موسیقی ایرانیان
 

حضور احسان خواجه‌امیری، بابک جهانبخش، فرزاد فرزین، سیروان خسروی، مازیار فلاحی و محسن یگانه در بخش جنبی جشنواره

جزييات بيست و هشتمين جشنواره موسيقي فجر صبح امروز با حضور اهالي رسانه برگزار شد.

نشست خبري بيست و هشتمين جشنواره بين المللي موسيقي فجر با حضور حسن رياحی (دبير جشنواره)، علي ترابی مدير اجرايي جشنواره)، رامين صديقی (دبير امور بين الملل جشنواره) و سحر طاعتی (روابط عمومی جشنواره) در تالار وحدت برگزار شد.

در ابتداي اين نشست علي ترابي در خصوص رويکرد اين جشنواره توضيح داد: نشست جشنواره امسال خلاف سال گذشته ديرتر برگزار شد. ما فراخوان اين دوره از جشنواره را ارديبهشت ماه اعلام کرديم و يک ماه هم تمديد شد اما محدوديت در بودجه به ما اجازه نداد تا بتوانيم از همه گروه‌هاي پيشنهادي براي شرکت در اين دوره از جشنواره دعوت کنيم.

ترابي يادآور شد: بخش‌هاي استعدادهاي درخشان، نسل ديگر، بين‌الملل، نمايش فيلم و موسيقي پاپ از بخش‌هاي اصلي اين دوره از جشنواره است که امروز تمام کارهاي ما براي اجرايي شدن آن آماده است.

وي افزود: بيست‌وهشتمين جشنواره موسيقي فجر با 6 روز اجرا از 25 بهمن‌ تا اول اسفندماه سال جاري با حضور 57 گروه داخلي و 4 گروه خارجي در تهران برگزار مي‌شود.

دبير اجرايي جشنواره با بيان اينکه هنرمندان از بخش رقابتي بسيار استقبال کردند، بيان کرد: به خاطر مسايل و محدوديت‌ها در زمينه بودجه نتوانستيم در بخش جنبي مانند سال گذشته عمل کنيم اما استعدادهاي درخشان، نسل ديگر، موسيقي پاپ، بخش بين‌الملل و فيلم زيرمجموعه‌هاي جشنواره را تشکيل مي‌دهند.

رييس انجمن موسيقي ايران درباره فعاليت‌هاي انجام شده کنوني براي برگزاري جشنواره بيست و هشتم توصيح داد: کارهاي اجرايي جشنواره انجام شده‌اند و تالار وحدت، سالن رودکي، خانه هنرمندان، پژوهشگاه فرهنگ و ارتباطات، سالن همايش‌هاي برج ميلاد و فرهنگسراي ارسباران ميزبان جشنواره بيست و هشتم خواهند بود.

وي با بيان اينکه گروه‌هاي راه يافته به جشنواره موسيقي فجر از 11 استان انتخاب شده‌اند، گفت: برنامه‌هاي متنوع در 10 سانس به اجرا در خواهد آمد ،که 57 گروه آن غيرتکراري هستند همچنين تجليل از پيشکسوتان و اساتيد برجسته موسيقي کشور در اين دوره از جشنواره در نظر گرفته شده است.

وي در پاسخ به دلايل استعفاي مدير دفتر موسيقي ارشاد،گفت: صندلي مديريت موسيقي ارشاد داغ است و هيچ صندلي در ارشاد وجود ندارد که اينگونه با سلايق مختلف اداره شود. آقاي ميرزماني هم به دلايل جسمي استعفا داده‌اند که هنوز قطعي نشده است.

ترابي ياد آور شد: شايد اگر ميرزماني کنسرت آخر را با سراج نمي‌داد و برايش درگيري پيش نمي آمد اين نشست را 20 روز پيش برگزار مي‌کرديم تا او هم در اين نشست حضور داشته باشد.

علي ترابي نيز در اين‌باره به خبرنگاران گفت: بابت تلاش‌هاي ميرزماني در زمينه جشنواره فجر تشکر مي‌کنم. دلايل استعفاي ميرزماني مشکل جسمي‌اش بود که در زمان مديريت‌اش تشديد شد و بنده نيز از بابت بيماري او اظهار نگراني داشتم.

علي ترابي درباره شرکت‌کنندگان بخش پاپ جشنواره امسال گفت: احسان خواجه‌اميري، بابک جهانبخش، فرزاد فرزين، سيروان خسروي، مازيار فلاحي و محسن يگانه هنرمنداني هستند که در بخش پاپ بيست و هشتمين جشنواره موسيقي فجر حضور دارند.

 وي در پاسخ به خبرنگاري  اينکه آيا حضور مستقل ارکستر سمفونيک و ارکستر ملي در جشنواره فجر تاييد شده يا خير گفت: بنده درباره تلفيق دو ارکستر در موسسه ارکستر ايران چيزي نشنيده‌ام. اما از طريق صحبتي که با مديران اين موسسه داشتم آن‌ها اعلام کردند که هر دو ارکستر در جشنواره حضور مستقل خواهند داشت و ما نيز حضور آنان را در جدول جشنواره درج کرده‌ايم.
حسن رياحي درادامه اين نشست طي سخناني اظهار داشت: در اين دوره از جشنواره در تلاش هستيم تا استعدادهاي جوان و برتر را همچون سال‌هاي گذشته به جامعه موسيقي معرفي کنيم همانطور که سال گذشته موفق شديم تعداد 17 نفر از اين عزيزان را به عضويت بنياد ملي نخبگان درآوريم.

وي افزود: بيست‌وهشتمين دوره جشنواره موسيقي فجر در 6 تالار برگزار خواهد شد که تالار وحدت، سالن رودکي، خانه هنرمندان، سازمان ارتباطات اسلامي، برج ميلاد و فرهنگسراي ارسباران از آن جمله هستند.

رياحي با بيان اينکه 70 گروه پيشنهاد شرکت در اين دوره از جشنواره را داشته‌اند، گفت: تعدادي از اين گروه‌ها انتخاب شده‌اند و نمايش فيلم‌هاي هنري با موضوع موسيقي و داشتن بخش جانبي موسيقي پاپ از ديگر برنامه‌هاي ما در جشنواره فجر امسال است.

حسن رياحي يادآور شد: اين جوانان همان هنرمنداني بودند که طي جشنواره‌هاي گذشته نمره بالايي آورده و داراي امتياز هستند.

او همچنين گفت: جشنواره موسيقي فجر امسال خلاصه‌تر بوده و در آن صرفه‌جويي کرده‌ايم. بنابراين امسال جشنواره در شش سالن برگزار خواهد شد.

رياحي درباره هيات داوران جشنواره گفت: هيات داوران به خصوص در بخش آهنگسازي صاحب نظر بوده و در بخش رقابتي شاهد حضور آن‌ها خواهيم بود.

وي درباره بخش تجليل جشنواره گفت: “منصور نريمان”،” شريف لطفي” و “احمدعلي راغب” از هنرمنداني هستند که در جشنواره مورد تجليل قرار خواهند گرفت.

دبير جشنواره در پاسخ به سوالي مبني بر عدم حضور پيشکسوتان در جشنواره امسال گفت: پيشکسوتان روي چشم ما جا دارند. بنده شخصا با چند نفر از آنان تماس گرفتم اما متاسفانه خيلي از آن‌ها روي فرم نيستند و بعضا در بيماري به سر مي‌برند. براي مثال خودم به “همايون خرم “، “هوشنگ ظريف” و “فرهنگ شريف” تماس گرفتم اما آن‌ها ترجيح دادند شاگردانشان در جشنواره شرکت کنند.

رياحي  در ادامه اظهار داشت:  “مسعود شعاري” در جشنواره بيست و هشتم حضورخواهد داشت.

مبني بر اينکه منظور از کيفي شدن جشنواره در عين محدوديت ، جهت‌گيري به کدام سو است؟ گفت: بحث مهم در جشنواره موسيقي فجر آينده‌نگري در موسيقي مملکت و حمايت از جوانان با استعداد است که سال‌ها زحمت کشيده‌اند اما بلاتکليف‌اند. بايد به فکر آينده اين جوانان بود.

رامين صديقي دبير بخش بين‌الملل اين دوره از جشنواره با تشريح برنامه‌هاي خود اظهار داشت: با دستور دکتر رياحي سياست کاري اين دوره از جشنواره را همچون سال گذشت ادامه دادم و تلاش کرديم تا کيفيت را به برنامه‌ها بيافزاييم به همين دليل هنرمنداني را دعوت کرده‌ايم که در سطح بالاي هنري قرار دارند و مي‌توانند موسيقي جهاني اين چند سال اخير را به گوش مخاطبان عرضه کنند.

او از حضور کوارتت تارکوفسکي، گارسيا فونس، يک پيانيست هلندي و گروه آيرين خبر داد و گفت: در اين جشنواره ميزبان گروه‌هايي از شمال اسپانيا،‌ آلمان،‌ فرانسه، هند و هلند خواهيم بود.
صديقي درباره بخش فيلم جشنواره امسال نيز گفت: امسال بخش نمايش مستند را به رياحي دادم که خوشبختانه با آن موافقت کرد، بنابراين طي اين شش روز ميزبان سه فيلم ايراني و سه فيلم خارجي خواهيم بود.

مدير بخش بين‌الملل جشنواره اظهار کرد: در بخش فيلم‌هاي خارجي مذاکرات نهايي شده است و در خصوص کپي‌رايت بايد مجوزها گرفته شوند. اين فيلم‌ها از سوييس، هلند و آلمان انتخاب شده و موضوع فيلم‌ها درباره زندگي آهنگسازان بنام و يک فيلم درمورد موسيقي آييني جهان اسلام است.

دبير بخش بين‌المللي جشنواره فجر يادآور شد: نمايش فيلم‌هاي مستند موسيقي پاپ، موسيقي ايراني و خارجي از ديگر بخش هاي بين‌الملل است که با حضور فيلم‌هايي همچون هانري آهنگساز برجسته لهستاني، فيلم ارکستر چند مليتي از ايتاليا، فيلم‌ آييني اسلام و فيلم صدا و سکوت از فيلم‌هاي منتخب جشنواره لوکارنو به اکران در خواهند آمد و در پايان نمايش فيلم‌ها گفتگو و بحث‌هايي براي فيلم‌ها خواهيم داشت.

حسن رياحي در پايان در پاسخ به اين سوال که امسال در جشنواره بخش موسيقي کودک حضور دارند؟ گفت:از آنجا که قرار بود جشنواره اي مجزا براي موسيقي کودک برگزار شود و امکان حضور تعداد کمي از گروه هاي موسيقي کودک فراهم نبود،اين بخش در جشنواره وجود ندارد.


منبع: خبرگزاری آر یا

لینک کوتاه مطلب : https://musiceiranian.ir/?p=27519


برترین مطالب وب    
   

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی آثار صوتی و تصویری منتشرشده در سایت «موسیقی ایرانیان» تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشند.