جلسه کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد

  • کد خبر : 101450
  • 04 اسفند 1394 - 9:38

جلسه کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با بررسی مسائل هنری و جشنواره‌های فجر با حضور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیران و دبیران جشنواره‌های فجر برگزار شد. در این جلسه، محمدحسین ایمانی خوشخو – رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی -، اعضای کمیسیون، علی مرادخانی – […]

۱۴۵۶۱۴۷۹۶۶۹۱۰_IMG_0443(1)جلسه کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با بررسی مسائل هنری و جشنواره‌های فجر با حضور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیران و دبیران جشنواره‌های فجر برگزار شد.

در این جلسه، محمدحسین ایمانی خوشخو – رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی -، اعضای کمیسیون، علی مرادخانی – معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی -، مدیران کل هنرهای تجسمی و نمایشی، سرپرست دفتر موسیقی، دبیر کارگروه سامان‌دهی مد و لباس و دبیر سی‌وچهارمین جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر فجر، دبیر هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر و مدیر و دبیر سی‌ویکمین جشنواره موسیقی فجر حضور داشتند.

ایمانی خوشخو – رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی – در این جلسه گفت: کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیش از سه سال فعالیت و با تکیه بر جایگاه قانونی شورای عالی انقلاب فرهنگی، کمکی برای مجموعه‌های اجرایی فرهنگ و هنر و حلقه ارتباطی بین هنر و تصمیم‌گیران شورای عالی به‌عنوان عالی‌ترین مرجع فرهنگی کشور است. با تشکیل کمیسیون هنر و معماری جایگاه هنر در شورای عالی انقلاب فرهنگی جدی‌تر شد و در کمیسیون مباحثی برای رفع نیازها و خلأهای قانونی طرح و بررسی می‌شود و در اختیار اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار می‌گیرد تا اعضای شورا با آگاهی و اشراف بیشتری تصمیم‌گیری کنند.

او ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت هنری آن می‌توانند بیشتر از ظرفیت‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی استفاده کنند و با توجه به مشغله‌های مجلس شورای اسلامی برای پرداختن به موضوع هنر، می‌توان از ظرفیت‌های قانون‌گذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی استفاده کرد. چنان‌که بسیاری از قوانین فعلی حوزه هنر مانند سیاست‌های هنرهای نمایشی، ارزشیابی هنرمندان کشور و موسسه هنرمندان پیشکسوت نیز مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند. بنابراین با هماهنگی و مشورت کمیسیون هنر و معماری و مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌توان نیازهای قانونی وزارت ارشاد را از طریق این کمیسیون مرتفع کرد.

رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تهیه و تدوین سند معماری و موسیقی در این کمیسیون، گفت: سند معماری با بررسی‌های کارشناسی و استفاده از نظرات استادان و معماران تهیه شده است و برای بررسی و تصویب در آینده نزدیک به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه می‌شود. همچنین سند موسیقی برای برطرف کردن مسائل موسیقی و فراهم کردن یک سند قانونی بالادستی برای صیانت از موسیقی و جلوگیری از برخوردهای سلیقه‌ای با این هنر با استفاده از نظرات هنرمندان و کارشناسان تهیه شده و مراحل نهایی را می‌گذراند و مشورت‌های لازم برای تدوین نهایی این سند با معاونت هنری نیز انجام می‌شود تا پس از تکمیل، سند برای تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شود.

ایمانی‌خوشخو با اشاره به ظرفیت هنر در کشور، اظهار کرد: بخش عمده‌ای از ظرفیت هنر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، در حالی که اگر بخواهیم منابع جایگزینی به جای نفت در نظر بگیریم، یکی از آن‌ها صنایع فرهنگی و هنری است و هنر، نقش ارزنده‌ای در صادرات غیرنفتی دارد. رییس‌جمهور نیز در سخنرانی خود در اصفهان به صنایع فرهنگی، هنری و گردشگری به‌عنوان منابع جایگزین در عصر حاضر اشاره کردند. همچنین رونق بیشتر هنر می‌تواند حلقه ارتباط گذشته، امروز و آینده ما را به‌خوبی محقق کند.

وی با تأکید بر لزوم استفاده از هنر در عرصه بین‌المللی، بیان کرد: زبان هنر، زبان دیپلماسی عمومی است که می‌تواند بسیاری از نگاه‌های نادرست و شبهات دیگر کشورها را درباره ایران اصلاح کند و ایران اسلامی با نمای هنر معرفی شود. ظرفیت‌های هنر ما بیشتر با تکیه بر ارائه در داخل معطوف است و ضرورت دارد که حضور بین‌المللی هنر ایران زیاد باشد. امیدواریم چنان‌که در حوزه سیاست خارجی و بین‌المللی اتفاقات خوبی افتاده است، در حوزه هنر هم فعالیت‌های موثری را شاهد باشیم.

ایمانی‌خوشخو افزود: معاونت امور هنری وزارت فرهنگی و ارشاد اسلامی با وجود فشارهایی که بود، بر فضای هنری تسلط و اشراف داشت و اتفاقات هنری خوبی را در کشور شاهد هستیم. تعامل و ارتباط کمیسیون هنر و معماری با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و از جمله معاونت هنری می‌تواند به رفع مسائل هنری کمک کند و امیدواریم در سال آینده این تعامل و ارتباط استمرار یابد.

او با اشاره به جشنواره‌های هنری فجر، گفت: جشنواره‌های هنری از نقاط عطف هنر کشور و از مظاهر شاخص هنر هستند که دستاوردهای آن‌ها می‌تواند برای ادامه فعالیت‌های هنری راهگشا باشد. خوشبختانه امسال جشنواره‌های فیلم، تئاتر، هنرهای تجسمی و موسیقی فجر با موفقیت پیش رفته‌اند و امیدواریم جشنواره مد و لباس فجر موثرتر از قبل برگزار شود. رصد جشنواره‌ها از وظایف کمیسیون هنر و معماری است که با توجه به گزارش‌ها و بررسی‌ها نقاط قوتی را در جشنواره امسال شاهد هستیم؛ اما استمرار جشنواره‌ها با برنامه منظم از ضرورت‌های این حوزه است که به این منظور کمیسیون هنر و معماری با همکاری معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سینمایی کشور، سند جشنواره‌های هنری را تدوین خواهد کرد که در این سند اهداف جشنواره، وظایف دستگاه‌ها و نهادها و جایگاه و نقش هنرمندان شفاف می‌شود.

ایمانی‌خوشخو اضافه کرد: امیدواریم با همکاری نهادهای قانونگذار و اجرایی، جریان هنر تأثیرگذارتر باشد و فعالیت هنرمندان و اهداف توسعه کشور شفاف‌تر و کارآمدتر باشد.

علی مرادخانی – معاون امور هنری وزرت فرهنگ و ارشاد اسلامی – نیز در این جلسه گفت: مجموعه هنری در این دوره تلاش کرد که موضوع هنر به یکی از موضوعات اصلی قابل دسترسی برای مردم تبدیل شود، هنر در لایه‌های گوناگون اجتماعی ورود کند و هنر مطلقا برای افراد خاصی نباشد.

او ادامه داد: کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند به رفع نیازهای قانونی حوزه هنر کمک کند و تدوین سند موسیقی، نمونه خوبی در این زمینه است، اما ضرورت دارد که موارد به‌صورت جامع‌تر در این سند طرح شود.

وی تقویت ارتباطات در راستای دیپلماسی فرهنگی را از برنامه‌های این معاونت دانست و گفت: در این مدت، سعی شد ارتباطات بین‌المللی تقویت شود و اقداماتی نیز انجام شد. هنر ایران در بی‌ینال‌ها، نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های مختلف ارائه شد که از جمله‌ی آن‌ها حضور فعال هنر ایران در بی‌ینال ونیز است. همچنین نمایشگاه‌هایی از آثار هنرمندان ایرانی در کنار آثار معاصر جهان در سال آینده میلادی در کشورهای آلمان و ایتالیا برگزار خواهد شد تا در بخش‌ها و برنامه‌های بعدی زمینه‌هایی برای اقتصاد هنر نیز فراهم شود. میزان مصرف هنر ما در داخل کشور، ظرفیت کافی را ندارد بنابراین ضورت دارد که آثار هنری در خارج از مرزها ارائه و آثار جوانان معرفی شود.

مرادخانی با اشاره به جشنواره‌های فجر گفت: آثار جشنواره‌ها نشان می‌دهد که هنر ما با حضور جوانان، تحول جدی داشته است و ضرورت دارد این تحول از منظر پژوهشی بررسی شود. در جشنواره‌های امسال، بحث ایران فرهنگی اهمیت دارد و در جشنواره موسیقی و تئاتر فجر بیشتر کشورها از حوزه ایران فرهنگی حضور داشتند. سی‌وچهارمین جشنواره تئاتر فجر با آرامش و بدون دغدغه برگزار شد. امروزه استقبال و رویکرد مردم به تئاتر افزایش یافته و لازم است که به زیرساخت‌ها توجه جدی شود. در هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر نیز با توجه به برداشته شدن مرزها بین شاخه‌های هنری و نگاه معاصر اتفاق خوبی افتاد. جشنواره موسیقی فجر نیز با رویکردی متفاوت و مشارکت قابل توجه هنرمندان برگزار شد. در حوزه مد و لباس نیز که چند سالی است در مجموعه معاونت هنری فعالیت دارد، جشنواره مد و لباس فجر هویت ایرانی را در لباس مورد بررسی قرار می‌دهد.

مجید ملانوروزی – مدیرکل هنرهای تجسمی – نیز در این جلسه گفت: جوان بودن جشنواره هنرهای تجسمی فجر و فردی بودن هنرهای تجسمی، دو مسأله‌ای است که درباره جشنواره تجسمی فجر وجود دارد و با توجه به این مسائل، جشنواره تجسمی فجر شناخته‌شده نبود. هدف ما این بود که جشنواره هنرهای تجسمی فجر به یک جشنواره ملی تبدیل شود به این منظور در بررسی‌هایی که درباره ۱۳۰ بی‌ینال انجام شد، مشخص شد که این بی‌ینال‌ها مرزها و محدودیت‌های بین شاخه‌های هنرهای تجسمی را برداشته‌اند و در این رویدادها، «هنر» مطرح است. به این نتیجه رسیدیم با این رویکرد می‌توان به جشنواره ملی رسید. بنابراین سیاست هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر این بود که فارغ از مرزهای بین شاخه‌های تجسمی، آثار به‌عنوان «هنر» ارائه شود. البته در هنرهای ملی که محتوا و فرم اهمیت دارد و باید همخوانی داشته باشد، بخشی به‌عنوان فجر و هنر ملی در رشته های خوشنویسی و نگارگری در جشنواره برگزار شد.

مجتبی آقایی – دبیر هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر – نیز با ارائه گزارشی اظهار کرد: در این دوره جشنواره حدود پنج‌هزار هنرمند با حدود ۱۰ هزار اثر از ۴۰ کشور شرکت کردند. با رویکرد مدیریت هنر و تغییر ساختار و برداشتن مرزها بین شاخه‌های تجسمی نگاه توسعه‌نگر و هم‌افزایی در جشنواره مد نظر قرار گرفت و نمایشگاه آثار و داوری نیز با همین نگاه انجام شد.

او ادامه داد: بخش فجر و هنر ملی با نمایشگاه آثار خوشنویسی و نمایشگاه آثار با موضوع امام رضا (ع) از برنامه‌های دیگر جشنواره امسال است. همچنین بخش فیلم‌های تجسمی در جشنواره امسال برگزار شد که با استفاده از دستاوردهای این بخش، فیلم‌خانه هنرهای تجسمی می‌تواند راه‌اندازی شود. همایش هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر نیز در راستای دیپلماسی فرهنگی با عنوان هنر معاصر ایران و جهانی شدن برگزار می‌شود.

حمیدرضا نوربخش – مدیر سی‌ویکمین جشنواره موسیقی فجر – در ادامه جلسه با ارائه گزارشی از جشنواره، گفت: جشنواره موسیقی فجر با رویکردی متفاوت آغاز شد که مشارکت حداکثری هنرمندان را در این دوره جشنواره داشتیم و هنرمندان شاخص در بخش‌های اجرا، داوری و بخش علمی جشنواره حضور داشتند.

او با اشاره به استقبال از جشنواره موسیقی فجر اظهار کرد: در این دوره جشنواره بالاترین سطح استقبال را داشتیم و استقبال از بخش های غیرپاپ جشنواره بیشتر بود. همچنین در جشنواره امسال از ظرفیت های بخش خصوصی استفاده شد و تبلیغات خوبی هم در شهر برای جشنواره انجام شد.

مدیر سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر افزود: جایزه «باربد» امسال به جشنواره اضافه شد. این جایزه، انگیزه و جنب و جوشی را در حوزه موسیقی ایجاد خواهد کرد و بیش از ۸۰ داور برای جایزه باربد بررسی آثار و تولیدات موسیقی را انجام دادند. بخش «ایران فرهنگی» در جشنواره مورد توجه قرار گرفت که می‌تواند ایران را به محوریت این بخش تبدیل کند.

حسن ریاحی – دبیر سی‌ویکمین جشنواره موسیقی فجر – نیز گفت: جشنواره امسال تجربه خوبی بود و سوالاتی درباره حضور کمرنگ جوانان در این دوره مطرح شد که با توجه به برگزاری حرفه‌ای و جدی جشنواره موسیقی جوان در دو سال اخیر جوانان در آن جشنواره دیده می‌شوند. اشتغال هنرمندان جوان موسیقی و جلب توجه جوانان به موسیقی ایرانی دو مساله‌ای است که اهمیت دارد و برای این منظور، طرح کانون جوانان موسیقی ایرانی را پیشنهاد کردم.

مهدی شفیعی – مدیرکل هنرهای نمایشی – هم در این جلسه بیان کرد: سیاست‌های هنرهای نمایشی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین و تصویب شده که براساس آن، تکالیف و وظایفی نیز برعهده سایر نهادها مانند آموزش و پرورش، صداوسیما، شهرداری و … قرار گرفته است و ضرورت دارد که کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با برگزاری جلساتی وظایف این نهادها را در زمینه نمایش پیگیری کند تا آن‌ها نیز نسبت به تکالیف خود پاسخگو باشند.

او با اشاره به استقابل مخاطبان از تئاتر، گفت: امسال کمتر با صندلی خالی در سالن‌های تئاتر مواجه بودیم و امروز مخاطب تحصیل‌کرده، ظرفیت مناسبی در تئاتر است.

سعید اسدی – دبیر سی‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر – نیز با ارائه گزارشی از این جشنواره، اظهار کرد: ما در جشنواره تئاتر فجر سال سختی را داشتیم، اما این سختی کیفیت آثار و برگزاری جشنواره را تحت تأثیر قرار نداد. ما رضایت نسبی جامعه ایرانی و جامعه تئاتر را داشتیم و ایده‌ها و اهداف ما تا حدودی محقق شد.

او افزود: در جشنواره امسال در مجموع ۱۱۷ نمایش از چهار نسل تئاتر ایران اجرا شد، از ظرفیت تماشاخانه‌های خصوصی نیز استفاده کردیم و برگزاری جشنواره‌های فجر استانی ظرفیت مناسبی ایجاد کرد و همچنین تمام آثار مکتوبی که وعده داده شده بود، منتشر شد. با توجه به انتخابی که در آثار خارجی انجام شد، یک بخش درخشان بین‌الملل را داشتیم.

حمید قبادی – دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس – نیز در این جلسه گفت: وظیفه جشنواره مد و لباس فجر جریان‌سازی حوزه مد و لباس است و ارتباط لباس با سایر موضوعات بررسی می شود. در جشنواره امسال به فعالیت‌های فرهنگی مرتبط با مد و لباس توجه جدی شده است.

وی افزود: موضوع مد و لباس در اسناد راهبردی برنامه ششم توسعه و همچنین برنامه بودجه سال ۹۵ قرار گرفته است. تا کنون ۸۰ موسسه فرهنگی با موضوع مد و لباس راه‌اندازی شده است و ۱۷ نشریه و ۹ سایت نیز در زمینه مد و لباس فعالیت دارند. در سالی که گذشت، ۱۵ جشنواره فرعی در حوزه مد و لباس برگزار شد و مد و لباس ایرانی در جشنواره‌ها و نمایشگاه‌هایی در کشورهای روسیه، هند و ترکیه حضور داشت و در آینده نیز در نمایشگاهی در بلغارستان شرکت خواهد کرد.

در پایان جلسه، تعدادی از اعضای کمیسیون هنر و معماری، مدیران معاونت هنری و دبیران جشنواره‌های فجر و حاضران در جلسه از نمایشگاه هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر در موسسه فرهنگی – هنری صبا دیدن کردند.

منبع: ایسنا
لینک کوتاه : https://musiceiranian.ir/?p=101450

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.