موسیقی ایرانیان
 

«گنج پنهان» نیازمند حمایت

سیدجلال محمدیان حدود 720 قطعه از موسیقی تعزیه قدیم را گردآوری کرده‌ است که بخشی از آنها ضبط شده و ادامه ضبط این پروژه موسيقايي نیازمند حمایت‌های جدی است. محمدیان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی موسیقی ایران، ضمن اعلام این خبر گفت: من اکثر این قطعات را از پدرم که صدای بسیار خوشی داشت از کودکی فرا گرفته ام. البته برخی از این قطعات را نیز از راویات دیگری گردآوری کرده‌ام که مربوط به موسیقی مذهبی مناطق مختلف می‌شود.

وی همچنین تصریح کرد: حدود 320 قطعه که مجوزهای آن نیز گرفته شده از این گنجینه را برای اجرا انتخاب کرده ام که تا کنون 80 قطعه آن به همراه یک ساز کوبه ای ضبط شده و برای اضافه شدن سایر سازهای دیگر و همچنین ضبط سایر بخش های آن می بایست حمایت هایی صورت بگیرد.

این خواننده در ادامه افزود: من قصد دارم این مجموعه را با عنوان «گنج پنهان» و البته در قالب موسیقی مذهبی کرمانشاه منتشر کنم. چرا که از گذشته کرمانشاه گذرگاه کاوران ها و مسافران و زائران عتبات عالیات عراق بوده و از این رو همواره کرمانشاه محل تبادل نغمه های موسیقایی نیز بوده است.

محمدیان ادامه داد: به دلیل اشرافی که از گذشته بر روی این نغمه ها داشتم بخش آوازی آنها را نیز خودم اجرا کرده و می کنم. در خصوص اشعار این قطعات نیز باید بگویم اکثر اشعار در طول تاریخ دچار تغییراتی شده که ما سعی کرده ایم با کمک علی معلم دامغانی بازنگری جدی و ویراستاری بر روی آنها داشته باشیم.

وی همچنین گفت: تا کنون حدود 400 دقیقه از این گنجینه ملی که معادل 80 قطعه می شود ضبط شده و ما برای ادامه آن نیاز به یک اسپانسر و حامی جدی داریم که امیدوارم بتوانیم در آینده بخش های بعدی آن را ثبت و ضبط و به مردم کشورمان عرضه کنیم.


منبع: پایگاه اطلاع رسانی موسیقی ایران

لینک کوتاه مطلب : https://musiceiranian.ir/?p=16566


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی آثار صوتی و تصویری منتشرشده در سایت «موسیقی ایرانیان» تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشند.