×
×

مرتضی دلیری عنوان کرد:

 • کد نوشته: 91834
 • موسیقی ایرانیان
 • چهارشنبه, ۱۳ام آبان ۱۳۹۴
 • ۱ دیدگاه
 • مرتضی دلیری معتقد است که در آلبوم های اول هیچکس زیر بار نمی رود که آن را یا بخرد یا در هزینه هایش مشارکت کند. لذا تهیه کننده اول باید هزینه چاپ و نشر را خود متحمل شود و بعد شرکت پخش فقط برایش پخش کند. موضوع هزینه تهیه آلبوم موسیقی در کشور ما از […]

  مرتضی دلیری عنوان کرد:
 • ۶۳۵۸۲۰۵۲۶۹۰۴۰۴۷۷۶۰مرتضی دلیری معتقد است که در آلبوم های اول هیچکس زیر بار نمی رود که آن را یا بخرد یا در هزینه هایش مشارکت کند. لذا تهیه کننده اول باید هزینه چاپ و نشر را خود متحمل شود و بعد شرکت پخش فقط برایش پخش کند.

  موضوع هزینه تهیه آلبوم موسیقی در کشور ما از موضوعات مهمی است که شاید بسیاری از هنرمندان با آن درگیر باشند. انواع و اقسام هزینه های استودیوهای مختلف، آهنگسازان، ترانه سرا و … از جمله موارد ابتدایی تهیه آلبوم های موسیقی است. حال این موارد برای کسانی که قصد دارند اولین آلبوم های خود را روانه بازار کنند بسیار چالش برانگیز تر خواهد بود، چون معمولا تهیه کننده و اسپانسری حاضر نیست از خواننده ای که قرار است برای اولین بار آلبوم بدهد و معلوم نیست نتیجه مالی داشته باشد یا نه هزینه ای انجام دهد.

  مرتضی دلیری تهیه کننده آلبوم های موسیقی در این باره به خبرنگار ایسکانیوز گفت: من ۵آلبوم اولی داشتم که شهرام شکوهی، گرشا رضایی، مازیار بازیار، عارف جعفری از کسانی هستند که اولین آلبومشان را من منتشر کرده و می کنم. همچنین اولین بار است که خواننده ای افغانی را من حمایت کردم و اولین افغانی است که آلبوم پاپ در ایران منتشر می کند. و قبل از همه اینها که شهرام شکوهی بوده است. البته در کارهای اصیل هم کار شهریار بلوچستانی با حمایت من منتشر شد.

  وی در خصوص هزینه های تهیه آلبوم اولی ها گفت: ببینید مثلا یک کسی مثل گرشا رضایی هزینه استودیو ندارد، خود او در خانه استودیو دارد و خودش کار آهنگسازی را انجام می دهد، ترانه سراست و بیشتر کارهایش را خود انجام می دهد. اما در مجموع برای تولید یک البوم برای استودیو از ۳۰،۴۰هزار تومان در هر ساعات شروع می شود تا ۷۰هزارتومان.

  وی ادامه داد: یک آلبوم هم متغیر است که چقدر یک استودیو را اشغال می کند. گروهی ممکن است به اندازه کافی تمرین داشته باشند و در استودیو قطعاتشان را فقط اجرا و کار را تمام کنند. یا مثلا خواننده ای باشد که باید خیلی کار کند. یعنی مثلا ما باید ده برداشت داشته باشم تا یکی را ضبط کنیم. به طور متوسط فکر میکنم برای یک آلبوم خوب که سازهای آکوستیک داشته باشیم و نیاییم همه را از سازهای الکتریکی استفاده کنیم چیزی حدود ۴۵ تا ۵۰ساعت برای ضبط یک آلبوم زمان لازم است.

  دلیری در خصوص هزینه آهنگسازها نیز گفت: آهنگسازها هم باز متغیر است. برای آهنگ خوب هم تنها یک ملودی کمتر از ۳میلیون نیست. یعنی برای هر ترک ۳ملیون به بالا آهنگ ساخته می شود. درمورد ترانه سرا هم باز فرق می کند. ما ترانه سرایی داریم که اولین کارش است. از ۲۵۰هزار تومان شروع می شود و تا یک یا یک و نیم میلیون این قیمت متغیر است. مثلا خواننده ای داشتیم که از علیرضا افکاری یا روزبه بمانی ترانه گرفته بود و قیمت آن آلبوم برای هر ترک با احتساب آهنگ و ترانه و تنظیم ۱۰میلیون تومان بود.

  وی درخصوص هزینه اخذ مجوزها و چاپ و نشر نیز گفت: برای مجوز هم من خودم شرکت دارم و دیگر برای اخذ مجوز هزینه ای از خواننده نمی گیریم، من اگر مجوز را بگیرم سه میلیون از خواننده خوام گرفت. یعنی هم مجوز شعر و هم مجوز موسیقی و هم حراست جمعا هزینه اش ۳میلیون می شود. ولی دوستان دیگری هم هستند که من در جریانم ۸،۹ میلیون هم گرفته اند. چاپ و نشر هم متاسفانه در آلبوم های اول هیچکس زیر بار نمی رود که آلبوم اول را یا بخرد یا در هزینه های آن مشارکت کند. لذا تهیه کننده اول باید هزینه چاپ و نشر را خود متحمل شود و بعد شرکت پخش فقط برایش پخش کند. اگر کار خوبی شد و فروش خوبی داشت می توان بعد صحبت کرد و مشارکت کرد اما معمولا عرف این است که هزینه آلبوم اول را تهیه کننده می پردازد.

  دلیری افزود: آلبوم اول فقط تولید آلبوم و محتوای آن نیست. مهمترین بخش آلبوم اول به نظر من تبلیغات آن است. یعنی من بیشترین هزینه را برای تبلیغات می پردازم چون مردم باید تبلیغات را ببینند تا بخرند. آلبوم اگر کمتر از ۲۰هزارعدد تولید شود اصلا شنیده نمی شود. اگر آلبوم فاخر باشد تیراژش ۴یا۵هزارتاست. ولی آن آلبوم اولی که به شکل ولت هست کمترین تیراژش ۲۰هزارتاست و اگر کمتر از این باشد دیده نمی شود. این درحالی است که آلبوم خواننده های معروف بالای صد هزارتاست. ببینید ما یکسری آلبوم های فاخر داریم که مثلا نمی توانیم در سوپرمارکت ها آنها را توزیع کنیم. به صورت دی جی پک عرضه می شود که قیمتش الان در بازار حدود ۱۰هزار تومان است. درحالی که آلبوم های معمولی ۳۰۰۰تا ۳۵۰۰تومان است و در سوپر مارکت ها به فروش می رسد.

  این تهیه کننده در پایان گفت: ولی مهمترین کار ما که معمولا هیچ پشتوانه ای هم نداریم موضوع تبلیغات است. یعنی در سایت های موسیقی بخواهید تبلیغ کنید برای بنرهایی که میزنند کلی باید هزینه شود. کلیپ یا تیزر بخواهید تهیه کنید هم همینطور و ۵،۶میلیون پول آن کلیپ می شود. این ها خیلی مشکل است. یعنی من حاضرم آلبوم اول را تولید کنم و جایی باشد که بیاید این کار را برای من تبلیغ کند. در مجموع می توان گفت آلبوم اول برای تولید با تبلیغات حدود ۱۰۰میلیون هزینه بردار است.

  https://musiceiranian.ir/?p=91834
     
  برچسب ها مرتضی دلیری

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *