×
×

انتشار: موسسه فرهنگی و هنری ماهور

 • کد نوشته: 27124
 • موسیقی ایرانیان
 • شنبه, ۹ام دی ۱۳۹۱
 • ۰
 • این مجموعه منتخبی است از مقام‌ها یا نظم‌های دسته‌جمعی و تک‌خوانی موسیقی تنبور گوران که توسط کلام‌خوان‌های معاصر منطقه اجرا و در محیط طبیعی زندگی‌شان ضبط شده است.

  انتشار: موسسه فرهنگی و هنری ماهور
 • آلبوم موسیقی نواحی ایران ۴۱ (موسیقی آیینی گوران) (۲ سی‌دی)

  شماره سی دی در ماهور: [۳۴۳]

  پژوهش و گردآوری: پرتو هوشمندراد

  این مجموعه منتخبی است از مقام‌ها یا نظم‌های دسته‌جمعی و تک‌خوانی موسیقی تنبور گوران که توسط کلام‌خوان‌های معاصر منطقه اجرا و در محیط طبیعی زندگی‌شان ضبط شده است.

  این مجموعه نتیجه‌ی بخشی از کار میدانی دوازده ساله‌ی پرتو هوشمندراد، پژوهشگر و استاد دانشگاه ایالتی کالیفرنیاست، او راجع به شیوه‌ی تحلیل و مشاهداتش در مورد نظم‌ها می‌گوید: «من نظم‌ها را براساس برداشت خودِ موسیقی‌دان‌های گوران معرفی کرده‌ام، یعنی به‌عنوان مجموعه‌ای از «نغمه»ها و شیوه‌ی از پیش‌تعیین‌شده‌ای که در آن متن با موسیقی هماهنگ می‌شود و نه به‌عنوان تعریف کلی که از «مقام» در مباحث موسیقی‌شناسی وجود دارد. به این نظم‌ها به‌عنوان مُدهایی (یا مواد مورد استفاده) برای آهنگ‌سازی و بداهه‌پردازی نگاه کرده نمی‌شود. به لحاظ سنت اجرایی، پدیده‌ی واریاسیُن در این موسیقی فقط به مقدار بسیار اندکی مجاز است. با بررسی شیوه‌ی فرمولی که در آن متن‌ها با موسیقی هماهنگ می‌شوند، به نظر می‌رسد این مجموعه‌ی مشخص ارائه‌کننده‌ی یک زبان ویژه، یکدست و به‌هم‌پیوسته است، به این صورت که گویی یک آهنگ‌ساز (به اعقاد مردم یارسان از عالم روح) با هدفی واضحاً نیایشی و با توجه به متن‌ها آن را آفریده است».

  کلام‌خوان‌های این دو سی‌دی عبارتند از: استاد طاهر یارویسی، سیدناصر یادگاری، کاکا بِرار استاد، سید تیمور مهرابی، سید عابد مهرابی و کاکی عزیز پناهی.

  https://musiceiranian.ir/?p=27124
     

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *