صفوی: ماجرای به کما رفتن شایعه‌ای بیش نبود!

 • کد خبر : 94309
 • ۱۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۵

ناگفته‌های «بهنام صفوی» در اولین گفتگوی مفصل پس از نقاهت (عکس)

بهنام صفوی

بهنام صفوی

بدون شک «بهنام صفوی» در چند ماه اخیر بیش از همه‌ خوانندگان پاپ در کانون توجهات بوده است. ماجرای تومور مغزی، جراحی و مسائل پیرامون آن باعث شد او در صدر اخبار و البته حواشی این ماه‌ها قرار بگیرد. این خواننده بعد از مدت‌ها گفتگوی مفصلی انجام داده و در آن درباره ماه‌های گذشته و آینده توضیح داده است. بهنام همچنین برای نخستین بار جزئیات آلبوم چهارمش را که پر از چهره های شاخص عرصه موسیقی پاپ است، برای مخاطبان بازگو کرده است.

 • * از آلبوم «فوق‌العاده» شروع کنیم. این آلبوم زمانی منتشر شد که جایگاه تو در بازار پاپ تثبیت شده بود و این اهمیت آلبومت را بالا می‌برد. خودت چقدر از نتیجه آن راضی بود؟

آن بازخوردی را که در ذهن داشتم و می‌خواستم، گرفتم. مخصوصاً قطعه «فوق‌العاده» که مورد توجه قرار گرفت و به ویژه در کنسرت‌ها با استقبال زیادی مواجه شد.

 • * اما عده‌ای معتقدند این آلبوم در مقایسه با دو آلبوم قبلی تو -«عشق من باش» با آن سرآلبومی مگاهیت و «آرامش» با چند قطعه‌ی موفق- شاید در جایگاه پایین‌تری قرار بگیرد.

من با این نظر موافق نیستم. چراکه دیدگاه من در تولید آلبوم «فوق‌العاده» این بود که تکراری نباشم و فضاهای جدیدی را تجربه کنم و فکر می‌کنم این تصمیم نتیجه‌ خوبی هم داشت. قطعاتی مثل «فوق‌العاده»، «بگو آره» و حتی قطعه‌ «آشتی» که تِم غربی داشت به موفقیت رسیدند. شاید برخی مخاطبان که بهنام صفوی را با آن حال و هوای قبلی پذیرفته بودند انتظار خواندن این خط ملودی‌ها را از من نداشتند و جا خوردند. در مقابل مخاطبان جدیدی هم جذب کردم که شاید تا پیش از آن با آثار من ارتباط برقرار نکرده بودند.

 • * تو در این آلبوم برای اولین بار از یک ترانه‌سرا (محمد کاظمی) استفاده کردی، البته یک قطعه را هم «مریم اسدی» سروده بود. چه شد که این تصمیم را گرفتی و چرا «محمد کاظمی» را انتخاب کردی؟

بله ترانه‌ «چند بار عاشق شدی» را خانم اسدی سروده بودند که نتوانستیم اسمشان را روی آلبوم بزنیم. این قطعه از آثاری بود که هم خودم دوستش داشتم و هم مردم پسندیدند.
من برای بیشتر قطعات به محمد ملودی دادم و از او ترانه گرفتم. محمد خوب از پس کار برآمد و به همین دلیل زحمت بیشتر قطعات به گردن او افتاد.

 • * آلبوم «معجزه» که چهارمین آلبوم تو است چه ویژگی‌ای دارد؟

به نظرم در آلبوم چهارم اتفاق‌های خوبی افتاده است. چون نتیجه‌ تجربیات سه آلبوم قبلی من است و در واقع برآیند آن‌هاست. حال و هوای خاصی دارد و به نظر من جزو آثاری است که در بخش‌های مختلف اعم از ترانه، ملودی و تنظیم، خیلی پخته است. خودم خیلی دوستش دارم و مطمئنم که مردم هم دوست خواهند داشت.

 • * آلبوم در چه مرحله‌ای است؟

پیش‌تولید این آلبوم از یک سال و نیم قبل آغاز شد و فرایند تولید آن کمی طولانی شد. من در بخش ترانه‌ها یک دگرگونی اساسی ایجاد کردم و یک آلبوم ده قطعه‌ای را به طور کامل عوض کردم! یعنی بخشی از کارها انجام شد، اما ترانه‌ها را عوض کردیم و دوباره کار را پیش بردیم و در نهایت به قطعاتی رسیدیم که الان داریم. در حال حاضر آلبوم آخرین مراحل تولید و انتشار را سپری می‌کند و پس از انجام روال اداری به بازار خواهد آمد.

 • * «معجزه» چند قطعه دارد و چه کسانی در آن با تو همکاری کرده‌اند؟

این آلبوم ۱۳ قطعه دارد که ۱۰ ملودی را خودم ساخته‌ام، ۲ ملودی را «بهنام کریمی» ساخته و یک اثر هم با آهنگسازی «صادق نورانی» در آلبوم قرار گرفته است. ترانه‌ها را افشین یدالهی، روزبه بمانی، حسین غیاثی، مریم اسدی، ساغر شفیعی، محمد کاظمی و امین بامشاد سروده‌اند. همچنین بهروز صفاریان، معین راهبر، حامد برادران، آرون حسینی، مهران عباسی، میلاد ترابی، غلامرضا صادقی، بهنام کریمی و خودم تنظیم‌های آلبوم را انجام داده‌ایم.

 • * چه شد که دست به این خانه‌تکانی اساسی زدی؟!

برای این آلبوم، زمان انتشار ملاک نبود و دوست داشتم آنچه که از نظر کیفی برایم مهم است اتفاق بیفتد و انتظار مخاطبان را تا جایی که می‌توانم برآورده کنم. سعی کردم بیشتر وقت بگذارم و روی آلبوم تمرکز کنم. همانطور که گفتم، ما یک آلبوم را که از یک سال و نیم قبل تا حدودی آماده شده بود، کاملاً زیر و رو کردیم. جالب آنکه کارهایی که این اواخر انجام شد، جزو بهترین‌های آلبوم هستند. مخصوصاً همکاری با روزبه بمانی که همه با توانایی‌هایش آشنا هستند. قطعه «معجزه» در این آلبوم سروده‌ او است.

 • * در بخش ترانه و تنظیم آلبومت، اسم‌های شاخص زیادی را می‌بینیم، اما در زمینه آهنگسازی همچنان عمده آثار ساخته‌ی خود تو است. چرا در این بخش از دیگران بیشتر استفاده نکردی؟

به این دلیل که به اتفاق سایر دوستان دیدیم کار آنطور که باید از آب درآمده است و احتیاجی به این نیست که ملودیِ دیگری بگیریم. از طرفی خواننده‌ای که آهنگسازی می‌کند، با توانایی‌های خودش آشنا است و بر همان اساس آثارش را می‌سازد و شاید بهترین گزینه خودش باشد. در هر صورت اگر احساس می‌شد نیاز به کمک گرفتن از آهنگسازان دیگر هست، حتماً این کار را می‌کردم.

 • * این آلبوم چه زمانی منتشر خواهد شد؟

تمام برنامه‌ریزیمان بر این اساس است که «معجزه» را پیش از سال جدید و اگر همه چیز به خوبی پیش برود در بهمن ماه عرضه کنیم. اما این پیش‌بینی است و من واقعاً نمی‌توانم زمان دقیقی اعلام کنم.

 • * از میان قطعات آلبوم، کدام قبلاً منتشر شده است؟

قطعات «خدا» و «حیف» با تغییراتی در تنظیم در آلبوم قرار گرفته‌اند.

 • * این آلبوم را کدام شرکت منتشر خواهد کرد؟

«معجزه» توسط شرکت «اکسیر نوین» و به تهیه‌کنندگی آقای «رضا خانزاده» به بازار خواهد آمد. من سال گذشته قرارداد سه ساله‌ای با آقای خانزاده منعقد کردم که شامل تهیه‌کنندگی کنسرت‌های من در تهران و یک آلبوم جدید می‌شد.

 • * چه شد که همکاری‌ات با آقای جلیل‌پور و شرکت «آوای هنر» را قطع کردی؟

دلیل خاصی نداشت. آقای جلیل‌پور از دوستان خوب من هستند و موسسه «آوای هنر» نیز از موسسات نامدار و معتبر موسیقی کشور است. قرارداد بین ما سه ساله بود که حتی تمدید هم شد. از آنجا که دوست داشتم تنوعی در کارهایم داشته باشم، این مسئله را با آقای جلیل‌پور در میان گذاشتم و ایشان هم موافقت کردند. خدا را شکر هیچ مشکلی وجود نداشت.

 • * به ماجرای بیماری‌ات بپردازیم. مسئله‌ای که در ماه‌های اخیر حاشیه‌هایی برای تو در پی داشته و واکنش‌های متفاوتی هم نسبت به آن صورت گرفته است. بهتر است خودت یک بار برای همیشه توضیح جامعی درباره آن ارائه کنی.

حدود دو سال و نیم پیش، با تشنج‌های شدیدی روبرو شدم و پس از پیگیری، متوجه بیماری‌ام که تومور مغزی بود شدم. اما جز افراد خیلی نزدیک، کسی را در جریان ماجرا نگذاشتم. تا آنکه این تشنج‌ها تکرار شد و یک بار در جریان برنامه‌ای که در اصفهان داشتیم این اتفاق افتاد و اعضای گروه متوجه شدند که من بیمار هستم، اما باز هم قضیه برایشان واضح نبود. آن روز برنامه را با هر سختی‌ که بود اجرا کردیم.

تابستان امسال ماجرا به وضعیت بحرانی رسید و من باید تحت عمل جراحی قرار می‌گرفتم. پیش از اعلام شایعاتی از سوی بعضی دوستان مطرح شد. به همین دلیل تصمیم گرفتم برای جلوگیری از بروز شایعات احتمالی نظیر سرطان و…، خودم مسئله را عنوان کنم که البته باز هم نشد جلوی شایعات و حواشی را بگیریم!

تیر ماه عمل جراحی انجام شد و من دو ماه در استراحت مطلق بودم. تیم پزشکی زحمات زیادی کشیدند و با اینکه عمل بسیار سختی بود و به دلیل بزرگ بودن تومور، خارج کردن آن کار دشواری بود، سنگ تمام گذاشتند و من واقعاً از آنها ممنونم.

این را هم شفاف بگویم که هنوز در خصوص وضعیت من چیزی قطعی نشده است. خدا را شکر تا الان با لطف خدا و دعاها و انرژی‌های مثبت مردم همه چیز به خوبی سپری شده و بنا به نتیجه ام.آر.آی هفته گذشته، اوضاع خوب است. ولی از آنجا که طبق آزمایشهای صورت گرفته، توده بدخیم بوده، من باید داروهای شیمی‌درمانی را حداقل تا دو سال استفاده کنم و چکاپ‌های شش‌ماهه را انجام دهم. وجود هواداران و مردم روحیه‌ بالایی به من می‌دهد و انشاالله مشکلی به وجود نخواهد آمد.

 • * تو پس از انجام جراحی و دوره نقاهت، بلافاصله در هفدهم مهرماه کنسرتی برگزار کردی که آن هم واکنش‌های متفاوتی به دنبال داشت و حتی این شائبه را به وجود آورد که بخشی از ماجراهای عنوان شده در مورد بیماری تو، صرفاً به خاطر ایجاد هیاهوی خبری بوده است. چه پاسخی داری؟

من بر حسب وظیفه از کسانی که این مسائل را مطرح کردند ممنونم، به این خاطر که به من پرداخته و پیگیر اوضاعم بوده‌اند! باید بگویم که چیزی جز واقعیت عنوان نشده است. تیم پزشکی و مسئولان بیمارستان حاضر هستند و حتی فیلم جراحی من موجود است. حتی خیلی وقت‌ها سعی می‌کنم چون ضرورتی وجود ندارد، برخی مسائل را مطرح نکنم، چراکه معتقدم ممکن است موجب جذب انرژی منفی شود. هرچه بوده عین واقعیت بوده و من امیدوارم این اتفاقات برای هیچ کس پیش نیاید.

 • * و این ماجرای به کما رفتن چطور؟

ماجرای به کما رفتن شایعه‌ای بیش نبود. در ابتدای هر ماه، من پنج روز دوره‌ شیمی درمانی می‌گذرانم و طی آن باید در استراحت کامل و دور از استرس و فشار باشم و فعالیت خاصی نکنم. متأسفانه من این مسئله را رعایت نکردم و مشغول کار روی آلبوم بودم و مدت زیادی هم نخوابیده بودم! از طرفی یکی از داروهای من که فنی تویین نام دارد، گاهی با تمودال (همان کپسول شیمی درمانی) تداخل دارویی ایجاد می‌کند. آن خستگی و فشار با تداخل دارویی همراه شد و باعث شد هنگام کار بی‌هوش شوم و دیگر متوجه چیزی نشدم.

آن روز میلاد لطیفی -که در ماه‌های اخیر پیگیر کارهای من در بیمارستان بود و زحمات زیادی کشید- مشهد بود. همسر من بعد از وقوع آن اتفاق سراسیمه با میلاد تماس گرفت و با دستپاچگی گفت که بهنام از هوش رفته. میلاد صبح روز بعد خودش را به تهران رساند و من بعد از به هوش آمدن او را در بیمارستان دیدم. اینکه این شایعه از کجا شکل گرفته را نمی‌دانم. شاید همین ماجرای بی‌هوش شدن من تحت عنوان «کما» بازتاب پیدا کرده است. من تحت تأثیر داروهای ضدتشنج، بی‌هوش و در بیمارستان بستری بودم، اما به کما نرفته بودم. این دو، دو چیز متفاوت هستند.

پس از ۲۴ ساعت بستری بودن در بیمارستان، پزشکان اجازه دادند با سرم و با رعایت جوانب احتیاط به خانه منتقل شوم. در این مدت همسرم نگذاشت از اخبار فضای مجازی مطلع شوم و من چند روز بعد متوجه شایعه‌ها شدم. به هر حال اصل ماجرا این بوده است و من به خاطر تداخل دارویی در بی‌هوشی بودم، نه کما.

 • * در حال حاضر وضعیت جسمی‌ات چطور است؟

خدا را شکر اوضاع عمومی‌ام خیلی بهتر است. استراحت می‌کنم و دستورات دارویی را هم رعایت می‌کنم تا انشاالله مشکلی پیش نیاید!

 • * این روزها در حیطه‌ کاری چه می‌کنی و چه برنامه‌ای داری؟

آلبوم را به پایان می‌رسانم. قرار است تمرینات کنسرت را هم از سر بگیریم. یک خانه‌تکانی اساسی در گروه انجام دادیم و ساختار آن به کلی عوض شده است. در کنسرت ۱۷ مهر هم با ترکیب جدید اجرا کرده بودیم. از «مهدی فردی» عزیز که در این چند سال رهبری ارکستر من را بر عهده داشت سپاسگزارم، اما با تغییراتی که صورت گرفته در حال حاضر این مسئولیت را خودم بر عهده گرفته‌ام و هماهنگی‌های کنسرت‌ها هم توسط خودم با همراهی میلاد لطیفی انجام می‌شود.

 • * از نظر پزشکان اجرای کنسرت برای تو منعی ندارد؟

بله، در صورت رعایت دستورات پزشکی و استراحت‌های لازم، مشکلی از این بابت وجود ندارد.

 • * شیمی‌درمان‌ات در چه بازه زمانی انجام می‌شود؟

من پنج روز ابتدای هر ماه درگیر شیمی‌درمانی هستم. شیمی‌درمانی من در چهار دوره‌ شش ماهه انجام می‌شود که الان دو ماه از شش ماه اول را پشت سر گذاشته‌ام و در پنج روز اول ماه بعد، دوره‌ سوم آن آغاز می‌شود.

 • * برنامه اجراهای پیش رو مشخص شده؟

در ادامه تور کنسرت‌های آلبوم «فوق‌العاده»، برای چند کنسرت قرارداد داشتیم که به خاطر مسائلی که پیش آمد موفق به برگزاری‌اش نشدیم. اما خوشحالم که الان آمادگی کامل برای اجرا دارم و می‌توانم این کنسرت‌ها را برگزار کنم. احتمالاً در سفرها، نفراتی از تیم پزشکی من را همراهی خواهند کرد. تور کنسرت‌هایم از اوایل دی با اجرا در خراسان و مازندران از سر گرفته می‌شود و جزئیات آن را به زودی اعلام خواهیم کرد.

 • * حرف پایانی؟

نمی‌خواهم حرف کلیشه‌ای بزنم. اما در این مدت آن قدر مردم از سنین و اقشار مختلف من را مورد محبت و لطفشان قرار داده‌اند که واقعاً نمی‌دانم با چه زبان و بیانی باید تشکر کنم. برای هموطنان عزیزم آرزوی سلامتی می‌کنم و امیدوارم همچنان این افتخار را داشته باشم که در کنارشان فعالیت کنم.

منبع: موسیقی ما
لینک کوتاه : https://musiceiranian.ir/?p=94309

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۴
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.