×
×

ویروس کرونا به زبان موسیقی ترجمه شد

 • کد نوشته: 375183
 • حمیده موسوی
 • چهارشنبه, ۲۷ام فروردین ۱۳۹۹
 • ۰
 • دانشمندان با استفاده از روشی جدید موفق شدند تا ساختار پروتئین اسپایکویروس کرونای جدید را به موسیقی تبدیل کنند.

  ویروس کرونا به زبان موسیقی ترجمه شد
 • ویروس کرونا

  دانشمندان با استفاده از روشی جدید موفق شدند تا ساختار پروتئین اسپایکویروس کرونای جدید را به موسیقی تبدیل کنند.

  به گزارش ساینس مگزین، احتمالا تا به حال تصاویر زیادی از کروناویروس جدید که تاکنون ده ها هزار قربانی گرفته است، دیده‌اید. حال دانشمندان راهی پیدا کرده‌اند که با استفاده از آن می‌توانید شکل و ساختار این ویروس را به جای دیدن، بشنوید؛ در این روش، ساختار پروتئین اسپایک ویروس کرونا جدید به زبان موسیقی ترجمه می‌شود.

  اصواتی که در این قطعه موسیقی می‌شنوید از جمله صدای زنگ، کشیده شدن سیم تار و صدای موزون فلوت همگی نمودی از ابعاد مختلف پروتئین اسپایک مانندی هستند که از سطح ویروس بیرون آمده و به آن کمک می کند تا به سلول‌های بدن بچسبد. چون دیگر پروتئین‌ها، اسپایک‌ها نیز از ترکیبی از آمینواسیدها ساخته شده‌اند. دانشمندان موسسه تحقیقاتی ام. آی. تی با استفاده از یک تکنیک جدید به نام آوادهی (sonification) یا قرار دادن یاخته یا ویروس در برابر انرژی صوتی،موفق شدند برای هر کدام از این آمینواسیدها در یک گام موسیقی نُت خاصی تعریف و کل این پروتئین را به یک قطعه موسیقی ابتدایی تبدیل کنند.

  اما تبدیل ساختار این ویروس به موسیقی چه کاربردی دارد؟

  این فرمت جدید به دانشمندان کمک می‌کند تا تنها با جستجو در توالی‌های موسیقیایی آن بخش‌هایی از این پروتئین که آنتی بادی‌ها و داروها می‌توانند به آن‌ها بچسبند را پیدا کنند. به گفته محققان این روش از روش های متداول دیگر از قبیل مدلسازی مولکولی که در مطالعه پروتئین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، سریعتر و مبتکرانه‌تر است. همچنین با مقایسه توالی موسیقیایی این پروتئین با پایگاه داده موجود از دیگر پروتئین‌های آوادهی شده، در آینده می‌توان راهی یافت تا این ویروس دیگر نتواند سلولی را آلوده کند.

  آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا ( کووید ۱۹) در سراسر جهان که سازمان بهداشت جهانی آن را به عنوان پدیده‌ای «همه گیر» شناسایی و اعلام کرد آمار ابتلای یک میلیون و ۹۲۵ هزار و ۳۸۴ نفر را نشان می‌دهد. تاکنون ۱۱۹ هزار و ۷۱۸ تن نیز جان خود را در اثر ابتلا به این ویروس از دست داده اند.

  ویروس کرونا موسوم به « کوید ۱۹» اواسط ماه دسامبر (۲۴ اذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

  «تدروس آدهانوم» مدیر کل سازمان جهانی بهداشت چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی خبری تاکید کرد که اگرچه واژه «همه‌گیر» (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.

  منبع: ایرنا https://www.irna.ir/
  https://musiceiranian.ir/?p=375183
     

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *