×
×

مصاحبه با سهیل الفت

 • کد نوشته: 788
 • موسیقی ایرانیان
 • جمعه, ۲۷ام فروردین ۱۳۸۹
 • ۱ دیدگاه
 • هسته و بنیان گروه آژیراک را سهیل الفت و بابک فرخی نهاده اند. این دو از طریق استادشان نوریک میساکیان با هم آشنا شده و شروع به کار برروی قطعات پیش ساخته بابک فرخی می کنند که حاصل آن ها پس از ۹ ماه آلبوم Scared Info شد. گروه آژیراک در ادامه بر گستره فعالیت هایشان افزودند و کیفیت کارشان را تا حد قابل قبولی بالا بردند و کارهای جدیدشان را شروع کردند. طی ماه های گذشته نیز گروه آژیراک با حضور در مستند پر سر و صدای Rock On خودی نشان دادند. به دلایل مختلفی با سهیل الفت، سرپرست گروه آژیراک مصاحبه ای انجام دادیم که امیدواریم مورد توجه دوست داران موسیقی راک و متال قرار گیرد.

 • هسته و بنیان گروه آژیراک را سهیل الفت و بابک فرخی نهاده اند. این دو از طریق استادشان نوریک میساکیان با هم آشنا شده و شروع به کار برروی قطعات پیش ساخته بابک فرخی می کنند که حاصل آن ها پس از ۹ ماه آلبوم Scared Info شد. گروه آژیراک در ادامه بر گستره فعالیت هایشان افزودند و کیفیت کارشان را تا حد قابل قبولی بالا بردند و کارهای جدیدشان را شروع کردند. طی ماه های گذشته نیز گروه آژیراک با حضور در مستند پر سر و صدای Rock On خودی نشان دادند. به دلایل مختلفی با سهیل الفت، سرپرست گروه آژیراک مصاحبه ای انجام دادیم که امیدواریم مورد توجه دوست داران موسیقی راک و متال قرار گیرد.

  آژیراک به چه معناست؟ چرا این اسم رو برای گروه انتخاب کردید؟
  آژیراک یک کلمه فارسی به معنی بانگ و فریاد است. بابک این اسم را پیشنهاد کرد و… تصویب شد! هم معنی این کلمه به فضای کاری ما نزدیک است و هم کلمه “راک” به نوعی در آن وجود دارد!

  در حال حاضر چه کسانی اعضای آژیراک را تشکیل می دهند؟
  بابک فرخی: خواننده (آهنگساز- ترانه سرا)
  سهیل الفت: گیتار (آهنگساز- تنظیم کننده – ترانه سرا)
  کسری مومنی: گیتار
  حسین صالحی: گیتار بیس
  شاهین جبلی: درامز (مهمان)

  از آژیراک آثار مختلفی منتشر شده است. تعدادی Single Track و DEMO و یک ویدیو. همچنین آلبوم Scared Info که دارای ترانه هایی به دو زبان انگلیسی و فارسی می باشد. به جز این آلبوم ، آلبوم و آثار دیگری هم دارید؟
  همانطور که در بالا اشاره شد٬ Sacred Inferno صرفا یک تجربه بود. اولین آلبوم آژیراک بنام  “Lucifer: Annihilated.” تا چند ماه دیگر عرضه خواهد شد. مراحل ساخت و رکورد این آلبوم حدود یک سال و نیم در استودیو beyond به طول انجامید. دو ویدئو هم برای آهنگهای That someone is me و Annihilated Lucifer با بهمن تیرگان و برادران بوشهری ساختیم که از چند شبکه تلویزیونی پخش شد.

  سبک موسیقی که شما کار می کنید ، به نوعی خیلی خاص محسوب می شود. لطفا در مورد فضای کلی سبکتان توضیح دهید؟
  سبک موسیقی آژیراک Progressive Death Metal است با رگه هایی از Nu-Metal. از لحاظ فضای فکری هم بهتر است به متن ترانه ها مراجعه شود! خوشبختانه سبک ما به مرور و بر اساس علایق و توانایی هایمان شکل گرفت. به عبارت دیگر ما خودمان را از ابتدا محدود و پایبند به سبک خاصی نکردیم بلکه این سبک خود به خود و بعد از گذشت چند سال به این شکل در آمد.

  سبک کار شما چقدر مورد توجه شنوندگان قرار گرفته است؟ علاقه مندان به راک کار شما را می پسندند؟
  ابتدا باید بگویم سلیقه مخاطبان راک و مخاطبان متال (آنهم دث متال!) در اکثر موارد با هم متفاوت است. پاسخی که ما از شنوندگان علاقمند به این سبک دریافت کردیم عمدتا مثبت بوده٬ حتی شنوندگان غیر ایرانی. در نهایت ما بدنبال جلب مخاطب به هر طریق و از هر قشر نیستیم.

  آیا همین سبک را ادامه خواهید داد یا پیوسته دنبال تغییر سبک و تجربه کارهای جدید هستید؟
  قطعا سبک آژیراک همیشه متال باقی خواهد ماند اما اینکه بخواهیم مشخصه هایی از زیرشاخه های دیگر متال را وارد موسیقی خودمان کنیم یا خیر٬ بستگی به عوامل متعددی دارد که گذر زمان آنها را مشخص میکند.

  فکر می کنید ریسک تغییر سبک باعث از دست دادن شنوندگان شما شود؟
  بستگی دارد منظورتان از تغییر سبک چه باشد. همانطور که گفتم سبک ما متال است و خواهد بود٬ تغییر هم همواره بسته به شرایط و زمان امری امکانپذیر است. در کل تعداد شنوندگان چندان اهمیتی برای ما ندارد!

  در آلبوم Scared Info ترانه های کارها به دو زبان تهیه شده اند. آیا در کارهای جدیدتان هم این چنین است؟
  خیر. ترانه به زبان انگلیسی را ترجیح میدهیم.

  فکر می کنید کلام فارسی مناسب راک و متال هست؟
  به نظر من خیر. شاید هم هنوز چنین کاری که به نحو احسن انجام شده باشد نشنیده ایم.

  چرا کلام فارسی مشکل تطابق با موسیقی راک را داراست؟ ایراد از ترانه های فارسی می باشد یا موسیقی راک؟
  نمیشود اسم آنرا ایراد گذاشت. اگر شعر انگلیسی روی موسیقی سنتی ایرانی زیبا به گوش نرسد… به نظر شما آیا موسیقی سنتی نقص دارد یا ترانه انگلیسی؟ بنظر من هیچکدام٬ صرفا با هم تطابق ندارند.

  شما به مبحثی تحت عنوان “ساحت مقدس ترانه” معتقد هستید؟
  ترانه ابزار مهمی است که میتواند بیانگر تفکر انسان باشد٬ اما در کل به عبارت “ساحت مقدس” اعتقادی ندارم! آنچه از ذهن فرد تراوش میکند بیانگر سطح فکر و شعور اوست. اگر ترانه های امروز غالبا فاقد معنی و مفهوم هستند اشکال از سراینده های آنهاست!

  مدتی پیش اعلام شد  فیلمی تحت عنوان Rock On به کارگردانی شهیار کبیری تهیه شده است. نظرتان راجع به این فیلم و فیلم های مشابه مثل کسی از گربه های ایرانی خبر نداره؟ چیست؟
  بنظر من Rock On با فیلم گربه های ایرانی خیلی تفاوت دارد. مستند Rock On بجای مرثیه سرایی های بدون هدف٬ به بحث و آنالیز موسیقی راک و متال ایرانی میپردازد. در نهایت Rock On یک مستند است نه یک فیلم سرگرم کننده!

  شنیده شده که گروه شما هم در این فیلم حضور دارند؟ آیا صحت دارد؟
  بله. من و بابک هستیم!

  چطور شد که در این فیلم حضور پیدا کردید؟
  ایمیلی حاوی توضیحاتی مختصر درباره فیلم دریافت کردم که در آن از آژیراک دعوت به حضور در فیلم شده بود. با کمال میل پذیرفتیم و چند هفته بعد هم رفتیم جلوی دوربین! جدا از قضیه فیلم٬ آشنایی با شهیار کبیری برایمان باعث خوشحالی است.

  علت اینکه در این فیلم حضور پیدا کردید چه بود؟
  بعد از صحبت با شهیار متوجه شدم که فیلم صرفا به مسائل تخصصی موسیقی راک و متال میپردازد نه مسائل حاشیه ای! ساخت چنین مستندی در این شرایط بسیار لازم بود و حضور در این مجموعه حداقل کاری بود که ما میتوانستیم انجام دهیم.

  فکر می کنید اینگونه فیلم ها چه کمکی به موسیقی راک و متال ما می کنند؟
  تا جایی که میدانم این اولین نمونه است. امیدوارم آغاز راهی باشد برای قدمهای بزرگتر در راستای شناساندن چهره حقیقی موسیقی راک و متال ایران به دنیا!

  از تیم کارگردانی و عوامل تهیه این فیلم راضی بودید؟ حمایت آنها از گروه هایی مثل شما چطور بوده است؟
  کاملا. بچه ها همه صمیمی و در کار خود ماهر بودند. همینکه اراده و جرات به خرج دادند و برای اولین بار دست به ساختن چنین مستندی زدند قابل تقدیر است.

  آژیراک برای ادامه کار چه برنامه ای دارد؟
  .در حال حاضر کارهای تهیه و عرضه  آلبوم را انجام میدهیم. تمرین گروهی هم که طبق روال ادامه دارد. سعی میکنیم در آینده نزدیک چند اجرا خارج از ایران داشته باشیم. برای آلبوم دوم هم (البته نه در آینده نزدیک) ایده هایی در سر داریم.

  قصد همکاری با دیگر موزیسین ها و باندها را ندارید؟
  اگر موقعیت مناسب باشد و فضای کار فرد یا گروه مورد نظر با آژیراک تطابق داشته باشد… حتما.

  کلام آخر…
  با سپاس از شما… . امیدوارم با تلاش همه کسانی که کاری از دستشان بر میاید٬ جو کاذب و ناسالمی که بر فضای موسیقی کشور حاکم است جای خود را به عرصه رقابتی سالم بدهد. رقابتی که موسیقی و تفکر حرف اول را در آن میزند نه چیز دیگر!

  https://musiceiranian.ir/?p=788
     
  برچسب ها

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *