حجت الاسلام غبیشاوی: مجوز وزارت خانه وحی منزل نیست

  • کد خبر : 76676
  • ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۹:۰۲

hot-topic-logo«مسعود شعاری» که برای برگزاری کارگاه تخصصی آموزش موسیقی و همچنین اجرای کنسرت موسیقی سنتی-تلفیقی ایران و هند به خوانندگی «حسین علیشاپور»، در بندر ماهشهر حضور داشت، با تجمع گروهی تحت عنوان «امت حزب الله» مقابل محل برگزاری کنسرت روبرو شدند.
+امام جمعه ماهشهر: بعد از مدتی هم شاهد این خواهیم بود که به همین کنسرت قانع نمی شوند و می گویند زنان باید برای ما خوانندگی کنند

لغو کنسرت در ماهشهر

لغو کنسرت در ماهشهر

موسیقی ایرانیان – صنم قلی زاده: «مسعود شعاری» که برای برگزاری کارگاه تخصصی آموزش موسیقی و همچنین اجرای کنسرت موسیقی سنتی-تلفیقی ایران و هند به خوانندگی «حسین علیشاپور»، در بندر ماهشهر حضور داشت، با تجمع گروهی تحت عنوان «امت حزب الله» مقابل محل برگزاری کنسرت روبرو شدند.

به گزارش خبرنگار «موسیقی ایرانیان»، این گروه موسیقی طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار بود طی دو تاریخ ۲۵ و ۲۶ اردیبهشت، به ترتیب به برگزاری یک کارگاه تخصصی آموزش موسیقی و کنسرتی در ژانر سنتی-تلفیقی در شهرستان ماهشهر بپردازد که با تجمع گروهی تحت عنوان «امت حزب الله» مقابل محل برگزاری کنسرت، با وجود اخذ تمام مجوزهای قانونی، لغو شد و حدود سیصد مخاطب موسیقی از شنیدن آواهای ایرانی و هنری بازماندند، گفتنیست فرماندار و رییس انجمن موسیقی اهواز هم در محل حضور پیدا کردند تا شاید این کنسرت به روی صحنه رود ولی مسئولین هم کاری از پیش نبردند.

تجمع کنندگان از این اجرا به دلیل حضور نوازنده زن، به عنوان کنسرتی مختلط یاد کردند و با در دست داشتن بنرهایی اعتراض خود را نسبت به این موضوع ابراز کردن،. ضمن آنکه با ادامه این تجمع و نزدیک شدن به اذان مغرب، تصمیم بر خواندن نماز در محل تجمع گرفته شد و بالاخره هم از برگزاری کنسرت جلوگیری کردند.

لغو کنسرت در ماهشهر

لغو کنسرت در ماهشهر

مسعود شعاری پیشتر در گفتگو با خبرنگار «موسیقی ایرانیان» درباره این کنسرت گفته بود: «کارگاه تخصصی در نظر گرفته شده در دو بخش مختلفِ «شناخت ساختار موسیقی دستگاهی و تفاوت آن با گونه های دیگر موسیقی» و«سه تار نوازی و مکاتب آن» برگزار خواهد شد و کنسرت پیش رو نیز در دو بخش «گروه نوازی سه تار» و «موسیقی تلفیقی» تقدیم مخاطبان خواهد شد. در بخش اول چهار نوازنده‌ء سه‌تار و یک نوازندهء تنبک، حسین علیشاپور را در اجرای مجموعه ای از آوازها و تصانیف بازسازی شده از آثار قدمایی، همراهی خواهند کرد. در بخش دوم نیز با پیوستن درشن آنند نوازندهء طبلا از هند به مجموعه، ژانر سنتی-تلفیقی را در فضایی بی کلام و بداهه -که آن را در اجراهای زنده همیشه لازم می دانم و بر این باورم که ارتباطی خوب و مؤثر با مخاطب برقرار می کند-  به اجرا در خواهیم آورد. لازم است اشاره کنم که علاوه بر بخش های کلی که اشاره کردم قطعاتی از زنده یاد استاد محمد رضا لطفی و استاد حسین علیزاده نیز ارائه خواهد شد.»

«حجت الاسلام غبیشاوی» امام جمعه ماهشهر نیز در گفت و گویی با «ماهشهر امروز» و در انتقاد از برگزاری کنسرت مورد نظر، اظهار داشته است: «مجوز وزارت خانه وحی منزل نیست و هرگونه تبعاتی که در اجرای این برنامه ها رخ دهد را خود مسئولین باید پاسخگو باشند. این کنسرت ها در برخی شهرهای بزرگ که اجرا می شود حد یقفی ندارد، در اینجا هم برخی دوستان می‌نشینند و توجیه می‌کنند که ما جو را کنترل می کنیم و قطعا بعد از مدتی هم شاهد این خواهیم بود که به همین  قانع نمی شوند و می گویند زنان باید برای ما خوانندگی کنند، بعد از مدتی می گویند نه باید با رقص باشد و در آینده نزدیک باید شاهد اباحه گری ها باشیم. متدینین و خانواده های شهدا از اینگونه برنامه‌ها دلشان به درد می‌آید مگر برنامه های مرفه شرعی کم داریم؟ باید خطوط قرمز را رعایت کنیم و ضرورتی هم ندارد این همه فشار وجود داشته باشد که چنین برنامه هایی در شهر اجرا شود.»

منبع: موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir
لینک کوتاه : https://musiceiranian.ir/?p=76676

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

    دیدگاهها بسته است.