×
×

«حاجی‌فیروز» آبان‌ماه در بازار موسیقی

 • کد نوشته: 123227
 • موسیقی ایرانیان
 • شنبه, ۲۴ام مهر ۱۳۹۵
 • ۰
 • مجموعه چهارم ضربی خوانی‌های مرتضی احمدی با عنوان «صدای طهرون» نیمه اول آبان‌ماه امسال توسط مرکز موسیقی «بتهوون» منتشر خواهد شد. ناشر این اثر با اعلام این مطلب گفت: «صدای طهرون قدیم» به طور کلی ۵ مجموعه صوتی را شامل می‌شود که آبان‌ماه امسال شاهد انتشار چهارمین مجموعه آن خواهیم بود. نام مجموعه سوم «حاجی […]

  «حاجی‌فیروز» آبان‌ماه در بازار موسیقی
 • photo_2016-10-15_13-03-54مجموعه چهارم ضربی خوانی‌های مرتضی احمدی با عنوان «صدای طهرون» نیمه اول آبان‌ماه امسال توسط مرکز موسیقی «بتهوون» منتشر خواهد شد.

  ناشر این اثر با اعلام این مطلب گفت: «صدای طهرون قدیم» به طور کلی ۵ مجموعه صوتی را شامل می‌شود که آبان‌ماه امسال شاهد انتشار چهارمین مجموعه آن خواهیم بود. نام مجموعه سوم «حاجی فیروز» است. در واقع ۱۰۷ قطعه‌ی ضربی‌خوانی در زمان حیات مرتضی احمدی از او ضبط شده بود که ۲۵ قطعه‌ی آن در سال‌های ۸۹ و ۹۱ در قالب دو آلبوم منتشر شد، اما تعداد زیادی از این قطعات در انتظار مجوز بود و عمر این بازیگر قدیمی کفاف نداد تا شاهد انتشار تمام آثارش باشد. این مجموعه، بعضی قطعات موسیقی تهرانی را که در حال فراموشی است، دربرمی‌گیرد و ترجیح می‌دهم، در این برهه زمانی خیلی درباره جزییات این اثر صحبت نکنم.

  آنهایی که از مرتضی احمدی به عنوان بازیگر سینما، تلویزیون و گوینده یاد می‌کنند، شاید ندانند که او در زمینه‌ خوانندگی و ضربی‌خوانی هم توانایی زیادی داشت. او تلاش زیادی برای حفظ قطعات موسیقی تهرانی که در حال فراموشی بودند، انجام داد و انتشار دو آلبوم «صدای طهرون» با صدای این هنرمند پیشکسوت، سندی بر این ادعا است. مرتضی احمدی کسی بود که برای اولین‌بار به سبک «بیات تهران» در پیش پرده‌ها آواز خواند. او در سال ۱۳۴۹ نیز به دعوت مرحوم علی حاتمی ترانه‌ عنوان‌بندی فیلم «حسن‌کچل» را ضربی‌خوانی کرد که به نام «روحوضی» نیز شناخته می‌شود.

  مرکز موسیقی «بتهوون» در زمان حیات مرتضی احمدی ضربی خوانی‌های او را در استودیو ضبط کرده و در قالب مجموعه‌ای با عنوان «صدای طهرون قدیم» طی چند سال اخیر به صورت جداگانه منتشر کرده است.

  https://musiceiranian.ir/?p=123227
     
  برچسب ها مرتضی احمدی

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *