موسیقی ایرانیان
 

شریفیان: تلاش دارم تا به ثبت جهانى ساز نی انبان کمک کنم

برای بزرگنمایی تصویر کلیک کنید
برای بزرگنمایی تصویر کلیک کنید

موسیقی ایرانیان – صنم قلی زاده: امروز ١٩ اسفند ماه برابر با ۱۰ مارس ۲۰۱۵، روز جهانى «نى انبان» نام گرفته است، نمونه هاى مختلفى از این ساز در سراسر جهان نواخته مى شود و گونه اى از این ساز پر مخاطب نیز در جنوب ایران رایج است.

به گزارش خبرنگار «موسیقی ایرانیان»، محسن شریفیان نوازنده ى سرشناس بوشهری، به مناسبت روز جهانى نى انبان براى اولین بار اقدام به انتشار عکسى نموده است که در آن، تعداد چشمگیرى از نوازندگان نى انبان به چشم مى خورد و این عکس در تاریخ ١٣٩٣/١٢/١۵ در امارت ادریس واقع در بندر بوشهر به ثبت رسیده است.

طراح این عکس عنوان کرده است که: «تلاش دارم تا به ثبت جهانى این ساز کمک کنم. سازى که مستندات ما حضور آن را در بندر بوشهر دست کم به بیش از دویست سال تایید مى کند.»

محسن شریفیان که کتاب «تاریخ موسیقى بوشهر» را تألیف کرده است، در گفتگوی کوتاهی خاطر نشان کرد: «حضور پر تعداد نوازنده ها در این عکس که تنها بخشى از نوازنده هاى نى انبان در بوشهر را شامل مى شود، گواه عمیق بودن این ساز و موسیقى در بین مردم است.»

انجمن جهانى نى انبان نیز در صفحه ى رسمى خود اقدام این نوازنده ى بین المللى را رویداد برجسته امروز نامیده و نوشته است: «رویدادهای زیادی برای این روز در سرتاسر جهان برنامه ریزی شده است از بلاروس و امریکا تا آلمان، مجارستان، انگلستان و کانادا. اما رویداد برجسته امروز به محسن شریفیان تعلق میگیرد. وی علارغم مخالفت های موجود گردهمایی را با تعداد زیادی نی انبان نوازان بوشهری ترتیب داده است.»

 


منبع: موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir

لینک کوتاه مطلب : https://musiceiranian.ir/?p=71923


برترین مطالب وب    
   

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی آثار صوتی و تصویری منتشرشده در سایت «موسیقی ایرانیان» تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشند.