«بچه‌های گروه این موضوع که دریافت مجوز با مشکل روبرو است را باور ندارند چون مدرکی در این زمینه به ما نشان داده نشد»

 • کد خبر : 52737
 • ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۸:۴۱

چندروز قبل پیام صالحی از به‌تعلیق‌درآمدن گروه آریان خبر داد. او به اختلاف اعضای این گروه با محسن رجب‌پور، مدیرعامل شرکت ترانه‌شرقی و تهیه‌کننده آلبوم‌هایشان اشاره و عنوان کرد که انتشار آلبوم آریان۵، سه‌سال به طول انجامیده و به‌روزبودن خود را از دست داده است، این موضوع باعث شد به‌سراغ صالحی، یکی از خواننده‌های اصلی آریان برویم و در مورد فرازوفرود این گروه مهم موسیقی پاپ گفت‌وگو کنیم.
+علی پهلوان به من گفته است که دیگر نمی‌خواهد با ترانه شرقی همکاری کند

گروه آریان

گروه آریان

سحر آزاد: 

اواخر دهه۷۰ نامشان سر زبان‌ها افتاد. «آریان» آن سال‌ها به‌سرعت جای خود را در میان مخاطبان باز کرد و با استقبال زیاد جامعه‌ای قرار گرفت که موسیقی پاپ در آن تنها چندسالی به‌صورت رسمی اجازه انتشار یافته بود. این گروه، در تاریخ موسیقی پاپ ایران بسیاری از عنوان‌های اول را یدک می‌کشد: اولین گروه پاپ بعد از انقلا‌ب، اولین گروه مختلط تاریخ موسیقی ایران، اولین گروه پاپ دارنده گروه کر و صاحب عنوان پرفروش‌ترین آلبوم تاریخ موسیقی پاپ ایران. از میان اعضای آنها محمدرضا گلزار با ورود به سینما همکاری خود را با این گروه قطع کرد و برخی از اعضای آن هم جای خود را به دیگران دادند. آریان در سال ۱۳۸۷ آهنگ مشترک خود را به نام «دوستت دارم» با کریس‌دی‌برگ، خواننده مشهور ایرلندی در تهران اجرا کرد و طی این سال‌ها سه آلبوم دیگر با عنوان «و اما عشق»، «تا بی‌نهایت» و «بی‌تو با تو» را منتشر کرد که البته به‌دور از حواشی و فرازوفرود هم نبود. علی پهلوان و پیام صالحی که از بانیان شکل‌گیری گروه بودند همچنان خواننده اصلی آریان باقی مانده بودند تا اینکه چندروز قبل پیام صالحی از به‌تعلیق‌درآمدن گروه آریان خبر داد. او به اختلاف اعضای این گروه با محسن رجب‌پور، مدیرعامل شرکت ترانه‌شرقی و تهیه‌کننده آلبوم‌هایشان اشاره و عنوان کرد که انتشار آلبوم آریان۵، سه‌سال به طول انجامیده و به‌روزبودن خود را از دست داده است. با این‌حال رجب‌پور هم در گفت‌وگویی که با خبر آنلاین انجام داده، گفته است: «تمام حقوق مرتبط با آثار منتشرشده و منتشر نشده گروه آریان که ترانه‌شرقی مجوزش را گرفته، متعلق به این موسسه است. آلبوم «آریان۵» هم از این قاعده خارج نیست و ما تصمیم خواهیم گرفت که منتشر شود یا نه.» این موضوع باعث شد به‌سراغ پیام صالحی، یکی از خواننده‌های اصلی آریان برویم و در مورد فرازوفرود این گروه مهم موسیقی پاپ گفت‌وگو کنیم.
 شما طی روزهای گذشته از به تعلیق درآمدن گروه آریان خبر داده‌اید. مشکل اصلی از کجا شروع شد؟
ما همیشه به قراردادهایی که با شرکت ترانه شرقی داشتیم، پایبند بوده‌ایم و با اینکه یک‌صدم دستمزدی را که باید می‌گرفتیم، دریافت می‌کردیم اما اعتراضی نکردیم چون همیشه به کارمان عشق می‌ورزیدیم و دوست داشتیم با وجود سختی‌ها، کارمان ادامه پیدا کند. من هم مشغول کارهای خودم بودم اما الان شرایط طوری شده و حرف‌هایی زده شده است که اگر مجبور شوم، درد و دل‌های تمام این سال‌ها را در یک مصاحبه خواهم گفت. مدیریت آقای رجب‌پور همیشه بر آریان وجود داشته، اعضای گروه همیشه به دستورات ترانه شرقی عمل کرده‌اند‌ و ما همواره با احترام، مسایل را مطرح کرده‌ایم. همانطور که آقای رجب‌پور نیز گفته‌ سه آلبوم اولیه آریان با قرارداد و یک آلبوم هم بدون قرارداد در اختیار شرکت ترانه شرقی است و بچه‌های آریان هم تاکنون به این موضوع احترام گذاشته‌اند. آقای رجب‌پور همیشه تمام فعالیت‌های آریان را در دست گرفته بود و حقوق مادی و معنوی قطعات گروه در انحصار او بود. ما بدون اجازه ترانه شرقی نمی‌توانستیم اجرایی داشته باشیم و این موضوع پیش می‌رفت تا سه‌سال‌ونیم قبل که قطعات آلبوم آریان۵ را آماده کردیم و منتظر مجوز انتشار آن بودیم، منتهی با گذشت زمان، خبری از انتشار آلبوم نشد. از سوی شرکت ترانه شرقی می‌شنیدیم که هنوز مجوز آلبوم صادر نشده است. ما دخالت نمی‌کردیم. بعد از دو سال، علی پهلوان رفتن را به ماندن ترجیح داد و درحال حاضر هم دوست ندارد صحبت کند و وارد مسایل حاشیه‌ای شود. با این‌همه من کسی نیستم که سکوت کنم.
