×
×

موسیقی در آغاز سال ۹۰

 • کد نوشته: 9378
 • موسیقی ایرانیان
 • شنبه, ۲۰ام فروردین ۱۳۹۰
 • ۱ دیدگاه
 • انجام امور ارکسترسمفونیک تهران توسط دفتر موسیقی وزارت ارشاد، آغاز تور کنسرت گروههای موسیقی در داخل و خارج از ایران، فعالیت موزه موسیقی در ایام نوروز و…از مهمترین اخبار هنر موسیقی در این ایام بوده است. به گزارش خبرنگار مهر، با پایان یافتن سال ۱۳۸۹ و آغاز بهاری تازه در سال ۱۳۹۰ فعالیت های هنر موسیقی […]

 • انجام امور ارکسترسمفونیک تهران توسط دفتر موسیقی وزارت ارشاد، آغاز تور کنسرت گروههای موسیقی در داخل و خارج از ایران، فعالیت موزه موسیقی در ایام نوروز و…از مهمترین اخبار هنر موسیقی در این ایام بوده است.

  به گزارش خبرنگار مهر، با پایان یافتن سال ۱۳۸۹ و آغاز بهاری تازه در سال ۱۳۹۰ فعالیت های هنر موسیقی هم در این طراوت رنگ دیگری به خود گرفت و فعالیت های خود را یکی پس از دیگری از سر گرفت، یکی از رویدادهای خوب هنر موسیقی در آغاز سال جدید باز بودن موزه موسیقی در ایام عید و پذیرایی از مهمانان نوروزی بود ؛ چراکه این نهاد مدنی که به مدیریت علی مرادخانی اداره می شود از تاریخ ۴ فروردین ماه درهای خود را به روی علاقمندان گشود.

  -شنیده ها حاکی از آن است که با آمدن سال جدید اتفاق های تازه ای هم در ارکستر سمفونیک تهران رخ داده است و از این پس مسئولیت ارکسترسمفونیک تهران به عهده دفتر موسیقی وزارت ارشاد است و انجمن موسیقی دیگر مسئولیتی دراداره ارکسترسمفونیک تهران ندارد ؛ نخستین کنسرت ارکسترسمفونیک تهران به رهبری نادر مرتضی پور با اجرای آثاری از احمد پژمان ، حشمت سنجری و یک قطعه از اشتراوس نیز در ایام نوروز به مدت سه شب به روی صحنه رفت.

  -برگزاری تور کنسرت گروه های موسیقی به مناسبت نوروز از دیگر رویدادهای هنر موسیقی بود ، در این راستا کنسرت گروه موسیقی شمس به سرپرستی کیخسرو پورناظری و آواز علیرضا قربانی در آمریکا به روی صحنه رفت ، گروه موسیقی نوروز از دیگر گروه هایی بود که با آواز صدیق تعریف در پاریس و ایتالیا اجرای برنامه داشت؛ همچنین گروه موسیقی “لیان” هم سه کنسرت در دانشگاههای بلاروس اجرا کرد.

  – برگزاری جشن جهانی نوروز از تاریخ هفتم تا ۱۱ فروردین ماه در تهران برگزار شد و گروه موسیقی “روستاوی” از گرجستان، گروه موسیقی آیینی کشور آذربایجان، گروه سنتی و آیینی از کشور ترکمنستان، گروه موسیقی “قامباریان” از قرقیزستان، ارکستر فیلارمونیک تاجیکستان، گروه تلفیقی “آوای زمین” از کشور هندوستان، گروه غزل‌خوانی “وارثه” از پاکستان و منتخب ارکستر سازهای ملی ارمنستان از جمله گروه‌هایی بودند که در جشن جهانی نوروز در فرهنگسرای نیاوران کنسرت برگزار کردند.

  – برگزاری دو نوازی تار و تنبک حسین علیزاده و مجید خلج از تاریخ ۲۲ فررودین به مدت ۴ شب در تالار وحدت نخستین کنسرتی است که آغازگر مجموع کنسرت ها در دهه ۹۰ است وکنسرت شهرام ناظری هم که قرار بود در فروردین ماه در شیراز برگزار شود به علت برخی ناهماهنگی ها در این شهر لغو شد.

  – برگزاری تور کنسرت گروه های موسیقی “آراز” به سرپرستی رحیم شهریاری، “نیریز” به سرپرستی ملیحه سعیدی و همچنین کنسرت گروه لیان در سوئد از جمله اجراهایی است که در آمریکا ، کانادا و سوئد برگزار می شود.

  – پس از تشکیل ارکستر سمفونیک رودکی به رهبری آرش امینی و با مدیریت محمد حقگو نخستین آزمون نوازنده های این ارکستر امروز در دو ساعت ۱۱ و ۱۳ در محل تالار رودکی برگزار می شود.

  – کیوان ساکت نوازنده تار در راستای اهداف موسیقایی خود مبنی بر تشکیل ارکسترهای متعدد در شهرستان ها اینبار ارکستر سنتی جوانان فرهنگسرای بهمن را به طور رسمی در تهران تشکیل داد و سرپرستی آن را به عهده گرفت.

  -آخرین خبرتاسف آور اینکه ارکستر زهی پارسیان به علت وجود مشکلات عدیده به مجموع فعالیت های خود پایان داد.

  https://musiceiranian.ir/?p=9378
     

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *