موسیقی ایرانیان
 

پژوهشگر بين المللي موسيقي:

بندرعباس ـ پژوهشگر و محقق بين المللي عرصه موسيقي گفت: براساس مهر شش هزار ساله اي كه در منطقه چغاميش واقع در 40 كيلومتري جنوب شرقي دزفول در استان خوزستان به دست آمده است، سازمان ملل متحد قديمي ترين اركستر جهان را به نام ايران ثبت كرده است.

‘مجيد ناظم پور’ شنبه شب در نخستين جشنواره عودنوازي ايران در بندرعباس با نمايش تصوير مهر ياد شده افزود: اين مهر، منقوش به گروهي است كه در حال استفاده از انواع سازهاي زهي و كوبه اي هستند و يك نفر نيز در حال خواندن است و حتي دانشگاه هاروارد نيز در ابتداي ورود دانشجويان به اين دانشگاه هدايايي مزّن به اين مهر را به آنان مي دهد.

اين پژوهشگر ادامه داد: يكي ديگر از افتخاراتي كه به نام ايران ثبت شده تشكيل نخستين هنرستان موسيقي در حدود يكهزار سال پيش به دست يك ايراني به نام ‘علي بن حسن نافع’ معروف به ‘زرياب كبير’ است.
به گفته ناظم پور، زرياب كبير در حدود يكهزار سال قبل از ايران مهاجرت كرد و نخستين هنرستان موسيقي با فرم امروزي را بنيان نهاد و حتي با استفاده از تراشه هاي چوب در ابعاد مختلف و قرار دادن آن بين دندانهاي هنرجويان به آنان آموزش سلفژ مي داده است.

وي يادآورشد: در كشوري كه قديمي ترين اركستر جهان را به نام خود ثبت كرده است بايد توجه به موسيقي بيشتر شود و تاريخ نيز ثابت كرده در هر دوره اي كه هنرمندان ايراني به ويژه در حوزه موسيقي مورد حمايت جدي قرار گرفته اند، توانسته اند در ميادين بين المللي براي فرهنگ و تمدن ايران افتخارات بزرگي كسب كنند.

نويسنده كتاب ‘ تاريخ 5هزارساله عود’ به سير تاريخي و فراز و فرودهاي ساز ايراني عود -بربط – پرداخت و دوره معاصر را دوران رواج مجدد اين ساز در ايران معرفي كرد.

به گفته اين استاد عود، روح الله خالقي با اعزام دو هنرمند چيره دست به عراق زمينه بازگرداندن اين ساز به سرزمين مادري اش را فراهم كرد و پس از آن استاداني همچون ‘زرين پنجه’ و به ويژه عبدالوهاب شهيدي بيشترين نقش را در معرفي دوباره اين ساز به جامعه ايراني ايفا كردند.

ناظم پور ادامه داد: عبدالوهاب شهيدي براي نخستين بار عود را به شيوه اي كاملا ايراني نواخت و با توجه به صداي خوش و عود نوازي همزمان،اين ساز را به خوبي معرفي كرد.

وي همچنين از بربط به عنوان سازي نام برد كه هيچ گاه يك ساز بزمي نبوده و همواره در دست حكما و فلاسفه قرار داشته و از جمله اين افراد مي توان از ابونصر فارابي و يا حتي ابوعلي سينا نام برد كه كتابي به زبان عربي به نام رساله موسيقي دارد و هم اكنون در موزه حافظ اسد در كشور سوريه نگهداري مي شود.

به گفته اين محقق، پژوهشگر و استاد بربط اين ساز اكنون به يك نماد فرهنگي در جهان تبديل شده است.

نخستين جشنواره عود نوازي ايران از هفتم خرداد در بندرعباس آغاز شد و امروز پايان مي يابد.

در اين جشنواره 25هنرمند از بين 500 نوازنده متقاضي شركت در اين رويداد به اجراي برنامه مي پردازند .


منبع: ایرنا - irna.ir

لینک کوتاه مطلب : https://musiceiranian.ir/?p=11271


برترین مطالب وب    
   

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی آثار صوتی و تصویری منتشرشده در سایت «موسیقی ایرانیان» تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشند.