موسیقی ایرانیان
 

همزمان با نخستین سالگرد درگذشت این هنرمند فقید

مراسم یادبود زنده یاد استاد «احمد محسن‌پور» برگزار می‌شود

احمد محسن پور
احمد محسن پور

مراسم یادبود زنده یاد استاد «احمد محسن‌پور»، همزمان با نخستین سالگرد درگذشت این هنرمند فقید و در هفته اول اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ با حضور پیشکسوتان موسیقی کشورمان، در شهر ساری برگزار می گردد.

به گزارش سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان»، این همایش در تاریخ ۷ اردیبهشت ماه سال جاری، با حضور و سخنرانی اساتید موسیقی «حسین علیزاده»، «علی‌اکبر شکارچی»، «محمدرضا درویشی» و همچنین اجرای موسیقی ملی و محلی همچون «شواش»، «لیان» و «خنیاگری خراسانی»، «آذربایجانی»، «مازندرانی»، «کرمانجی» و «ترکمنی» انجام خواهد پذیرفت.

زنده یاد «احمد محسن‌پور»، آهنگ ساز، نوازنده کمانچه، پایه گذار فرهنگ خانه مازندران و سرپرست گروه «شواش»، در پی یک عارضه قلبی و خونی، در زمستان ۱۳۹۴ درگذشت. آثار خلاق، پژوهش‌های ژرف و بازسازی‌های هنرمندانه او در نوین‌سازی، گسترش و معرفی موسیقی مازندرانی، نقشی ارزنده داشته است. این هنرمند فقید در دوره ی کودکی، به کمک پدرش با ساز «للـه‌وا» و بعدها با سازهای «نی لبک» ، «ویلن» و «کمانچه» آشنا شد. در سال۱۳۴۴ به ساز ویلن روی آورد و کتاب‌های دوره هنرستان موسیقی و ردیف صبا را نزد استادان آن زمان آموخت.وی چون به طور جدی و پیگیر به موسیقی مازندرانی روی آورد، برای ادامه ی کار موسیقی، ساز کمانچه را به دلیل محلی بودنش برگزید. در سال‌های ۵۳- ۱۳۵۲ عضو گروه موسیقی محلی رادیو ساری شد و سال ۱۳۵۴ به ارکستر ملی فرهنگ و هنر مازندران پیوست و در سال ۱۳۵۶ سرپرست گروه موسیقی محلی اداره فرهنگ و هنر آن زمان شد که تا سال ۱۳۵۷ ادامه داشت. در پانزدهم شهریور ۱۳۶۴ نخستین مرکز آموزش موسیقی و پرورش فرهنگی- هنری را با نام فرهنگ خانه‌ی مازندران در ساری بنیان نهاد. در ادامه ی فعالیتش، به سال ۱۳۶۷ گروه موسیقی محلی مازندرانی«شواش» را تشکیل داد که چند آلبوم صوتی و تصویری و کنسرت های داخل و خارج از کشور ماحصل این گروه است. این استاد بی بدیل موسیقی مازندرانی صبح چهارشنبه ۳۰ دی ماه در سن ۷۰ سالگی درگذشت.

شایان ذکر است که آیین یاد بود و بزرگداشت زنده یاد استاد «احمد محسن پور» در تاریخ ۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ در «سالن هلال احمر» شهر ساری برگزار می‌شود.


منبع: موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir

یک پاسخ بنویسید

Be the First to Comment!

  Subscribe  
Notify of
تمامی آثار صوتی و تصویری منتشرشده در سایت «موسیقی ایرانیان» تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشند.