موسیقی ایرانیان
 

در گفتگو با «موسیقی ایرانیان» عنوان شد

مهدی امامی و گروه نقش
مهدی امامی و گروه نقش

موسیقی ایرانیان -حمیده موسوی: بعد از انتشار دو آلبوم «برافشان» و «چهارسو» از شرکت فرهنگی هنری ماهور، به آهنگسازی امیر شریفی و با صدای مهدی امامی، دو اثر دیگر به خوانندگی امامی در دست تهیه و انتشار می باشد.

آلبوم «نوروز صبا» عنوان آلبوم جدیدی از گروه «خاموش» است که تا چند وقت دیگر با صدای  مهدی امامی به بازار موسیقی عرضه خواهد شد، این خواننده موسیقی ایرانی در گفتگو با خبرنگار «موسیقی ایرانیان»، ضمن اشاره به این موضوع و انتشار دوآلبوم پیشین خود عنوان کرد: «اواخر سال گذشته دو اثر با عناوین چهار سو و برافشان که از کارهای امیر شریفی می باشند، با صداي بنده منتشر شد. اين دو آلبوم توسط موسسه فرهنگي هنري ماهور به انتشار رسیده كه تشكر ويژه دارم از آقاي موسوي بابت همكاری در انتشار اين آثار. آلبوم برافشان در دستگاه ماهور و مقام راك و آلبوم چهارسو در آواز افشاري اجرا شده اند. تمركز بر روي ساز و آواز وبهره گیری از امکانات مُدال مرسوم موسیقی دستگاهی ایران در کنار ایجاد ترکیبات مُدال بدیع و غیررایج، با توجه به منطق ترکیب مد در نظام دستگاهی از یک سو و بهره‌گیری از امکانات فُرمال بالقوه که در بطن نظام موسیقی کلاسیک ایرانی وجود داشته اما امروزه تا اندازه ای فراموش شده است، از ویژگیهای این دو اثر به شمار می‌رود.»

امامی در ادامه صحبتهایش و درباره فعالیت های پیش رو و انتشار آلبوم های جدید گفت: «براي امسال مشغول کار بر روی چند آلبوم هستم از جمله آلبوم «نوروز صبا» که با همراهي گروه «خاموش» و با قطعاتی از آرمین جوانبخت و آرش سعیدیان، در دستگاه همایون، در دست انتشار است و مراحل پاياني ميكس و مسترينگ را طي ميكند كه اميدوارم تابستان امسال منتشر و در اختيار مخاطبان قرار بگيرد. در این آلبوم، نوازندگاني چون آرمين جوانبخت ،آرش سعيديان،هامان منصوري ،محمد مظهري ،بامداد فتوحي و ذكريا يوسفي حضور دارند. ویژگي مهم اين آلبوم ضبط آن به صورت گروهي است كه هم قطعات و هم ساز وآواز به اين شكل به ضبط رسیده است. آلبوم دیگری را باهمکاری دوستانم علی کاظمی ،سعید کرد مافی و فرید خردمند در دستگاه بیات ترک، در دست تهیه داریم که ضبط آن به پایان رسیده است.در این آلبوم هنرمندان عزیزی چون سعید نایب محمدی و سامر حبیبی نیز با ما همکاری کرده اند. فکر می کنم «نوروز صبا» زودتر به مرحله انتشار برسد. در خصوص اجراهای زنده هم باید بگویم که درحال برنامه ریزی برای کنسرت هایی با چند گروهیم که گروه «نقش» و گروه «کهن» از جمله این گروه ها می باشند.»

امامی علاقه خاصی به دایره نوازی در حین اجراهای خود دارد و این کار را نگاهی به آداب و سنت های موسیقی قدمایی می داند. او در این باره اشاره می کند: «وقتی در کنسرت ها میخوانم ودایره میزنم احساس و حال خوبی پیدا میکنم. در برنامه ای که با گروه نقش در باکو داشتیم، نوازنده تمبک نتوانست همراه ما بیاید، من هم به ضرورت، با گروه دایره زدم ،هم تصنیف ها و هم قطعات را که بحمدلله کار با استقبال خوبی روبرو شد. از طرفی وقتی به گذشته نگاه می کنیم، میبینیم خواندن و ضرب گرفتن در سنت موسیقایی ما وجود داشته که امر مهمی ست، هرچند امروزه به دست فراموشی سپرده شده است. بنابراین من به پیروی از آن سنت، در کنسرت هایی که نیاز باشد و شرایط فراهم باشد، آواز و دایره را در کنار هم به اجرا در بیاورم.»

شایان ذکر است که مهدی امامی، فارغ التحصیل مهندسی عمران است و از کودکی نزد پدر خود استاد احمد امامی به فراگیری دف و تمبک پرداخته است. از سال 1386 تا کنون از محضراستاد شجریان و همچنین اساتید دیگر، چون ادیب، کرامتی ومرحوم محمد رضا لطفی بهره برده است. نوازندگي سنتور را نیز نزد اساتیدی چون حسین شکوفا و مسعود شناسا آموخته و درآلبوم های «اپرای مولانا و حافظ» به آهنگسازی بهزاد عبدي و آلبوم «سرخانه» به آهنگسازی سعید کرد مافی همکاری داشته است. او کنسرت های متعددی در داخل و خارج از ایران داشته است که از آن جمله می توان به کنسرت گروه «خورشید» به سرپرستی مجید درخشانی ، فستیوال موسیقی شرقی در کشور سوریه به همراهی استاد ژان دورینگ، فستیوال مقام کشور آذربایجان با گروه «نقش» و گروه «رها»، فستیوال صوفی کشور الجزایر با گروه «نقش» و…اشاره نمود. او با گروه نقش در بیست و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر حضور داشته است.


منبع: موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir

لینک کوتاه مطلب : https://musiceiranian.ir/?p=56722


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 2 =

تمامی آثار صوتی و تصویری منتشرشده در سایت «موسیقی ایرانیان» تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشند.