×
×

وعده آقای وزیر عملی نشد

 • کد نوشته: 91771
 • موسیقی ایرانیان
 • سه شنبه, ۱۲ام آبان ۱۳۹۴
 • ۰
 • وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه‌ی سی‌امین دوره جشنواره‌ی موسیقی فجر، از اجرای طرحی حمایتی برای برگزیدگان جشنواره‌ی موسیقی فجر زیر نظر «بنیاد ملی نخبگان» استقبال کرد؛ اما نه‌تنها این طرح تا کنون عملی نشده، بلکه کانون دیگری هم که زیر نظر انجمن موسیقی ایران در این راستا فعالیت داشت، کارش را متوقف […]

  وعده آقای وزیر عملی نشد
 • ۱۴۲۴۴۶۲۵۴۴۸۱۰_hamid forootan _-14وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه‌ی سی‌امین دوره جشنواره‌ی موسیقی فجر، از اجرای طرحی حمایتی برای برگزیدگان جشنواره‌ی موسیقی فجر زیر نظر «بنیاد ملی نخبگان» استقبال کرد؛ اما نه‌تنها این طرح تا کنون عملی نشده، بلکه کانون دیگری هم که زیر نظر انجمن موسیقی ایران در این راستا فعالیت داشت، کارش را متوقف کرده است.

  ۲۰ آبان‌ماه سال ۹۲ رییس انجمن موسیقی ایران از ایجاد کانونی تحت عنوان «کانون برگزیدگان فجر» به دبیری امیرعباس ستایشگر خبر داد. کانونی که قرار بود از گروه‌های برگزیده‌ی جشنواره‌ی موسیقی فجر حمایت کند و اقدامات خاصی برای آن‌ها انجام دهد. اجرای کنسرت، انتشار آلبوم و برگزاری مسترکلاس‌ و کارگاه‌های تخصصی آموزشی، از جمله محور‌های فعالیت این کانون بود.

  در مرحله‌ی اول فعالیت کوتاه‌مدت این کانون، ۱۰ گروه موسیقی تحت پوشش قرار گرفتند که چهار گروه از تهران، دو گروه از شیراز و یک گروه از استان‌های اصفهان، تبریز، ساری و مهاباد از این جمله بودند.

  در اختتامیه‌ی سی‌امین دوره جشنواره‌ی موسیقی فجر، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی – علی جنتی – گفت:‌ «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تأسیس کانون موسیقیدانان جوان حمایت می‌کند و برای تأسیس آن لازم است، استادان، پیشکسوتان و همین‌طور دولت، حمایت و کمک‌های جدی داشته باشند، زیرا این کانون عمدتا کانونی مردمی است.»

  در واقع این طرح، درخواستی از سوی حسن ریاحی (دبیر جشنواره‌ی موسیقی فجر) بود که از سوی وزیر ارشاد مورد استقبال گرفت؛ اما حالا که نزدیک به یک سال از مطرح شدن این موضوع می‌گذرد، خبری از ایجاد چنین کانونی نیست.

  اما امیرعباس ستایشگر که دبیر «کانون برگزیدگان فجر» زیر نظر انجمن موسیقی ایران بود، درباره‌ی فعالیت این کانون به خبرنگار ایسنا گفت: از شب اختتامیه‌ی سی‌امین دوره جشنواره‌ی موسیقی فجر، فعالیت «کانون برگزیدگان فجر» متوقف شده، زیرا گفتند که قرار است به‌دستور وزیر، بنیادی برای حمایت از آهنگساران جوان تأسیس شود.

  این هنرمند ادامه داد: کانونی که شما از آن صحبت می‌کنید، زیر نظر انجمن موسیقی ایران فعالیت می‌کرد و من هم توسط آقای علی ترابی (رییس انجمن موسیقی ایران) به این کار دعوت شدم. اقدامات حمایتی ما هم در همان زمان شکل گرفت و چند گروه موسیقی را تحت پوشش قرار دادیم. آقای ریاحی در نظر داشت، کانون آهنگسازان جوان را زیر نظر بنیاد ملی نخبگان تأسیس کند و این موضوع در اختتامیه جشنواره هم مطرح شد و اتفاقا همه از آن استقبال کردند. با این حال تا کنون بنیاد یا کانونی در این زمینه شکل نگرفته است.

  ستایشگر در ارزیابی‌اش از فعالیت‌ «کانون برگزیدگان فجر» اظهار کرد: همین که بعد از ۳۶ سال یک نهاد دولتی تصمیمی تا این حد جدی گرفته که از یکسری جوان حمایت کند، خیلی اقدام خوبی بود. وقتی ما جوان بودیم، کسی حمایت نمی‌کرد. این طرح در اواخر دوره‌ی آقای شاه‌آبادی مطرح شد و در زمان آقای مرادخانی شکل گرفت. داشتیم با ضعف یا قوت، کار را پیش می‌بردیم و فکر می‌کنم، گروه‌ها هم رضایت داشتند.

  این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که رها کردن برگزیدگان جشنواره‌ی موسیقی فجر در طول سال و وجود نداشتن طرح‌های حمایتی در راستای جشنواره‌ای که شعارش «جوان‌گرایی» است، یکی از نقدهای جدی مطرح‌شده است. در عین حال، این پرسش مطرح می‌شود که چرا وقتی بنیاد جدیدی تشکیل نشده، «کانون برگزیدگان فجر» فعالیتش را متوقف کرده است؟

  https://musiceiranian.ir/?p=91771
     

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *