موسیقی ایرانیان
 

قدم زدن در طهران قدیم با «غزل‌خوانی‌های شهرری»

مجموعه پژوهشی موسیقایی «غزل خوانی های شهرری» برگرفته از غزل خوانی طهران قدیم به همت ساسان فاطمی آماده انتشار شد.

ساسان فاطمی مدرس، مولف و پژوهشگر موسیقی درباره اثر پژوهشی جدیدش اینگونه گفت: تمامی کارهای مربوط به انتشار مجموعه پژوهشی «غزل خوانی های شهر ری» به اتمام رسیده و هم اکنون در مرحله دریافت مجوز قرار دارد و فکر می کنم کتاب تا پایان تابستان در دسترس مخاطبان قرار بگیرد. این مجموعه آثار پژوهشی قرار بود سال گذشته منتشر شود اما به دلیل انجام مراحل تکمیلی انتشار آن به سال ۹۷ موکول شد.

وی درباره محتوای این مجموعه پژوهشی توضیح داد: «غزل خوانی های شهرری» از جمله آثار تالیفی من است که بیش از ۱۰ سال روی آن کار کرده ام. این اثر برگرفته از غزل خوانی طهران قدیم به ویژه منطقه شاه عبدالعظیم است که خیلی ها از آن به عنوان ترانه های کوچه باغی یاد می کنند اما نام اصلی این نواهای موسیقایی «غزل خوانی» است.

این نویسنده و پژوهشگر افزود: لابه لای اجرای بازی های قدیمی و سنتی شهر تهران، غزل های بسیار زیبایی نیز خوانده می شد که تلاش کرده ام در فضای میدانی و تئوریک این آثار را جمع آوری کرده و به بیان تاریخی و پژوهشی موضوع بپردازم. البته غزل خوانی فقط محدود به ترنابازی و فضاهایی از این دست نمی شود بلکه در رسم «گروی کبوتر» هم غزل خوانی هایی وجود دارد که می توانیم آنها را از نظر کیفیت موسیقایی و ریشه فرهنگی اجتماعی مورد بررسی قرار دهیم.

فاطمی در پایان گفت: مجموعه پژوهشی «غزل خوانی های شهرری » به همراه نمونه های صوتی و تصویری به مخاطبان ارایه می شود و ما بعد از دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از طریق موسسه فرهنگی هنری «ماهور» این کتاب را منتشر می کنیم.


منبع: مهر

لینک کوتاه مطلب : https://musiceiranian.ir/?p=181885


برترین مطالب وب    
   

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی آثار صوتی و تصویری منتشرشده در سایت «موسیقی ایرانیان» تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشند.