۲۰ دی‌ در نخستین روز جشنواره موسیقی فجر

 • کد خبر : 167033
 • ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۰

ارکستر نوبانگ مهر در اولین روز سی و سومین جشنواره موسیقی فجر برنامه اجرا می‌کند. کنسرت گروه موسیقی نوبانگ مهر به خوانندگی عبدالحسین مختاباد و سرپرستی محسن حسینی ۲۰ دی‌ در نخستین روز جشنواره موسیقی فجر در تالار وحدت برگزار می‌شود و این گروه در یک سئانس با مخاطبانش دیدار می‌کند. محسن حسینی درباره تفاوت […]

ارکستر نوبانگ مهر در اولین روز سی و سومین جشنواره موسیقی فجر برنامه اجرا می‌کند.

کنسرت گروه موسیقی نوبانگ مهر به خوانندگی عبدالحسین مختاباد و سرپرستی محسن حسینی ۲۰ دی‌ در نخستین روز جشنواره موسیقی فجر در تالار وحدت برگزار می‌شود و این گروه در یک سئانس با مخاطبانش دیدار می‌کند.

محسن حسینی درباره تفاوت اجرای گروه موسیقی نوبانگ مهر در سی و دومین جشنواره موسیقی فجر با سایر اجراهای این گروه به هنرآنلاین، گفت: گروه نوبانگ مهر فعالیتش را در ابتدا به‌عنوان گروه موسیقی سنتی آغاز کرد اما این اجرا را به‌ صورت ارکستر مجلسی ارائه می‌دهد، ارکستری که سازهای بادی چوبی و زهی به آن اضافه ‌شده است و به همین دلیل اجرای جشنواره فجر را با سایر اجراهای گروه متمایز می‌کند. البته از این به بعد فعالیت‌های ارکسترنوبانگ مهر با همین ترکیب ادامه خواهد داشت.

سرپرست گروه نوبانگ مهر در مورد همکاری با عبدالحسین مختاباد توضیح داد: به‌شخصه سال‌هاست که با ایشان آشنایی نزدیک دارم و اجراهای بسیاری را در داخل و خارج از کشور روی صحنه برده‌ایم و قطعات بسیاری از همکاری مشترک ما به انتشار رسیده است. اجرا در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر هم به پیشنهاد انجمن موسیقی بود. قرار است قطعاتی از آلبوم‌های آقای مختاباد به نام‌های تمنای وصال، سایه‌ دوست وسیاه مشق را به همراه قطعاتی از ساخته‌های خودم به اجرا دربیاوریم که تنظیم تمام قطعات برای اجرا با ارکستر نوبانگ مهر را بنده انجام داده‌ام. آثار عبدالحسین مختاباد محوریت اصلی این اجرا است.

وی درباره همکاری با نوازندگان جوان در گروه نوبانگ مهر، بیان کرد: در کنار حضور پیشکسوتان در ارکستر، اکثریت قریب به ‌اتفاق نوازندگان ارکستر ما را جوانان تشکیل می‌دهند که خوشبختانه با زحماتی که اساتید موسیقی ایران کشیده‌اند، نسل خیلی خوبی از نوازندگان جوان به جامعه موسیقی معرفی ‌شده‌اند که در کنار دانش موسیقی‌، از توانایی خوبی نیز درنوازندگی برخوردار هستند. از طرفی در دسترس بودن امکانات آموزشی و سهولت ارتباط با دیگر نوازندگان و اساتید، کار آموزش را بسیار ساده‌تر کرده است چراکه در دوران ما، آموزش فقط به استاد و کلاس آموزشی‌اش محدود می‌شد در صورتی‌که امروزه این‌گونه نیست و جوانان می‌توانند در فضای مجازی به‌ صورت رایگان و به آسانی به منابع آموزشی دست پیدا کنند. به همین خاطر جوانان بسیار رشد کرده‌اند و خیلی زود و در سنین جوانی به بازدهی در نوازندگی می‌رسند. جوانان فعال در عرصه موسیقی واقعاً کارشان قابل‌اعتماد است و ما نیز از برخی از این دوستان استفاده کرده‌ایم که با توجه به سن کمشان در ارکسترهای معتبری مثل ارکسترملی و سمفونیک فعال هستند.

حسینی در پاسخ به اهمیت مقوله دستمزد در جشنواره فجر، گفت: می‌توان گفت یکی از معضلات بزرگ کار هنری در ایران و مشخصاً موسیقی، همین بخش اقتصاد هنر است و به‌ جز افراد محدودی که در جایگاه‌های خاصی قرار می‌گیرند که معمولاً خوانندگان هستند، هیچ‌کس به آن دستمزد واقعی خودش نمی‌رسد. مثلاً نوازنده‌ای که سال‌ها زحمت‌کشیده و به حد قابل قبولیاز مهارت رسیده است، هیچ‌وقت آن دستمزدی که جبران‌ کننده سال‌ها زحمت و هنرش باشد رادریافت نمی‌کند.

اما مشخصاً درباره جشنواره، باید بگویم این مشکل برای تمام گروههای شرکت کننده وجود دارد ولی خوب مگر ما چند فستیوال رسمی در ایران داریم که گروه‌های گوناگون در آن کنار هم جمع شوند؟ از طرفی مسئله‌ای که در هنر حائز اهمیت است، این است که هر کس وارد عرصه هنرمی‌شود در درجه نخست به هنر فکر می‌کند و لذت کار هنری برای او با پول قابل قیاس نیست. به همین خاطر هنرمند برای ارائه هنرش، از این مسائل چشم‌ پوشی می‌کند. هر چنددستمزدها پایین است و کفاف زحمتی که یک هنرمند برای ارائه کارش می‌کشد را نمی‌دهد.

حسینی درباره موج موافق و مخالف جشنواره فجر و دیدگاهش نسبت به این مهم، گفت: قطعاً اگر جشنواره ما با جشنواره‌های سایر کشورها، بخصوص برخی کشورهای همسایه، مقایسه ‌شود، واضح است که ما نسبت به آنها ضعیف عمل می‌کنیم، اما همان‌طور که گفتم جشنواره موسیقی فجر، تنها فستیوال رسمی در کشور ما محسوب می‌شود و شاید خیلی از گروه‌ها با رغبت کامل در آن حضور پیدا کنند اما اگر این گونه اتفاقها در طول سال نیافتد دیگر فضایی برای رقابت وجود ندارد. گروه نوبانگ مهر در بخش جنبی روی صحنه می‌رود اما خیلی از گروه‌ها در جشنواره در بخش رقابتی حضور دارند و این فرصت برایشان ایجاد می‌شود تا خودشان را در کنار گروه‌های دیگر محک بزنند. شاید نتوانند رتبه‌ای کسب کنند اما می‌توانندتجربه بسیاری به دست بیاورند. بنابراین اگر بخواهیم صرفاً نقد کنیم و در جشنواره به دلیل ضعف‌ها شرکت نکنیم، یک بحث جداگانه‌ای است که باید ریشه‌ای به آن پرداخت اما با عدم حضور در جشنواره، مشکلی حل نخواهد شد. این جشنواره تداوم دارد و نخبگان موسیقی ایران در آن حضور پیدا می‌کنند بنابراین باید حداقل‌ها را حفظ کرد.

سرپرست گروه نوبانگ مهر در مورد ادامه فعالیت‌های گروه پس از جشنواره توضیح داد: برنامه‌ریزی بسیاری انجام داده‌ایم و بعد از جشنواره، فعالیت‌های گروه گسترده‌تر خواهد شد به‌خصوص با ترکیب جدیدی که برای گروه در نظر گرفته‌شده، دایره فعالیت‌ها و همکاری با خوانندگان گوناگون، خیلی بیشتر می‌شود چون می‌خواهیم به‌ صورت ارکسترال فعالیتمان را ادامه دهیم. گروه نوبانگ مهر، ارکستر ملی کوچکی است که تمامی المان‌های ارکستر ملی را داراست البته بعد از جشنواره تصمیم داریم چند ساز دیگر هم را اضافه کنیم. هرچند از هدف اصلی گروه که می‌خواستیم گروه پرتعداد نباشد، فاصله می‌گیریم اما برخی سازها وجودشان در ارکستر ما لازم به نظر می‌رسد.

وی افزود: علاوه بر برنامه‌های تعریف شده‌ی گروه، با دکتر مختاباد هم برای برگزاری کنسرت در چند شهر ایران صحبتهایی شده و در حال رایزنی هستیم.

حسینی درباره زمان‌بر بودن تنظیم و تمرین قطعات برای ارکستر و همکاری همزمان با چند خواننده، بیان کرد: زمانی که یک ارکستر می‌خواهد فعالیتش را گستردش دهد باید رپرتوار قوی داشته باشد و خوشبختانه ازآنجایی‌که نوازندگان ارکسترمی‌خواهد فعالیتش را گستردش دهد باید رپرتوار قوی داشته باشد و خوشبختانه ازآنجایی‌که نوازندگان ارکستر به کارشان مسلط هستند، آماده کردن یک رپرتوار برای خواننده‌ای که می‌خواهد اجرایی را روی صحنه ببرد برای ما کار دشواری نیست و در جلسات تمرین نه چندان زیادی می‌توان کارها را آماده کرد.

سرپرست و آهنگساز گروه نوبانگ در مورد حضورش در این گروه به‌عنوان خواننده، گفت: گمان نمی‌کنم! چراکه ژانر فعالیتی بنده در عرصه خوانندگی کمی با صدادهی این ارکستر متفاوت است اما شاید از بخشی از ارکستر در بحث خوانندگی خودم استفاده کنم چون ژانر خوانندگی من بیشتر تلفیقی است پس قطعاً باید جابجایی در ترکیب ارکستر انجام شود. درکل این گروه قرار است با خوانندگان گوناگون روی صحنه برود و شاید یکی از این خوانندگان، خود من باشم!

علاقه‌مندان جهت تهیه بلیت این اجرا می‌توانند به سامانه ایران کنسرت به نشانی www.iranconcert.com مراجعه نمایند.

منبع: هنرآنلاین
لینک کوتاه : https://musiceiranian.ir/?p=167033

  برچسب ها

  مطالب مرتبط با این خبر

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.