 بالاخره مشکل اصلی که منجر به تعلیق گروه آریان شد، چه بود؟
آقای رجب‌پور به ما گفت که اگر می‌خواهیم امتیاز آلبوم‌های قبلی را بگیریم، باید ۵۰۰میلیون‌تومان به ترانه شرقی بدهیم. اول اینکه ما چنین مبلغی را نداشتیم که در اختیار ترانه شرقی قرار بدهیم و دوم اینکه اعضای گروه از انتشار آلبوم بعد از این همه مدت ناراضی هستند چون سه‌سال‌ونیم از اثری که تولید کرده‌ایم، گذشته و انتشار آن الان به اعتبار ما لطمه می‌زند. نوع ریتم‌ها و بسیاری از مسایل دیگر این آلبوم مربوط به گذشته است و خیلی از آنها با حال‌وهوای امروز مطابقت ندارد، بنابراین دوست نداریم اثری از گروهمان منتشر شود که نتواند پاسخگوی نیازهای امروزی باشد.
 دلیل تعویق در انتشار آلبوم واقعا مشکل دریافت مجوز بود؟
من نمی‌دانم مجوز انتشار آلبوم با مشکل مواجه بود یا نه ولی اگر واقعیت را بخواهید، باید بگویم بچه‌های گروه این موضوع را باور ندارند چون مدرکی در این زمینه به ما نشان داده نشد و شرکت ترانه شرقی هیچ‌وقت اجازه نمی‌داد پایمان به ارشاد برسد تا خودمان، موضوع را دنبال کنیم. گروه آریان در چهار سال گذشته بیکار بوده است و الان هم با توجه به این وضعیتی که پیش آمده، تصمیم گرفته است، به حالت تعلیق در بیاید. البته من با دو عضو دیگر این گروه که علیرضا طباطبایی و شراره فرنژاد هستند، فعالیت خود را برای انتشار یک آلبوم جدید آغاز کرده‌ایم هرچند که این همکاری به نام آریان نیست. این آلبوم ۱۲ قطعه دارد که در آن با مازیار فلاحی و بابک جهانبخش همکاری کرده‌ایم. ما دیگر به سبک و اسم گروه آریان کاری نداریم و هدفمان این است که موزیک‌های به روزی را به جامعه ارایه دهیم و شعله گروه آریان را به این وسیله گرم نگه داریم.
 اما محسن رجب‌پور از تصمیم خود برای انتشار آلبوم «آریان ۵» خبر داده است. در این صورت واکنش شما و اعضای گروه آریان چه خواهد بود؟
علی پهلوان که یکی از خواننده‌های اصلی گروه است، درحال حاضر در استرالیا به‌سر می‌برد. من با او در تماس هستم و می‌دانم از شرایطی که در آن قرار گرفته‌ایم ناراحت است منتهی ترجیح می‌دهد در این زمینه صحبت نکند و وارد حاشیه نشود. او به من گفته است که دیگر نمی‌خواهد با ترانه شرقی همکاری کند. اعضای دیگر گروه هم در این مدت مشغول تولید آثار شخصی خود بوده‌اند و تصمیمی برای شکل‌گیری گروهی جدید ندارد. آنچه می‌توانم الان بگویم این است که همگی ما دیگر قصد نداریم با آقای رجب‌پور کار کنیم هرچند که واقعا دلمان می‌خواهد بار دیگر گروه آریان دور یکدیگر جمع شوند. آرزوی ما این است که آریان روزی از بن‌بست درآید اما با شرایط کنونی، فعلا ادامه کار با ترانه شرقی امکان ندارد.
 آلبومی که شما و دو نفر دیگر از اعضای آریان در حال تولید آن هستید، با چه نامی منتشر خواهد شد؟
فعلا ترجیح می‌دهم نام آلبوم را اعلام نکنم اما گروه و آلبوم ما از نام آریان استفاده نخواهد کرد. الان گروه ما با عنوان «پیام صالحی» فعالیت می‌کند.
 علی پهلوان قصد ندارد به گروه جدید شما بپیوندد؟
من و او در یک موضوع با هم اختلاف داریم. او معتقد است وقتی می‌توانیم با هم کار کنیم که امتیاز آهنگ‌های قبلی را از شرکت ترانه شرقی بگیریم تا در کنسرت‌هایمان از آهنگ‌های قبلی هم استفاده کنیم درحالی که من براین باور هستم ما با آلبوم و آهنگ‌های جدید نیز می‌توانیم بار دیگر مخاطبان خود را به دست بیاوریم و اگر امتیاز آهنگ‌های آریان را هم نداشته باشیم با گروه و آثار تازه‌تر توانایی ارتباط با علاقه‌مندان را داریم.
منبع: شرق/ بازنشر از موسیقی ایرانیان
لینک کوتاه : https://musiceiranian.ir/?p=52737

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۴
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.