موسیقی ایرانیان
 

جوابیه محسن شریفیان

سایت موسیقی ایرانیان – محمد جلوانی: در پی منتشر شدن سخنان «رضا صادقی» در مجله موسیقی ایرانیان،«محسن شریفیان» پژوهشگر موسیقی بوشهر  یادداشتی را به عنوان جوابیه در اختیار مجله موسیقی ایرانیان قرار داده است كه مي توانيد این یادداشت را در ادامه مطلب بخوانيد.

یادداشت محسن شریفیان
« در پی اظهارات آقای رضا صادقی در مجله موسیقی ایرانیان، لازم می دانم صحبتهایی را عنوان و برخی نکات را برای روشن شدن اذهان عمومی ذکر نمایم :
آقای رضا صادقی با بیان این جمله که : «براي من مستند و موثق نبوده كه فضا و صاحب اثر اين كار مربوط به چه كسي است» به طور ضمنی به اشتباه خود در معرفی قطعه مرثیه در آلبوم سلام آقا اعتراف نموده اند و در هر صورت نباید خود را بعنوان آهنگساز و تنظيم كننده اثر معرفی مي كردند. همچنین ایشان اظهار داشته اند در صورت ارائه  سند موثق درباره این قطعه،خالق اثر آنرا حتما در هر مصاحبه ای که امكانش باشد اعلام خواهند کرد. اینجا لازم است متذکر شوم که بهتر است آقای رضا صادقی ابتدا مشکل ثبت ملودي را عمدا یا سهوا به نام خود برطرف نمایند. و سپس در صورت امکان به معرفی خالق اصلی اثر بپردازند .
لازم به ذکر است که ملودي اين نوحه منصوب به ناخدا عباس دريانورد می باشد كه وی در سال 1332 درگذشته است و نمي توان انتظار داشت كه نتهای مربوط به  اين نوحه با خط اين هنرمند و يا سند ثبت شده یا این ملودي در وزارت فرهنگ آن زمان وجود داشته باشد همچنان که در این زمان هم امكان ثبت اين آثار میسر نيست.
به هر روی بررسی بافت ملودیک این اثر که از بارزترین و مطرح ترین نوحه های واحد در سینه زنی سنتی بوشهر می باشد و همچنین تحقیقات محلی به وضوح خواستگا و محل تولد آنرا نشان می دهد .
باید در نظر گرفت که موسيقي نواحي ايران ، به ويژه موسیقی مذهبي بين مردم قداست و احترام ويژه‌اي دارد و نبايد با کم لطفی هواداران اين موسيقي را جريحه‌دار كنيم.
اگر هنگام صدور مجوز چنین آثاری كارشناسي صحيح از سوي مركز موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین همکاری و  تعامل با كارشناسان موسيقي نواحي ايران صورت گیرد دیگر  بيش از اين شاهد تاراج موسيقي نواحي ايران نخواهیم بود و امکان تکرار اينچنین اشتباهاتی كمتر خواهد شد.
اصل اين اثر با صداي جهانبخش كردي زاده معروف به بخشي که مربوط به سال 45 می باشد را پیوست نموده ام .

زینب از سوز جگر را با صدای زنده یاد جهانبخش کردی زاده ۱۳۴۵از اینجا بشنوید

http://www.4shared.com/file/195821983/fec7d68a/kordi_zade_zeinab.html

زینب از سوز جگر را با صدای رضا صادقی۱۳۸۸

از اینجا بشنوید

http://www.4shared.com/file/195835537/a1468cdb/01_-_Track_1.html »


منبع: سایت موسیقی ایرانیان

لینک کوتاه مطلب : https://musiceiranian.ir/?p=178


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی آثار صوتی و تصویری منتشرشده در سایت «موسیقی ایرانیان» تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشند.