موسیقی ایرانیان
 

عکس های موسیقی ایرانیان از این مراسم

سرپرست گروه همنوازان شیدا گفت: من قبل از انقلاب ریش و سبیلی با این شکل و شمایل داشته‌ام و با قیافه‌ام حال می‌کنم؛ ریش و سبیل من هیچ ربطی به دراویش ندارد و نمی‌دانم چرا به پوستر من با این شکل و شمایل مجوز نمی‌دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسیقی ایران،‌ در نشستی که صبح امروز (یکشنبه 8 آبان) در مکتب خانه میرزا عبدالله برگزار شد محمدرضا لطفی سرپرست گروه همنوازان شیدا جزئیات کنسرت گروه همنوازان شیدا را که قرار است از 25 تا 27 آبان در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شود تشریح کرد.

در ابتدای این نشست بهراد توکلی مدیر برنامه های گروه همنوازان شیدا گفت: کنسرت بزرگ گروه موسیقی همنوازان شیدا که ترکیبی از بانوان و همنوازان است که با حضور 30 نوازنده در دو بخش برگزار می شود؛ بخش نخست این کنسرت به بداهه نوازی استاد به همراه تنبک احمد مستنبط اختصاص دارد و در بخش دوم قطعاتی از موسیقی ایرانی در دستگاه همایون با آواز علیرضا فریدون پور و تنظیمی از حمیدرضا مرتضوی برگزار می‌شود.

در ادامه این نشست محمدرضا لطفی نیز ضمن خوشامدگویی به خبرنگاران درباره این اجرا گفت: كارهاي هنري هنرمندان موسیقی اساسا بر پايه ضرورت موسيقایی و نيازمندي‌هاي هنري شكل مي‌گيرد. بنابراين ما اركسترهای گوناگوني داريم كه بر پايه ضرورت‌ها به وجود مي‌آيد. اين قطعاتي كه قرار است در كنسرت پيش رو اجرا شود بياني دارد كه مرا بر آن داشته ارکستر کوچکی را با ترکیب گروه بانوان شيدا و گروه همنوازان به وجود بیاورم.

این آهنگساز همچنین ضمن اشاره به ساختار موسیقایی بخش های ارکسترال این کنسرت گفت: من سعی کرده‌ام با توجه به تجربیات گذشته از فرم چند صدایی برای آهنگسازی استفاده کنم. بعضي از هنرمندان عرصه موسيقي تلاش هایی برای یافتن راه‌هاي اصولي براي هارموني ايراني انجام داده اند كه هر کدام به نوبه خود تجربیاتی داشته اند. منتهی همه این تجربیات مبتنی بر دریافت های شخصی بوده است.
سرپرست گروه همنوازان شیدا تصریح کرد: متاسفانه همچنان تئوري منسجمی برای هارمونی ايرانی وجود ندارد. در قطعاتي كه آقاي مرتضوی آنها را برای ارکستر در اين كنسرت تنظيم كرده، تلاش شده است از تجربيات ديگران در این زمینه استفاده شود.

لطفی در ادامه نشست ضمن اشاره به همراهی فریدون پور به عنوان خواننده گفت: اينكه من در هر كنسرتم از خواننده‌اي جديد استفاده مي‌كنم به نيت من از آثار ساخته شده مربوط می شود. از زماني كه موسيقي ايراني را شروع كردم خوانندگان جواني بودند كه بالقوه قدرت خوانندگي داشتند، اما این توانایی بالفعل نبود. من سعي كردم افرادی را مثل جناب آقای ناظری و سركار خانم اخوان را به همراه چند خواننده ديگر با باالفعل کردن توانایی هایشان به جامعه معرفی کنم.

وی همچنین تاکید کرد: آواز ما در اين سي سال اخير تک‌محصولي شده است و من به هيچ وجه اين مقوله را حمايت نمي‌كنم؛ چرا كه ديگر رقابتي وجود ندارد و 90 درصد ذائقه‌ مردم متاثر از آثار شجريان است و بيشتر خوانندگان جوان ما صدای شجريان يا صداي ناظری، ایرج و گلپا را تقليد مي‌كنند تا زودتر به شهرت برسند.

این موسیقیدان  با اشاره به خواننده گروه‌اش گفت: فريدون‌پور از يك طرف لطافت صداي بنان را دارد و از طرف ديگر صدایش به صدای محمودی خوانساری نزدیک است. همچنین این خواننده جوان ویژگی‌های خاص خودش را نیز دارد.

لطفی در مورد خوانندگی خودش گفت: گاهی در مورد خوانندگی من سئوال می شود که می بایست در این مورد بگویم من خوانندگی نمی کنم؛ در واقع فریاد می‌زنم. زمانی که خواننده خوش‌صدا و توانایی مثل استاد شجریان در کنار من قرار می گیرد تمام آنچه از آواز انتظار دارم محقق می شود. اما با جوان‌ترها که به روی صحنه می روم اکثرا از شاگردان خودم محسوب می شوند و در بهترین شرایط آنچه را به آنها یاد داده ام باید اجرا کنند. از این رو گاهی خود در این زمینه فعالیت می کنم.

لطفی همچنین ضمن انتقاد از برخی اتفاقاتی که باعث هدر رفتن انرژی هنرمندان می شود گفت: این پوستری که در پشت سر من مشاهده می کنید در کنسرت قبلی مجوز انتشار و نصب آن صادر نشد و در این دوره نیز مجوز آن همچنان صادر نشده است. چنین برخوردهایی قطعا بسیار ناراحت کننده و انرژی بر است. اگر کار من قابل انتقاد است باید به آن نقد شود؛ نه اینکه به جای نقد به ریش و سبیل و موهای من گیر بدهند. من قبل از انقلاب ریش و سبیلی با این شکل و شمایل داشته ام و با قیافه ام حال می کنم؛ ریش و سبیل من ربطی به دراویش و جریان دیگری ندارد. نمی دانم چرا به پوستر من با این شکل و شمایل مجوز نمی دهند.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگاری درباره حضور در گروه دوستی گفت: دوستی نیاز به مطبوعاتی کردن ندارد و امیدوارم آقای علیزاده از این گفته من ناراحت نشود. من طی 4 سال گذشته 4 بار آقای علیزاده را دیده ام که هر بار از ایشان دعوت کرده ام تا دیدارهایی با هم داشته ایم؛ اما تا به امروز ایشان نه زنگی به من زده اند و نه پایشان را در اینجا گذاشته اند.

این موسیقیدان ادامه داد: اگر قرار بود اعضای گروه موسیقی چاووش در گروه جدیدی تحت عنوان دوستی به میان بیایند می بایست ابتدا از قدیمی ترهای چاووش دعوت به عمل می آوردند و می گفتند قصد انجام چنین کاری داریم. درست مانند زمانی که از آلمان آمده بود و همه را دور هم جمع کرد و کنسرت شور انگیز را با آن شکوه برگزار کرد.

كنسرت گروه همنوازان شيدا به سرپرستي محمدرضا لطفي 25، 26 و 27 آبان ماه در سالن میلاد نمایشگاه برگزار می‌شود.

در ادامه می توانید عکس‌های امیر آبشناسان از این مراسم را مشاهده کنید.


منبع: عکس ها از موسیقی ایرانیان و گزارش متنی از پایگاه اطلاع رسانی موسیقی ایران

لینک کوتاه مطلب : https://musiceiranian.ir/?p=15877


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی آثار صوتی و تصویری منتشرشده در سایت «موسیقی ایرانیان» تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشند.