکاریان و شعری از مولانا، تکنوازی بربت ، تصنیف «علی گویم علی جویم» با آهنگسازی زنده یاد درویش‌امیر حیاتی و شعری از موافق، قطعه «شور عشق» با آهنگسازی و تنظیم ساسان شکاریان، تصنیف «برقدسیان آسمان» با آهنگسازی و تنظیم ساسان شکاریان و شعری از شیخ فضل الله نعیمی بخش‌های دیگر این کنسرت بودند.

  ۱پس از اجرای این آثار نوبت به اجرای تصنیف تُرکی «گندوز گئجه واوُتمه بلبل» رسید که شنیدنش برای مخاطبان ترک زبانِ حاضر در تالار وحدت جذاب بود.

  با تکنوازی تنبور در دستگاه «چهارگاه»، قطعه مقامی تنبور «سُملی سماع سنگلی سماع» و تکنوازی کمانچه کنسرت ادامه یافت.

  تصنیف «من مست و تو دیوانه» با آهنگسازی و تنظیم ساسان شکاریان براساس یک ملودی قدیمی و شعری از مولانا خاطره‌های بسیاری را برای مخاطبان زنده کرد.

  تکنوازی تنبور در «بیات اصفهان»، تصنیف «باز هوای وطنم آرزوست» با آهنگسازی کیخسرو پورناظری و تصنیف آذری «منده سیغار ایکی جهان» با آهنگساز و تنظیم ساسان شکاریان و شعری از عمادالدین نسیمی دیگر قطعه‌های این برنامه بود.

  اجرای قطعه‌هایی مانند «باز هوای وطنم آرزوست» توانست مخاطبان این کنسرت را به وجد آورد و آنان را با ودود موذن در خواندن این آثار همراه کند.

  حسین پرنیا، احمد وکیلی، رضوان صادق‌زاده، مهدیه محمدخانی، غلامرضا رضایی، فاضل جمشیدی و آقای پیرموذن مهمانان ویژه کنسرت گروه «ره سماع» در تالار وحدت بودند.

  https://musiceiranian.ir/?p=108194
     

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *