در رویداد موسیقایی «مقام حماسه»

سازها در رثای سردار سلیمانی نواخته شد

  • کد خبر : 434098
  • 11 دی 1400 - 10:47
رویداد موسیقیایی «مقام حماسه» به یاد سردار شهید حاج قاسم سلیمانی عصر چهارشنبه ـ هشتم دی ماه ـ در تالار وحدت برگزار شد.

رویداد موسیقایی «مقام حماسه» به یاد سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با اجرای ارکسترهای سمفونیک و پاپ مرکز موسیقی و سرود صداوسیما در تالار وحدت همراه بود.

در این مراسم پیمان جبلی (رئیس صداوسیما)، محمد باقر قالیباف (رئیس مجلس شورای اسلامی)، محمد مهدی اسماعیلی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، مرتضی امیری اسفندقه شاعر و دبیر کنگره ملی شعر سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی)، غلامعلی حداد عادل(رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی)، خانواده شهید سردار سلیمانی، تنی از مدیران جهاددانشگاهی، مدیرعامل خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و … حضور داشتند.

شهید سلیمانی هنرمند نترسیدن بود

محمدباقر قالیباف در مراسم رویداد موسیقایی «مقام حماسه» در تالار وحدت، ضمن تبریک و تسلیت دومین سالگرد شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: شهادت ایشان را باید تسلیت گفت؛ چراکه امت اسلام و کشورمان سرداری را از دست داد که به او نیاز داشتیم. جای او در کنار ما خالی است؛ و تبریک به این خاطر که انقلاب اسلامی چنین سردارانی را تربیت کرد که از یک روستای محروم در جنوب کرمان به صحنه آمد.

قالیباف با اشاره به نقل قولی از سردار سلیمانی گفت: ایشان در جایی فرمودند «ما در دوره کودکی و نوجوانی بیشتر وقت‌ها کفش نداشتیم و به مزرعه برای کار می‌رفتیم». انقلاب ما چنین فرصتی را فراهم کرد که استعداد این شخص از یک منطقه محروم و از یک خانواده کشاورز شکوفا شد و اثرگذاری او را در حمایت از مظلومان‌ عالم دیدیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از اجرای ارکسترهای سمفونیک و پاپ دفتر موسیقی و سرود صداوسیما گفت: این هنرمندان سرمایه‌های بزرگ ما هستند. امیدوارم زحماتشان را قدر بدانیم و آنها را جبران کنیم.

قالیباف با بیان اینکه انصافا شهید سلیمانی یک هنرمند بود، گفت: او هنرمند بود از این بابت که شهادت هنر مردان خداست. شهید سلیمانی به دور از هیاهوهای سیاسی و خودنمایی‌های سیاسی برای این کشور و ملت و برای مظلومان و عزت مسلمانان چهل سال بی‌وقفه مجاهدت کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: شهید سلیمانی هنرمند است چرا که از دل مردم بلند شد، با مردم باقی ماند، و با مردم مجاهدت کرد. او همیشه با مردم زندگی کرد و با مظلومان از مظلومان دفاع کرد. هنرمندی که برای جهاد و در شرایط صحنه‌های‌سخت بود لحظه‌ای به خود تردید راه نداد. ایشان در سخت‌ترین لحظه‌های درگیری و تنگاتنگ در اوج آرامش بود. شهید سلیمانی هنرمند چرا که در لحظه‌هایی که به مرگ نزدیک بود، بهترین تصمیم‌ها را می‌گرفت.

قالیباف ادامه داد: شهید سلیمانی هنرمند نترسیدن بود چرا که فقط از خدا می‌ترسید. او جمع اضداد بود. خشمش از دل رحتمش می‌آمد. منتقم بود اما اهل گذشت. او مرد میدان بود ولی اهل مذاکره. شهید سلیمانی لطیف و مظلوم بود ولی مقتدر. شهید سلیمانی شجاع بود ولی این شجاعت توام با عقلانیت و تدبیر بود.

رئیس قوه مقننه در پایان گفت: شهید سلیمانی یک هنرمند انقلابی بود اما انقلابی که دو عنصر عقل و عدل در او بود. او سرباز وطن، ولایی، جهادی و اهل توکل بود. او هنرمند بود چرا که مردی امیدوار بود. سلیمانی مرد خدا بود. ما هستیم که باید چنین هنری را از مکتب سلیمانی که در حقیقت دست‌پرورده مکتب امام و سرباز ولایت بود، فرابگیریم.

موسیقی ظرفیت بالایی برای خدمت به انقلاب دارد

غلامعلی حداد عادل ـ رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی ـ در حاشیه رویداد موسیقایی «مقام حماسه» به یاد سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، درباره اثر موسیقی در معرفی شخصیت‌های انقلابی چون سردار قاسم سلیمانی، گفت: موسیقی زبان دل است و شهید سلیمانی هم سردار پل‌ها است. آن مردمی که در مراسم تشییع ایشان شرکت کردند با دلشان آمدند و هر موسیقی که حرف دل آنها را می‌زند، می‌پذیرند. سردار سلیمانی با بعد معنوی، عاشقانه و حماسی خود بهترین الهام‌بخش همه هنرمندان از جمله موسیقیدان‌ها است. موسیقی می‌تواند آن حال و هوای ملت را تجدید کند، یاد او را پایدار بدارد و باعث تحکیم پیوند ملت با خاطره این سردار بزرگ شود.
او همچنین در پاسخ به این سوال که آیا ما توانسته ایم استفاده درستی از هنر موسیقی برای معرفی بزرگان انقلاب داشته باشیم؟ گفت: نه؛ در موسیقی هنوز ما آن طور که باید و شاید، سره را از ناسره جدا نکرده ایم و موسیقی خیلی ظرفیت دارد برای اینکه بتواند در خدمت انقلاب قرار بگیرد.

آثار تاریخی و هنری امنیت خود را مدیون حاج قاسم هستند

میثم امرودی ـ رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری ـ هم در جمع خبرنگاران درباره این رویداد گفت: امشب دو پوئم سمفونی «اروند» و «سرباز» اجرا شدند. پوئم سمفونی «اروند» پنج عنوان داشت که با عملیات‌های مختلفی به نوعی با اروند مرتبط می‌شد و به جهت سالگرد شهدای غواص چهار و پنج توسط سازمان فرهنگی هنری و مرکز موسیقی صدا و سیما تهیه شد. در این پوئم سمفونی نام عملیات‌ها را روی هر موومان قرار داده بودیم که با تناسب آن اجرا شده بود، دو بخش باکلام و سه بخش بی‌کلام.
او ادامه داد: پوئم سمفونی «سرباز» هم هفت موومان داشت که دو بخش آن نیز امشب اجرا شد. این اثر سال گذشته ساخته شد و امشب به صورت زنده اجرا شد. در این اثر وجوه مختلفی از شخصیت حاج قاسم به تصویر کشیده شده است. مثلاً در بخش سرباز حضور سربازگونه ایشان، فرمانده‌ای که در قالب سرباز ظاهر شده به تصویر کشیده شده است. در بخش های دیگر درباره رفتار ایشان با ایتام، با خانواده شهدا و رفتار ایشان با افراد جامعه کار شده است. زمانی که حاج قاسم در قید حیات بود هر کجا که می‌رفت مردم ایشان را دوره می‌کردند که این خودش یک رویداد بود. بخشی هم به شهادت ایشان مربوط بود و خود شهادت ایشان بزرگترین رویدادی بود که ستون های استکبار را شکست.
امرودی اضافه کرد: حاج قاسم تنها متعلق به ما نیست، در سوریه و شمال عراق که حمله می‌شود و داعشی‌ها کلیساها را نابود می‌کنند، منجی آنها حاج قاسم است. داعشی ها در هر جا که می‌رفتند آثار تاریخی و هنری را تخریب می‌کردند و می‌توان این تعبیر را کرد هم تاریخ و هم هنر امنیت خود را مدیون حاج قاسم هستند.
او در پاسخ به اینکه آیا برگزاری چنین رویدادی ادامه خواهد داشت، گفت: سازمان صدا و سیما کارهای فاخر زیادی را در مقاطع مختلف زمانی داشته است و مدتی بود که این اقدامات کمتر شده بود، ولی زمانی که دو نهاد کنار هم قرار گرفتند، هم هزینه‌های کمتری متحمل شدند و هم توانایی خود را روی هم گذاشته و چنین آثاری خلق کردند. چنین آثاری مرز و زمان ندارند و هر جای دنیا که آنها را اجرا کنید پیام خود را می‌رسانند.

در ابتدای این مراسم دو قطعه «اروند» و «سرباز» توسط ارکستر سمفونیک صداوسیما به رهبری آرش امینی اجرا شد که امیرحسین سمیعی نیز به عنوان خواننده در برخی قطعات همراهی کرد.
در ابتدا، قطعه «از خرمشهر تا قدس» با صدای سمیعی اجرا شد. قطعه دوم که با همراهی ارکستر و گروه کر به انجام رسید، «نینوای عشق» نام داشت و لحظاتی حماسی را در سالن رقم زد.
در ادامه نیز قطعات «آن قطعات شرزه»، «سرباز»، «میهن»، «پدر»، «پیکار» و «فتح» نواخته شدند.

در بخش پاپ نیز قطعاتی چون «اعجاز»، «مرد میدان» با صدای علیرضا افتخاری، یک قطعه با صدای سالار عقیلی و قطعاتی توسط بهرام پاییز اجرا شد.
همچنین دو قطعه عربی توسط خواننده لبنانی، علی عطار اجرا شد.

بخشی از این برنامه نیز به تقدیر از موسیقیدان‌هایی اختصاص داشت که در تولید آثار هنری برای سردار سلیمانی نقش داشتند. این افراد شامل علیرضا افتخاری، آرش امینی، محمدرضا عقیلی، رازمیک اوهانیان، محمدرضا چراغعلی، امیرحسین سمیعی، آرمان مهربان، امید روشن بین، بهرام پاییز ، کیان مقدم، عرفان عرفانیان، عبدالرضا صفایی و امیرحسین رضاییان بودند.

لینک کوتاه : https://musiceiranian.ir/?p=434098
  • منبع : ایسنا

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.