آذین موحد: نسل جدیدی از نوازندگان فلوت با نگاهی حرفه ای ظهور کرده اند

 • کد خبر : 59736
 • ۱۹ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۳:۳۱

مراسم اختتامیه جشنواره هشتم موسیقی جوان در حالی فردا ۲۰ شهریورماه ساعت ۲۰ در تالار وحدت به کار خود پایان می دهد که نفرات برگزیده هر رشته با دریافت لوح تقدیر معرفی می شوند.
+اجرای مراسم اختتامیه بر عهده عباس سجادی است

هشتمین جشنواره موسیقی جوان به کار خود پایان می دهد

جشنواره جوان

جشنواره جوان

هشتمین جشنواره موسیقی جوان فردا ۲۰ شهریور با معرفی نفرات برگزیده به کار خود پایان می دهد.

مراسم اختتامیه جشنواره هشتم موسیقی جوان در حالی فردا ۲۰ شهریورماه ساعت ۲۰ در تالار وحدت به کار خود پایان می دهد که نفرات برگزیده هر رشته با دریافت لوح تقدیر معرفی می شوند.

دراین دوره از جشنواره مجموعا ۲۵۳ نوازنده و خواننده به اجرا پرداختند که از این تعداد ۱۵۲ نوازنده و خواننده موسیقی دستگاهی ایران و ۹۴ نوازنده موسیقی کلاسیک در بخش رقابتی و ۲ نوازنده عود ، ۳ نوازنده کلارینت و ۲ نوازنده ابوا در بخش غیر رقابتی به روی صحنه رفتند.

در مراسم اختتامیه که اجرای آن بر عهده عباس سجادی است علاوه بر اجرای موسیقی و چند سخنرانی نفرات برتر این دوره نیزاعلام می شود.

هشتمین جشنواره موسیقی جوان به دبیری هومان اسعدی و با حضور بزرگان موسیقی در ترکیب شواری سیاستگذاری از ۱۵ در تالار رودکی و خانه هنرمندان ایران آغاز و فردا در تالار وحدت به کارخود پایان می دهد.

آذین موحد، نوایی و سینکی اعضای هیئت داوران فلوت:

نسل جدیدی از نوازندگان فلوت با نگاهی حرفه ای ظهور کرده اند

اگر ۱۰ – ۱۵ سال پیش تلاش مان بر این بود که نوازندگان فلوت با نگاهی حرفه ای به روی صحنه حاضر شوند و اصول اخلاق و نوازندگی حرفه ای را بیاموزند امروز به جرات می توانیم بگویم بچه ها در زمینه ساز فلوت واقعا حرفه ای می نوازند و حرفه ای رفتار می کردند.

آذین موحد داور بخش نوازندگی فلوت این جشنواره گفت: در حین برگزاری رقابت های فلوت به این نتیجه جالب رسیده ام که فرهنگ نوازندگی این ساز واقعا رشد کرده است. رقابت در این بخش بسیار تنگاتنگ بود و این نشان می دهد که سطح نوازندگی فلوت در ایران بسیار بالا رفته است.

آذین موحد در ادامه افزود: تمام افرادی که علاقمند به این ساز هستند و در این جشنواره شرکت کرده بودند سطح کارشان نشان می داد جایگاه فرهنگی این ساز را فهمیده اند و رویکرد آکادمیک به این ساز را پذیرفته اند و تلاش می کنند به استانداردهای بین المللی نزدیک شوند و در همین راستا نیز گام بر دارند.

وی همچنین عنوان کرد: من به نوبه خودم به عنوان فلوتیستی که حدود۲۰ سال در ایران در زمینه فلوت فعالیت می کند واقعا از خوشحالی در پوست خود نمی گنجم که تا این حد سطح نوازندگی بچه ها بالا رفته است.

این عضو هیات داوران هشتمین جشنواره موسیقی جوان ادامه داد: من دبیر اولین جشنواره موسیقی جوان بودم و در جریان یکی دو دوره دیگر این جشنواره نیز قرار داشتم؛ اما به مرور موسیقی کلاسیک از جشنواره موسیقی جوان حذف شد. با این پیشینه باید بگویم اگر ۱۰ – ۱۵ سال پیش تلاش مان بر این بود که بچه ها با یک نگاه حرفه ای به روی صحنه حاضر شوند و اصول اخلاق و نوازندگی حرفه ای را بیاموزند امروز به جرات می توانم بگویم بچه ها در زمینه ساز فلوت واقعا حرفه ای می نوازند و حرفه ای رفتار می کردند.

آذین موحد گفت: بچه های گروه سنی«ب» خیلی خوب بودند و انتظار می رود که اگر همین روال را ادامه بدهند حتی در عرصه های بین المللی نیز در آینده نوازندگان خوبی از ایران معرفی کنیم.

فیروزه نوایی دیگر داور بخش فلوت درباره این بخش از رقابت های هشتمین جشنواره موسیقی جوان گفت: من حدود یک سال است که به ایران باز گشته ام. در واقع نزدیک به ۳۵ در اتریش در زمینه تدریس موسیقی فعالیت کرده ام و امسال نیز بازنشسته خواهم شد. در گذشته فکر می کردم که سطح آموزش در زمینه ساز فلوت در ایران پایین است اما امروز بعد از دیدن رقابت جوان هایی با این سطح بسیار خوشحال شدم.

این داور بخش نوازندگی فلوت افزود: بسیار خوشحال هستم که چنین بچه های با استعدادی را در حال رقابت دیدم. گروه اول بخش نوازندگی ساز فلوت از سطح خوبی برخوردار بودند که ما امیدواریم بهتر هم بشوند. اما گروه دوم بهتر بودند طوری که انتخاب برای داوران سخت شده بود.

وی همچنین عنوان کرد: برگزاری چنین جشنواره ای بسیار جای خوشحالی دارد و من بسیار امیدوار هستم که در آینده ای نچندان دور در زمینه سازهایی که نوازنده کم داریم نوازندگان خوبی ظهور کنند.

مجید سینکی دیگر داور بخش نوازندگی ساز فلوت گفت: امروز برای جشنواره موسیقی جوان روز خوبی بود چرا که ما شاهد رقابت استعدادهایی در بخش نوازندگی ساز فلوت بودیم که از سطح خوبی در اجرا برخوردار بودند. دیدن این همه فلوتیست خوب واقعا داوران را به آینده این ساز امیدوار کرد. البته این حاصل زحمات دست جمعی همکارانی است که در عرصه آموزش در این سال ها فعالیت کرده اند.

این داور بخش نوازندگی فلوت افزود: امیدواریم زمینه جذب این جوان ها نیز در آینده فراهم شود. البته این موضوع نیازمند به وجود آمدن ارکسترهایی است تا نوازندگان ما علاوه بر اجرهای انفرادی شان در ارکسترها نیز فعالیت کنند.

وی همچنین عنوان کرد: به هر صورت جشنواره فرصتی ایجاد می کند تا بچه هایی که در اقصی نقاط کشور هستند و دیده نمی شودند فرصت دیده شدن پیدا کنند. این جنبه از کاری که جشنواره موسیقی جوان انجام می دهد قطعا در رشد سطح کیفی و کمی موسیقی کشورمان تاثیر خواهد داشت.

 

ظهیرالدینی و ابراهیمی داوران نوازندگی ساز ویلن در جشنواره موسیقی جوان:

رقابت تنگاتنگ نوازندگان ویلن چشمگیر بود

در بخش ویلن نوازی جشنواره موسیقی جوان نوازندگان خوبی ورود پیدا کرده بودند که رقابت تنگاتنگی هم با یکدیگر داشتند.

ابراهیم لطفی یکی از داوران بخش ویلن این جشنواره گفت: چنین جشنواره هایی چند هدف را همچون شناخت و رشد استعدادها و نیز نهادینه کردن موسیقی در جامعه و خانواده ها دنبال می کنند.

وی ادامه داد: اگر پتانسیل مناسبی وجود داشته باشد بهتر است جشنواره در همه ژانرها برگزار شود که دراین صورت تاثیر بسیار مثبت و موثر خواهد بود.

لطفی افزود: برگزاری چنین جشنواره ای در این سطح می تواند باعث تشویق وانگیزه جوانان می شود که برای کار بیشتر قدم بردارند.

داور بخش ویلن هشتمین جشنواره موسیقی جوان درباره سطح نوازندگی شرکت کنندگان اظهار داشت: نوازندگی نوجوانان و جوانان ویلن در این دوره متفاوت بود به گونه ای که از خیلی خوب تا نه چندان خوب بودند ولی در مجموع سطح بچه ها بد نبود.

لطفی با اشاره به سطح کیفی کار نوازندگان شهرستانی گفت: امکاناتی که در شهرستانها موجود است ، کافی نیست و نسبت به نوازنده ای که در تهران با این همه امکانات رشد کرده تفاوت زیاد دارد.

وی بیان داشت: ما شاهد استعدادهایی هستیم که شاید غیر قابل باور باشد چرا که نوازنده ای که از یک شهرستان دور می آید و نسبت به شرایطی که داشته توانمندی خوبی را نشان از خود می دهد بر این اساس قطعا تداوم این جشنواره می تواند خیلی تاثیرگذار باشد.

سیاوش ظهیرالدینی دیگر داور این بخش گفت: آنچه من در بخش ویلن نوازی جشنواره موسیقی جوان دیدم نوازندگان خوبی بودند که رقابت تنگاتنگی هم با یکدیگر داشتند که برای بیان رقابت این دوستان باید بگویم فقط به خاطر تعیین نفر برتر از میان دو نفر حدود نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه تبادل نظر کردیم و این نشان می دهد رقابت این استعدادهای جوان گاه تا این حد نزدیک می شود.

وی ادامه داد: یکسری از بچه ها عیب های کمتر و یکسری نیز عیب های بیشتری داشتند؛ ولی در مجموع به نظرم کار همه این بچه ها خوب بود و باید به خانواده ها و معلمانشان تبریک گفت.

این نوازنده ویلن افزود: سطح نوازندگان بالاتر از حد انتظار من بود و تصور نمی کردم تا این حد رشد را در سطح کیفی بچه ها شاهد باشیم. من در تمامی دوره های گذشته جشنواره موسیقی جوان عضو هیات داوران بوده ام؛ اگر حدود ۶ -۷ سال قبل که روال جشنواره موسیقی جوان قطع شد را آخرین مرحله سنجش هم قرار بدهیم در زمینه ساز ویلن به طور قطع اعلام می کنم سطح بچه های امروز بسیار بالاتر از بچه های آن دوره است.

ظهیرالدینی اظهار داشت: من اعتقادم این است که وقتی خانواده ها قصد دارند فرزندانشان را در مسیر موسیقی هدایت کنند حتما باید در مورد معلم هایی که برای آنها می گیرند ، تحقیق کنند.

این داور بخش ویلن درادامه گفت: طبیعتا بودن چنین جشنواره هایی برای بچه ها انگیزه ایجاد می کند و بودن این جشنواره موسیقی جوان بهتر از نبودنش است. برگزاری منظم این جشنواره باعث می شود تا رقابتی بین بچه ها صورت بگیرد و روز به روز شاهد رشد آنها باشیم. همانطور که فعل خواستن را صرف کردند تا به اینجا برسند از این جا به بعد هم راهشان را با جدیدت بیشتر ادامه خواهند داد.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: در بخش ویلن بچه های کوچکی را شاهد بودیم که آمدند و استعدادهای بسیار بسیار خوبی داشتند و شاید تبحر بچه های بزرگتر را نداشتند اما به نسبت سن و سالشان فوق العاده بودند. حتی بچه هایی بودند که از زمان بازبینی فیلم های ارسال شده شان به جشنواره تا همین امروز که آمدند و ساز زدند نیز رشد داشته اند. طبیعتا این جشنواره باعث می شود چنین استعدادهایی معرفی شوند و به صحنه بیایند.

هشتمین جشنواره موسیقی جوان فردا ۲۰ شهریور ساعت ۲۰ با معرفی نفرات برگزیده به کار خود پایان می دهد.

 

 

منبع: موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir
لینک کوتاه : https://musiceiranian.ir/?p=59736

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.