آلبوم «خراسانیات»؛ غوغای خراسانی شجریان و مشکاتیان

خراسان نوشت: موسیقی سنتی سال‌هاست بدون صدای استاد محمدرضا شجریان گمشده‌ای بزرگ دارد و حال با انتشار آلبومی ناشنیده از او، منتظریم حال آن گلستان شود.

مجوز این آلبوم که هنوز تاریخ دقیق انتشار آن مشخص نیست، پنجم مرداد ماه توسط دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است. در ادامه، جزئیات بیشتری از این آلبوم را خواهید خواند.

ادای دین ساز و آوازی به زادگاه نام این آلبوم ناشنیده در وزارت ارشاد به نام «خراسانیات»، توسط موسسه دل‌آواز که موسس آن استاد شجریان است، ثبت شده. شاعر برخی قطعه‌های این آلبوم عماد خراسانی‌ است، ساز آن را هم استاد پرویز مشکاتیان که اصالتا نیشابوری‌ است، با الهام از موسیقی خراسان کوک کرده و آواز استاد شجریان که مشهدی‌ است، آن را به کمال رسانده است.

با این حساب، این آلبوم را می‌توان یک شوریدگی تمام و کمال خراسانی دانست؛ یا حتی ادای دین به زادگاه. هرچند شجریان پیشتر در آلبوم «شب، سکوت، کویر» با آهنگ سازی کیهان کلهر بر اساس موسیقی مقامی خراسان، ارادت خود را به زادگاهش نشان داده است. یک همکاریِ دونفره درخشانِ دیگر؟ ساز اغلب آلبوم‌های مانا و خاطره‌ساز استاد شجریان را پرویز مشکاتیان کوک کرده است. مشکاتیان یک سال بعد از انقلاب در سال ۵۸، در آلبوم «چاووش ۶»، همراه گروه چاووش شد.

همکاری او با شجریان در دهه ۶۰ گسترده‌تر شد و آلبوم‌های به یادماندنی «بیداد»، «آستان جانان»، «سر عشق»، «گنبد مینا»، «دود عود» و «جان عشاق» نیز، مولود این همکاری کم‌نظیر هستند. آخرین اثر مشترک منتشر شده شجریان و مشکاتیان، به مهر ماه سه سال پیش و انتشار آلبوم «طریق عشق» که در سال ۶۷ در پاریس اجرا شده بود، برمی‌گردد. زمانی که هفت سال از درگذشت مشکاتیان می‌گذشت و استاد شجریان، در بستر بیماری بود. حال منتظریم انتشار این آلبوم، مرهمی بر جان موسیقی ناخوش‌احوال‌مان باشد و قاصد خوش‌خبری برای دوباره شنیدن صدای استاد شجریان.


منبع: روزنامه خراسان

لینک کوتاه مطلب : https://musiceiranian.ir/?p=311203


خبر رضا رشیدپور از اتفاقی بی‌سابقه‌ در تلویزیون!

ضبط برنامه جدید رضا رشیدپور در استودیویی در لویزان آغاز شده است.

جمشید هاشم‌پور باز هم جمشید آریا شد

جمشید هاشم‌پور در فیلم سینمایی گیج‌گاه به ایفای نقش می‌پردازد.

دانلود آهنگ های جدید

تازه ترین آهنگ های موسیقی پاپ ایران را با کیفیت بالا، آنلاین بشنوید و دانلود کنید.

جدول کامل اجراهای جشنواره فجر با جزئیات

سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر ۲۴ تا ۳۰ بهمن ماه برگزار می شود.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × پنج =

تمامی آثار صوتی و تصویری منتشرشده در سایت «موسیقی ایرانیان» تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشند.

جشنواره وب ایران
جشنواره ملی جوان ایرانی