×
×

سوگنامه‌ای برای محمدرضا لطفی

 • کد نوشته: 434873
 • موسیقی ایرانیان
 • شنبه, ۲۳ام بهمن ۱۴۰۰
 • ۰
 • گروه موسیقی «آن» در تازه‌ترین فعالیت موسیقایی خود به زودی از آلبوم جدید خود با عنوان «آفتاب روشن» در قالب سوگنامه‌ای برای محمدرضا لطفی رونمایی می‌کند.
  سوگنامه‌ای برای محمدرضا لطفی
 • مهرزاد هویدا نوازنده و مدیر اجرایی گروه «آن» گفت: «آفتاب روشن» عنوان آلبومی با آهنگسازی آریا محافظ و خوانندگی مهدی امامی است که این اثر موسیقایی توسط گروه موسیقی «آن» اجرا شده است.

  مدیر اجرایی گروه «آن» درباره اشعار این آلبوم تاکید کرد: اشعاری که در این آلبوم استفاده شده است شامل غزلی از سعدی و ترانه‌ای از ایرج دیهیمی است. همچنین اشعار بخش آوازی این اثر از شاعر گرامی حسین منزوی و یزدانبخش قهرمان است.

  وی افزود: آریا محافظ نوازنده سنتور و از اعضای موسس گروه موسیقی «آن» است که قبلاً دو آلبوم به صورت دونوازی سنتور و تمبک با همکاری پدرام خاورزمینی با عنوان «سروا» و «پیدا» از سوی انتشارات ماهور منتشر کرده است و «آفتاب روشن» اولین اثری است که برای گروه‌نوازی موسیقی ایرانی ساخته و توسط گروه «آن» اجرا و ضبط شده است.

  این هنرمند در ادامه توضیح داد: این آلبوم قطعاتی در مایه ابوعطا و دشتی است که در کوک «ابوعطا ر» اجرا شده. این کوک برای گروه‌نوازی در موسیقی دستگاهی کمتر استفاده می‌شود البته قبلاً هنرمندان بزرگی چون پرویز مشکاتیان در آلبوم «صبح مشتاقان» از این کوک استفاده کرده‌اند. «آفتاب روشن» تلاشی برای آهنگسازی چندصدایی در فضای موسیقی دستگاهی ایرانی است.

  مدیر اجرایی گروه «آن» در ادامه عنوان کرد: قرار بود این اثر در تابستان ۱۳۹۷ همزمان با به روی صحنه رفتن کنسرت ضبط شود اما ما همواره مشکلات زیادی در زمینه ضبط آثار موسیقایی به صورت زنده در کشورمان داریم. متاسفانه این مشکلات فنی و بدقولی‌های مکرر صدابردار سالن، گریبان‌گیر این پروژه نیز شد و امکان برداشت صوتی مناسب از این کنسرت را سلب کرد در نتیجه آهنگساز تصمیم گرفت این کار را به صورت استودیویی ضبط کند و این اتفاق سبب تاخیر در انتشار این آلبوم شد. این اثر موسیقایی در مراحل نهایی قرار دارد و به زودی منتشر می‌شود.

  این نوازنده در ادامه بیان کرد: قطعات آلبوم در استودیو رود توسط آقای احسان عابدی به صورت جداگانه (مولتی ترک) ضبط شده و بخش ساز و آواز به صورت همزمان در استودیو پژواک توسط آقای مهدی سالک اردستانی. در این بخش هنرمند عزیز سیاوش ایمانی به عنوان ناظر ضبط با اعضای گروه «آن» همکاری کرده‌اند.

  هویدا گفت: در مورد عنوان سوگنامه‌ای برای محمدرضا لطفی که در پس نام «آفتاب روشن» در این آلبوم آمده است باید توضیح دهم که این معمول است در فرهنگ‌های موسیقایی اقوام مختلف، آهنگسازان، قطعاتی را در مرثیه یا رثای بزرگان نگارش و تقدیم آنها می‌کنند، «آفتاب روشن» را آریا محافظ در فراق زنده‌یاد محمدرضا لطفی ساخته و تقدیم این استاد گرامی کرده است.

  این نوازنده در معرفی اعضای گروه توضیج داد: در این اثر مهدی امامی (آواز)، هوشمند عبادی (نی)، سپیده مشکی (سه‌تار)، ساناز ستارزاده (تار)، سینا دانش (کمانچه)، آزاده شمس (قیچک)، آوا اره‌سازان (عود)، سینا خشک‌بیجاری (تمبک)، آریا محافظ (آهنگساز، سنتور)، همچنین من به عنوان نوازنده دف، دایره و بندیر با گروه همکاری داشته‌ایم.

  منبع: سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir»
  https://musiceiranian.ir/?p=434873
     

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *