×
×

گروس عبدالملکیان: «کار پیمان خازنی مثل کار نقاش‌های امپرسیونیست است»

 • کد نوشته: 140646
 • موسیقی ایرانیان
 • سه شنبه, ۲۲ام فروردین ۱۳۹۶
 • ۰
 • مراسم رونمایی از آلبوم موسیقی «همهمه کاشی‌ها» تازه ترین اثر «پیمان خازنی» با حضور اهالی هنر و ادب در کافه «ایدما» برگزار شد.+نادر مشایخی: موسیقی تنها جنبه عاطفی صداست
  +رامین بهنا: نکته مهم آلبوم این است که اجازه می‌دهد مخاطب در اثر دخیل باشد
  +پیمان خازنی: از استودیو خارج شدم تا به نقطه ایده‌آل رسیدم
  +الهام پاوه‌نژاد: پیمان خازنی که من می‌شناسم ساز را عاشقانه می‌نوازد

  گروس عبدالملکیان: «کار پیمان خازنی مثل کار نقاش‌های امپرسیونیست است»
 • مراسم رونمایی از آلبوم موسیقی «همهمه کاشی‌ها» تازه ترین اثر «پیمان خازنی» با حضور اهالی هنر و ادب در کافه «ایدما» برگزار شد.

  به گزارش سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان»، شب گذشته سرانجام تازه ترین اثر «پیمان خازنی» با اجرای متفاوت «سید عباس سجادی» رونمایی شد و اهالی هنر و ادب از تجربیات شنیداری همهمه‌ی کاشی ها گفتند و شنیدند.

  در ابتدای این مراسم نادر مشایخی (آهنگساز) درباره اثر تازه‌ی پیمان خازنی گفت: «درباره این آلبوم حرف‌های مختلف می‌شود زد چون جنبه‌های مختلف دارد. ولی مهمترین جنبه آن کاریست که با عادات شنیدارى می‌کند. به اعتقاد من موسیقی تنها جنبه عاطفی صداست و این شنونده است که از نظر عاطفى این تفسیر را برای خودش ایجاد می‌کند.»

  او ادامه داد: «شما در حین شنیدن این آلبوم اشعار را می‌خوانید و با تفسیری که از شعر و موسیقی دارید در واقع با چشمتان می‌شنوید. گاهی مى‌بینید عکسی برای شما صدا تولید می‌کند. کارهایی که آقای خازنی کردند طیف وسیع دارد و فقط موسیقی سنتی در آن نیست بلکه از موسیقی‌های مختلف بهره‌برداری کرده است.»

  این آهنگساز در پایان گفت: «همهمه‌ی کاشی‌ها یعنی ایران امروز با هشتاد میلیون سلیقه که پیمان خازنی هم برای رسیدن به این سلیقه ها تلاش کرده است. نکته‌ای که در موسیقی ایران مهم است میان کنش است و این نکته در موسیقی دیگر نقاط دنیا نیست.»

  در ادامه مراسم رامین بهنا (آهنگساز) درباره‌ی این آلبوم گفت: «من پیمان را چند سال است که می‌شناسم و برخی قطعات آلبوم و اشعار را شنیدم و خواندم. نکته مهم آلبوم این است که اجازه می‌دهد مخاطب در اثر دخیل باشد و برداشت خودش را داشته باشد. یکی از نکات برجسته آلبوم این بود که بسیار راحت در کمپوزیسیون عمل کرد و به راحتی خودش را رها ساخت. امیدوارم روزهاى بهتری را مثل امروز در موسیقی ایران ببینیم.»

  مسعود فروتن نیز در ادامه، بخشی از یادداشت خازنی درباره همهمه‌ی کاشی‌ها را خواند و گفت: «وقتی سالها پیش در پروژه دیگر با پیمان کار می‌کردیم باور نمی‌کردم روزی نتیجه‌اش این موسیقی خوب باشد. پیمان بیشتر یک جوان شیطون بود نه یک جوان موزیسین. گاهی فکر می‌کنند یک جوان نمی‌تواند خوب ساز بزند که اصلا اینطور نیست.»

  گروس عبدالملکیان (شاعر) در میانه مراسم روی صحنه آمد و گفت: «صحبت درباره موسیقی تخصصی تر و سخت تر از صحبت کردن درباره شعر است. یک فیلسوف و یک جامعه شناس چیزی را پیدا می‌کند تا به ما نشان دهد. اما یک شاعر چیزی را پیدا می‌کند تا پنهانش کند. چیزی که مى‌ماند یک پیدای پنهان شده است. گاهی مخاطب همینطور کنار می‌زند پرده‌ها را و به چیزی می‌رسد که بیشتر از آن پیدا شده است.»

  او درباره‌ی همهمه‌ی کاشی‌ها بیان کرد: «پیمان خازنی در اینجا یک مرحله شعر را پنهان‌تر کرده و این مسئله تأویل پذیری شعر را بیشتر کرده است. این یک حرکتی‌ست به سمت مدرنیته. کار پیمان مثل کار نقاش های امپرسیونیست است. او سعی کرده مانند نقاشی که به جای اشیاء تاثیر آن را نقاشی می‌کند؛ در موسیقی نیز چنین کاری را با مخاطب انجام دهد. او با هوشمندی شعرهایی مدرن را هم انتخاب کرده است چون در موسیقی هم به سمت جهانی مدرن می‌رود. ما می‌دانیم در این اشعار موسیقی درونی شده است. در این اثر با لحظات غافلگیر کننده‌ای مواجه می‌شویم و من به پیمان خازنی تبریک می‌گویم.»

  مزدا انصاری هم درباره‌ی پیمان خازنی گفت: «من با نگرش پیمان از قبل آشنایم و همواره کارهایش را دوست دارم. همیشه از شنیدن آثار پیمان و توانایى بالاى ملودى پردازیش لذت برده‌ام. نگرش و دیدگاه پیمان در این اثر برای من بسیار جذاب است و برای پیمان آرزوی موفقیت می‌کنم.»

  الهام پاوه‌نژاد در ادامه این مراسم عنوان کرد: «خیلی خوشحالم امشب بعد از سال سختی که بر ما گذشت همه دوستان را در یک جمع می‌بینم. پیمان خازنی در یادداشت این آلبوم نوشته که مدام ساز زده است اما پیمانی که من می‌شناسم ساز را عاشقانه می‌نوازد. خوشحالم از رونمایی این اثر و برای پیمان خازنی آرزوی موفقیت می‌کنم.»

  محمود توسلیان نیز در این مراسم گفت: «همهمه‌ی کاشی ها برای ما تجربه ای بود که حول یک ایده مرکزی شکل گرفت. این مسئله که چگونه می‌توانیم آزادی را تجربه کنیم که اینبار مخاطب هم همراه و همسوی ماست. چند شعری که همه‌ی ما شنیدیم را انتخاب کردیم و فضایی عاشقانه توام با عقلانیت در ما شکل گرفت و همانطور که پیمان در یادداشتش گفت سازش را زد اما احساس کردیم استودیو فضایی بسته است و بعد به فضایی نسبتا نامربوط به فضاهای رسمی ضبط موسیقی رفتیم و دوست هنرمندم ….(پیام سورى صدابردار) در ضبط این اثر بسیار کمک کرد.»

  او افزود: «ما پیشنهاد دادیم که همزمان با گوش دادن موسیقی شعر راهم بخوانید و درواقع احساس شما ضلع سوم تکمیل این اثر است. از شما خواهش می‌کنم هر وقت تصمیم گرفتید این موسیقی را بشنوید شعر را هرطور که دوست دارید در این موسیقی لحاظ کنید و ما تنها قصدمان تجربه ای برای رهایى بود.»

  پیمان خازنی نیز در پایان این مراسم پیش از جشن امضاء ضمن تشکر از بزرگان هنر و ادب که در این مراسم حضور داشتند گفت: «نسل من همیشه وام‌دار بزرگان است ، ما از بزرگان آموخته‌ایم ، مى‌آموزیم و خواهیم آموخت، امید است سایه بزرگان همیشه بر سر ما باشد. کار من از این جهت سخت بود که اشعار انتخابی از بزرگترین شاعران ایران بود. من بارها و بارها روی این اشعار بداهه نوازی انجام می‌دادم و می‌دیدم در اندازه این اشعار نمی‌شد. بارها اتود زدم و دیدم فضای استدیو مناسب کار ما نیست. از استدیو خارج شدم و در آخرین نقطه به زیرزمین خانه های قدیمی رسیدیم و برای همه ی ما آن نقطه ایده آل بود. صدابردار اثر در طول ضبط این آلبوم موفق شد از کلیشه هاى رایج خارج شود و تجربه جدیدى کسب کند.»

  وی افزود: «این کار در ساعات خاص و موقعیت خاصی هم ضبط می‌شد که بسیار برای من تجربه‌ی خوش ‌آیندی بود. من سعی کردم آزادی را در این مجموعه تجربه کنم و امیدوارم از امروز مخاطبان این اثر هم تجربه‌ی مشترکی با من داشته باشند.»

  در این مراسم که شامگاه روز شنبه ١٩ فروردین بر گزار شد، هنرمندانی نظیر نادر مشایخی، گروس عبدالملکیان، مزدا انصاری، سیدعباس سجادی، رامین بهنا، پویا نیکپور، وحید نصیریان، مسعود فروتن، منصور ضابطیان، محمد ابراهیمیان، شهاب‌الدین سیدی، محمود توسلیان، مهدی سلطانی، حسن کریم‌زاده، الهام پاوه‌نژاد، آستیاژ ضیایی، امیر عابدی، حمید اسفندیاری، هومن صدر، محمد سلمانی، علی شمس، پیام سوری، سیامک میرزاپور، فریبرز رییس‌دانا، حمید خوانساری، فرشاد حسامی، امید محرم‌زاده، خلیل جوادی، میدیا فرج نژاد، خدایار قاقانی، رابعه زند، وحید افتخارحسینی، آرام حکاک و مهدی حسینی حضور داشتند.

  آلبوم «همهمه‌ی کاشی‌ها» اثر «پیمان خازنی» به همت انتشارات نوخسروانی باربد وارد بازار موسیقی کشور شده است.

  https://musiceiranian.ir/?p=140646
     

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *