آلبوم موسیقی «ایران من» رونمایی شد | قدردانی همایون شجریان از استاد کریم خانی | گزارش تصویری موسیقی ایرانیان

  • کد خبر : 185563
  • 25 مرداد 1397 - 10:24

همایون شجریان و سهراب پورناظری پس از برگزاری مراسم رسمی رونمایی آلبوم «ایران من» به سئوالات خبرنگاران درباره فعالیت های اخیرشان پاسخ دادند.

مراسم رونمایی «ایران من» همایون شجریان

همایون شجریان و سهراب پورناظری پس از برگزاری مراسم رسمی رونمایی آلبوم «ایران من» به سئوالات خبرنگاران درباره فعالیت های اخیرشان پاسخ دادند.

همایون شجریان و سهراب پورناظری چهارشنبه شب ۲۴ مرداد ماه پس از برگزاری مراسم رسمی رونمایی آلبوم «ایران من»  با حضور تعدادی زیادی از تماشاگران درتالار وحدت به سئوالات خبرنگاران درباره فعالیت های اخیرشان پاسخ دادند.

گزارش اوضاع جسمانی پدر پس از حضور در بیمارستان

همایون شجریان در ابتدای این نشست رسانه ای در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر مبنی بر اوضاع جسمانی پدرش محمدرضا شجریان توضیح داد: نکته جالبی که طی ماه های اخیر برایم جالب بود اینکه همواره روال منظمی درباره شایعه های پیرامون وخامت حال پدر مطرح می شود که من نیز بارها گفته ام گزارش حال پدر را خودم و رایان عزیز به مردم ارائه می دهیم. به هر حال اوضاع جسمانی پدر کماکان مانند قبل بوده و فعلا در وضعیت ثباتی هستند. البته چندی قبل برای بررسی و انجام برخی آزمایشات به بیمارستان مراجعه کرده بودند اما باید بگویم حال پدرم در وضعیت قبلی قرار دارد.

انتشار بیانیه توقف پروژه «سی» فرار از نفروختن بلیت نبود

وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مهر پیرامون واکنش برخی از کارشناسان موسیقی پس از انتشار بیانیه اخیر عوامل اجرایی پروژه «سی» مبنی بر توقف بازاجرای این پروژه در تالار رویال هال تهران و ارتباط با وضعیت معیشتی مردم گفت: در متنی که برای پروژه «سی» منتشر کردیم بحث بی ثباتی مالی مطرح شد که گفتیم اگر وضعیت معیشتی مردم بهتر باشد نسبت به اجرای آن اقدام می کنیم، این را هم بگویم ما می دانستیم که قطعا برای مخاطب این پروژه هم در وضعیت فعلی مشکلی نداشتیم و می دانستیم مخاطبان عزیز همواره به ما در این زمینه لطف دارند. به طور حتم هدف ما فرار از نفروختن بلیت ها نبود چرا که ما معتقدیم وقتی پروژه ای راه می افتد همه به حرکت در می آیند. ما در شرایطی قرار داریم که مردم اوضاع مناسبی به لحاظ اقتصادی ندارند پس پیام ما هم این بود که حال ما هم خوب نیست.

سهراب پورناظری هم در تایید صحبت های همایون شجریان هم بیان کرد: دلایلی که همایون عزیز درباره آنها صحبت کرد قطعا مورد تایید من نیز هست اما جالب است به شما بگویم اگر ما می آمدیم و پروژه را دوباره اجرا می کردیم قطعا ماجرا برعکس می شد و دوستان می گفتند چرا ما آمدیم و در این شرایط برنامه اجرا کردیم. به هرحال آرزوی ما این است تا روزی همه نه در مقابل بلکه در کنار هم باشیم و این موضوع نیازمند حمایت از یکدیگر است که امیدوارم روزی محقق شود.

ماجرای ادامه دار کنسرت خیابانی و اظهارات مستقیم شجریان

همایون شجریان در ادامه این نشست خبری به پرسش یکی از خبرنگاران درباره حاشیه های بعد از اعلام آمادگی او برای برگزاری کنسرت خیابانی در تهران پاسخ داد: من خیلی متخصص برگزاری و نحوه مدیریت اجرایی کنسرت خیابانی نیستم. فقط این را می توانم بگویم که در این طرف آمادگی برای هرآنچه لازم است که از طرف یک گروه هنری شکل بگیرد، آماده اجراست. پس می ماند آن طرف که یک تیم اجرایی قوی بتواند از پس جمعیت انبوه برگزاری کنسرت خیابانی بربیاید و درباره نحوه صدور مجوز و مسائلی از این دست اقدامات لازم را انجام دهد. ما در این زمینه منتظر پاسخ نهایی مبنی بر نحوه توافق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری تهران هستیم که بتوانیم در این زمینه برنامه ریزی لازم را انجام دهیم.

می خواستیم یک قطعه مشترک دیگر با علیرضا قربانی تولید کنیم اما …

این خواننده موسیقی ایرانی درباره سرنوشت آلبوم مشترک خود با علیرضا قربانی به آهنگسازی مهیارعلیزاده گفت: این آلبوم قرار بود بیش از هشت ماه پیش در بازار موسیقی منتشر شود، حتی قرار بود یک قطعه مشترک دیگر نیز توسط علیرضا قربانی عزیز و من تولید شود که این موضوع اتفاق نیفتاد اما به هر صورت فقط می توانم به این موضوع اشاره که این آلبوم نیز تا چند ماه آینده در دسترس علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

سهراب پورناظری هم بعد ازصحبت های شجریان در پاسخ به پرسشی در همین ارتباط مبنی برطولانی شدن فعالیت مشترک وی با همایون شجریان تصریح کرد: این نیست که طی ماه های گذشته فقط از مجرای همکاری مشترک من و همایون آلبومی به علاقه مندان عرضه شود، به هر ترتیب علاقه مندان موسیقی می دانند که بعد از انتشار آلبوم «رگ خواب»  کارهای دیگری از همایون شجریان با آهنگسازی هنرمندان دیگر هم در بازار منتشر شد اما به هر حال مطمئن باشید هر وقت فرصت شد من و همایون بی خیال هم می شویم (با خنده).

من نگفتم به وسط خیابان می آیم و خودم را می کشم

همایون شجریان در ادامه جواب به پرسش های خبرنگاران پیرامون نحوه برگزاری کنسرت خیابانی اش گفت: من همیشه در زندگی ام صادق بوده و هستم و هیچ وقت هم حرکتی را انجام ندادم که جور دیگری به آن نگاه شود و یا پشت ماجرا مساله دیگری نهفته باشد. من درباره پیشنهاد برگزاری کنسرت خیابانی آنچه را از دستم برمی آید اعلام کردم . اصلا هم نگفتم می روم وسط خیابان و خودم را می کشم. من فکر می کردم که این پیشنهاد کاری شدنی است پس تصمیم گرفتم آن را انجام دهم. ضمن اینکه مردم در صورت برگزار نشدن چنین پیشنهادی دلخور نمی شوند زیرا همه می دانیم مهیا کردن یک کنسرت خیابانی کار بسیار سختی است اما با درایت و مدیریت در برخی موارد می تواند به درست ترین شکل ممکن که هزینه ای هم برای مدیران اجرایی ندارد، برگزار شود.

سهراب پورناظری نیز پس از صحبت های شجریان در این بخش اضافه کرد: البته من اینجا با صحبت های همایون عزیز که بر دشوار بودن برگزاری کنسرت دلالت داشت، مخالفم زیرا بر این باورم اگر بخش مدیریتی ما بخواهد این کنسرت ها برگزار شود قطعا برگزار می شود و اگر هم نخواهد به طور طبیعی انتظاری برای برگزاری آن نیست. ضمن اینکه ما در طول سال مراسم و اجتماعات بسیار گسترده ای از سوی مردم از جمله راهپیمایی ۲۲ بهمن داریم که بدون هیچ مشکلی با مدیریت برگزار می شود، پس چنین برنامه هایی نیز می تواند در قالب گسترده خود با شور و هیجان مردم به خوبی برگزار شود، به هر حال این پیشنهاد در فضایی مطرح می شود که همه دلمان می خواهد مردم در این شرایط اقتصادی سخت شاد شوند. حتی همین الان ما آماده ایم در تمامی شهرهای کشور در صورت فراهم شدن شرایط همین کنسرت های خیابانی را برگزار کرده و هیچ محدودیتی هم در این زمینه نداشته باشیم.  قطعا کنار خیابان ساز زدن برای من و همایون و خیلی از هنرمندان جذاب است. شما مطمئن باشید این کارها به  صرف ایراد شعار تبلیغاتی نیست. نکته دیگر اینکه رابط ملت ایران با خانواده شجریان مشخص است پس نباید مرزها را شکست زیرا این هنرمندان هیچ نیازی به تبلیغات ندارند.

چند سال پیش هم می خواستم در جنوب شهر کنسرت بگذارم  

همایون شجریان در بخش پایانی این نشست عنوان کرد: من امیدوارم با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری تهران که هر ۲ نهاد آمادگی خود را برای برگزاری کنسرت اعلام کرده اند، چیزی باعث توقف کار نشود. به هر حال من چند سال پیش هم قرار بود کنسرتی را در مناطق جنوبی شهر تهران برگزار کنم حتی در این زمینه پیشنهاداتی هم ارائه دادم اما متاسفانه محقق نشد. حالا با دغدغه دیگری پیشنهاد برگزاری کنسرت خیابانی را ارائه داده ام. من می دانم در این شرایط اقتصادی حال مردم عزیز ما خوب نیست و من نیز مانند آنها نگران هستم. من فقط در این شرایط احساس کردم اگر برای برگزاری این کنسرت رایگان اقدام کنم حال و هوای آنها به اندازه تلاشی که می کنیم عوض شده و ما در کنار آنها آرامش می گیریم. شاید آن کنسرت در یک شب بتواند باعث فراموشی مشکلات باشد و من مطمئنم تحقق چنین شرایطی اصلا مساله پیچیده ای نیست.


مراسم رونمایی از آلبوم «ایران من» به آهنگسازی سهراب پورناظری و خوانندگی همایون شجریان شامگاه چهارشنبه ۲۴ مرداد ماه در تالار وحدت تهران برگزار شد.

مراسم رونمایی «ایران من» همایون شجریان

امیرحسین ماهوزی مدرس دانشگاه در ابتدای برنامه رونمایی از آلبوم «ایران من» در تالار وحدت با قرائت متنی ادبی درباره این آلبوم موسیقایی گفت: برای من باعث افتخار است که طی مجلسی می توانم درباره آلبوم «ایران من» صحبت کنم. به هر حال آغاز پروژه «سی» تولد نوای ادب و عرفان این سرزمین بود. عوامل پروژه  وارد سفری نو در حوزه حماسه شده بودند. یکی از مشکلات آنها در این پروژه پیدا کردن داستانی از شاهنامه بود به همین جهت داستان زال و رودابه را انتخاب کردند که درکی بصری از عشق و مهر بود. در این فضا رستم در آغوش مهری آنچنانی رشد و پیدا می کند. او از خردسالی نگهبان آریایی ها می شود. او خیلی کوچک است که باور دارد باید از ایران پاسداری کند. او برای حفظ میهن هفت خوان را طی می کند و در نهایت در مرکز شاهنامه با عشق عحیبی به مهر میهن مواجه می شود. اما او مهر به میهن را به فرزندش ترجیح می دهد. این سخت ترین آزمون رستم است که از آشنایی عمیقی که با فرزندش دارد بیگانه می شود. اینجاست که رستم بعد از اینکه میهن را حفظ می کند مهر فرزندش را نیز درک می کند.

کارهای ما درهای جدیدی را برای موسیقی باز کرد

سهراب پورناظری آهنگساز آلبوم «ایران من» پس از صحبت های ماهوزی روی صحنه آمد و ضمن قدردانی از دست اندرکاران پروژه توضیح داد: خیلی خوشحالم که سرانجام من از شرمندگی شما درآمدم و بالاخره این آلبوم منتشر شد این آلبوم سنکین ترین پروژه ای بود که از من و گروه انرژِی گرفت به همین خاطر وسواس زیادی برای انتشار داشتم که باعث شد کمی دیر به شما برسد. این اثر در ایران، ترکیه و آمریکا ضبط شده  و زمانی بیش از ۲۰۰ ساعت صرف تولید آن شده که امیدوارم شما آن را دوست داشته باشید.

وی ادامه داد: ما سالهاست با تمام سختی هایی که شما بهتر از من می دانید مشغول کار در حوزه موسیقی هستیم و شما مطمئن باشید در این دوارن تمام انگیزه من ایران بوده و در این راه یاری همایون شجریان یک پشتوانه بزرگ برای من بوده که باعث شد این آثار به ثمر بنشیند. همکاری ما با تولید آلبوم «نه فرشته ام نه شیطان» آغاز شذ و در این مدت تلاش کردیم تا طیف وسیعی از علاقه مندان موسیقی ایرانی را با گنجیه موسیقی ایرانی ارتباط دهیم. ما سالها موسیقی مقامی را اجرا کرده بودیم و می توان گفت اتوبان چهاربانده ما همین بود. ما مطمئن بودیم که بعد از «آرایش غلیظ»با هجمه هایی زیادی برخورد خواهیم کرد. اما بسیار خوشحالیم که مخاطبان ما حتی کودکان کارهای ما را بر اساس اشعار بزرگان ادبیات ما زمزمه می کردند. این برای ما دستاورد بزرگی است که همواره به سرزمین ایران فکر می کردیم. ما پس از این برنامه های کنسرت نمایش سی را برگزار کردیم که تجربه بسیار ارزشمندی برای ما بود. واقعا هر روز که ما به اجرای پروژه نزدیک می شدیم استرس کار برای ما زیادتر می شد اما اتفاقی افتاد راهی را برای موسیقی ایران باز کرد.

این آلبوم هیچ انتفاعی برای ما ندارد

این نوازنده بیان کرد: ما دیدیم که مدل هایی از این تجربه باعث گشوده شدن دریچه ای از موسیقی ایرانی برای مردم باز شد. خیر دیگری که این پروژه برای ما داشت این بود که مخاطبان عزیز اجرای موسیقی در مراکز باستانی فضای جدیدی را تجربه کنند. شما دیده اید که بسیاری از اجراهای موسیقی در جهان در مراکز باستانی اجرا می شد و این باعث خوشحالی بود که این در باز شد و باعث شد که ۱۲۰ هزارمخاطب از برنامه ما در یک مکان تاریخی دیدن کنند. امیدوارم این روزگاری که در آن قرار گرفتیم خوش رنگ تر شود و دل شما مخاطبان را زیباتر کند. این پروژه قطعا به دلیل عدم رعایت کپی رایت هیچ انتفاعی برای ما ندارد اما امیدواریم با شکل جدیدی که این سی دی به شما عرضه می شود بفهمیم که تیراژ واقعی اثر چقدر است. من در اینجا از برادرم تهمورس تشکر می کنم که در این چند ساله واقعا ما را حمایت کرد.

پورناظری گفت: بیست سال پیش با گروه شمس در کنار همایون شجریان روی صحنه تالار وحدت آمدم. من در این مدت خوشحالم که در کنار دوستی با همایون شجریان موهبت حضور در محضر استاد محمدرضا شجریان را داشتم. هنرمندی که امیدوارنم هرچه زودتر شاهد حضورش در کنارمان باشیم. زیرا حضورشان در این روزها کنار ما واقعا کارساز است. به هر صورت من در این مدت از پدرم، محمدرضا شجریان، برادرم و همایون شجریان آموختم. او در این راه دردسرساز پرکتک کنارم بود و امیدوارم او سال های سال بتواند برای موسیقی این کشور پرچم داری کند.

قدردانی همایون شجریان از استاد کریم خانی

همایون شجریان نیز بعد از صحبت های پورناظری درباره آلبوم «ایران من» اظهار کرد: چند روز قبل که مستر سی دی برای تولید نهایی شد، سهراب به من زنگ زد که بخشی از قطعه هست که باید دوباره بخوانم اما من گفتم که دیگر وسواس را کنار بگذار که اگر این را هم انجام بدهی قطعا چند ماه دیگر این آلبوم منتشر می شود. اگر بخواهم درباره آلبوم «ایران من »صحبت کتم باید بگویم یک مطلب کلی وجود دارد. ما در این آلبوم از نوازندگان ترکیه ای و ارمنسناتی استفاده کردیم که برای من جالب توجه بود. این آلبوم ترکیبی از کنسرت سی و کنسرت ایران من است. ما در کنسرت سی آوازی داشتیم که آن را از استاد کریم خانی استفاده کردم. من واقعا مبهوت صدای این هنرمند بودم. من تلاش کردم با استفاده از هنرمندی ایشان این کار را بخوانم.

وی با ذکر خاطره ای از محمد اصفهانی پیرامون حضور استاد کریم خانی در دفتر شرکت دل آواز با حضور محمد رضا شجریان گفت: سالها قبل استاد کریم خانی ملاقاتی با پدرم در دفتر قدیمی شرکت دل آواز داشتند. پدرم این هنرمند را نمی شناخت اما می گفت پسرم وقتی این هنرمند در شرکت می خواند پنجره های دفتر می لرزید. به هر حال این را گفتم که نکته ای از پدر را یاد کنم که می گفت اوج خوانی یک هنرمند باید به نحوی باشد دل مخاطب را به دست آورد بنابراین من این قطعه را به استاد کریم خانی تقدیم می کنم. ما در آلبوم قطعه «خوب شد» را هم داریم که بسیار قطعه خوب و پرمخاطبی شد و دقیقا برعکس قطعه ای که به آن اشاره کردم ، شد. این قطعه یکی از ویژگی های آلبوم ایران من است . در کنار این قطعات آثاری هستند که سهراب آنها را براساس آثار استاد مشکاتیان و نوع آوازم پدرم ساخته است. در مورد قطعه «ایران من» هم باید بگویم که سه بخش خوانندگی در آن وجود دارد که خواننده باید در کنار تصنیف خوانی باید د عین حال ظرافت های احساسی را رعایت کنیم و بعد می رسیم به قطعه مرغ سحر که دوست داشتم به شیوه پدرم بخوانم .

وزارت ارشاد و شهرداری پیگیر کنسرت خیابانی هستند

شجریان در بخش دیگری از صحبت های خود به ماجرای کنسرت خیابانی خود در تهران اشاره کرد و گفت: ما به همراه آقای ترابی به شدت پیگیری ماجرا هستیم. شهرداری هم پیگیر ماجرا هست و چناچه مشکل دیگری که من تخصص آن را ندارم وجود نداشته باشد من تمام و کمال درخدمتم.

آلبوم «ایران من» به شکلی ویژه از سامانه «پیش فروش» ارائه می شود و متقاضیان بعد از ثبت نام در این سامانه می توانند روز ۱۲ شهریور آن را از طریق شرکت پست دریافت کنند.

پخش کلیپی از اظهارنظر هنرمندان مطرح کشورمان از جمله اصغر فرهادی، آیدین آغداشلو، پژمان حدادی، شهرداد روحانی، جعفر پناهی، کیخسرو پورناظری ، مهناز افشار پیرامون مجموعه کنسرت های«ایران من»، پخش قطعه «اسفندیار» از پروژه «سی» به آهنگسازی سهراب پورناظری و خوانندگی همایون شجریان، باطل کردن تمبریادبود رونمایی از آلبوم «ایران من»، اجرای زنده قطعه «ایران من» با هنرمندی حسین رضایی نیا، آیین مشکاتیان، هادی اسماعیلی، تینا جامه گرمی، نگار نوراد، نیلوفر سهی و گروه «شهرزاد» از جمله بخش های مختلف این مراسم بود.

کیخسرو پور ناظری، حمید نعمت الله، حبیب رضایی، الهام پاوه نژاد،شاهرخ تویسرکانی، حسین رضایی نیا،  آزاد میرزا پور، رایان شجریان، آوا مشکاتیان، شیرین یزدان،رعنا آزادی ور، سحر دولتشاهی، امیر جدیدی، بخش همانان ویژه مراسم رونمایی آلبوم «ایران من» با اجرای مهدی پاکدل بود.

منبع: خبرگزاری مهر
لینک کوتاه : https://musiceiranian.ir/?p=185563

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.