×
×

با آلبوم سلام خواهم آمد!

 • کد نوشته: 480
 • موسیقی ایرانیان
 • دوشنبه, ۹ام فروردین ۱۳۸۹
 • ۱۶ دیدگاه
 • فرشاد شمشاد : نمی خواهد آلبوم هایش را غیر مجاز منتشر کند، درست مثل سه سال پیش که کلی تلاش کرد تا مجوز انتشار اولین آلبومش را بگیرد این باز نیز سخت در حال تلاش برای مجوز گرفتن دومین آلبومش هست. سال ۸۶ با آلبومش «تابستان۸۶» پدیده موسیقی سال شد ولی همین پدیده بودن کار خودش را کرد و باعث شد نزدیک سه سال از او به صورت رسمی آلبومی نبینیم. و هر از گاهی هم که دلمان برایش تنگ می شود او را از طریق کلیپ هایش در موزه ببینیم!

 • فرشاد شمشاد : نمی خواهد آلبوم هایش را غیر مجاز منتشر کند، درست مثل سه سال پیش که کلی تلاش کرد تا مجوز انتشار اولین آلبومش را بگیرد این باز نیز سخت در حال تلاش برای مجوز گرفتن دومین آلبومش هست. سال ۸۶ با آلبومش «تابستان۸۶» پدیده موسیقی سال شد ولی همین پدیده بودن کار خودش را کرد و باعث شد نزدیک سه سال از او به صورت رسمی آلبومی نبینیم. و هر از گاهی هم که دلمان برایش تنگ می شود او را از طریق کلیپ هایش در موزه ببینیم!
  درست حدس زده اید به سراغ نریمان پور خواننده جوان و خوش صدایی رفته ایم که یک سالی می شود دنبال مجوز آلبومش هست تا دوباره با آلبوم مجاز دیگری بازار موسیقی را تکانی دهد. در این مصاحبه سعی کرده ایم بیشتر به حاشیه های دو رو بر نریمان که کم هم نیست بپردازیم . اگر مایل هستید برویم سراغ مصاحبه!

  مصاحبه از مجله پارسیان (محمد جلوانی و فرشاد شمشاد)

  مدتیست که شایعات اطراف شما زیاد شده است. با پیام شمس که ایران نیست همکاری می کنید و حتی مدتی در ایران نبودید و گفته میشد برای همیشه ایران را ترک کرده اید که خود شما برگشتید و تکذیب کردید! در این مورد کامل توضیح دهید و بگویید به نظر خودتان چرا این شایعات دورو برتان زیاد شده اند؟
  رفتن همیشه ام به آمریکا شایعه ای بیش نبود، به مدت یکماه و برای تفریح به این کشور رفته بودم و اگر قرار بود برای همیشه و جهت ادامه فعالیت هایم به این کشور بروم از خیلی سال های پیش هم می توانستم این کار را انجام دهم.
  دلیل این شایعات را نمی دانم. در مورد زندگی شخصیم و  برنامه های کاریم همیشه دورو برم شایعه خیلی زیاد بوده، حتی در مجلات هم این شایعات را چاپ می کردند و باعث ناراحتی من می شدند.

  آلبوم جدیدتان به کجا رسید؟ شنیدیم مراحل پایانی میکس و مستر خود را در کشور آمریکا سپری می کند.
  بلی، میکس و مستر آلبوم در آمریکا و در یک استدیویی که در هالیوود قرار دارد صورت گرفته و از  کیفیت بسیار خوبی نیز برخوردار هست.

  چطور شد کارهای آلبوم تان را به آمریکا بردید؟ آیا پیام شمس که در این کشور زندگی می کند دلیل این کار بود ؟
  خیر، از قبل خودم قصد چنین کاری داشتم و چون برای مسافرت به آمریکا می رفتم و پیام شمس هم  ساکن این کشور است تصمیم گرفتیم آلبوم را در یک استدیوی هالیودی که از کیفیت بالایی برخور دار هست میکس و مستر کنیم.

  اسمی هم برایش انتخاب کرده اید؟ در این آلبوم با چه عواملی کار کرده اید؟
  «سلام» را به عنوان اسم آلبوم انتخاب کرده ایم ، ۱۱ قطعه دارد و  به غیر از پیام شمس، با انوشیروان تقوی نیز همکاری داشتم.

  پس تمام کارهای ضبط، میکس، مستر و … آلبوم تان تمام شده؟
  بلی ، برای اخذ مجوز از حدود یک سال پیش آلبوم را به ارشاد فرستادم و  مراحل مجوز شعر و آهنگ را طی کرده ولی هنوز مجوز پایانی را به آلبوم ندادند. و هر زمان این مجوز داده شود آلبوم را منتشر خواهیم کرد.

  چقدر برای اخذ مجوز و ادامه کار در داخل ایران امیدوار هستید؟
  من همه تلاشم را خواهم کرد آلبوم با مجوز ارشاد منتشر شود. چون اگر بنا بر این بود غیر مجاز کار کنم و تصمیم داشتم به هر شکلی آلبومم را منتشر کنم، مثل خیلی از دوستان الان نزدیک بیست آلبوم منتشر شده داشتم! ولی من به غیر آلبوم اولم که مجاز هم بود آلبوم منتشر شده دیکری ندارم. دوست دارم طبق چارچوب های ارشاد آلبومم را منتشر کنم.

  پس برای اخذ مجوز، آهنگ هایتان را سانسور هم کردید !؟
  خب، ارشاد یک سری ممیزی هایی دارد که من هم به خاطر اینکه می خواهم آلبومم به صورت مجاز و در ایران منتشر شود، تلاش کرده ام خواسته های ارشاد را بر آورده کنم!
  شاید باور نکنید، همین الان نزدیک ۳۸ قطعه آمده دارم که تنها ۱۱ قطعه در آلبوم جدیدم قرار دادم. با همه این شرایط تمام تلاشم را خواهم کرد «سلام» به صورت مجاز منتشر شود.

  با توجه به اینکه تا کنون آهنگ های چند صدایی زیادی از شما دیده ایم، در آلبوم سلام شاهد همصدایی شما و خواننده دیگری خواهیم بود؟
  همه آهنگ ها را تنهایی خوانده ام. ولی خواننده های دیگری هستند که پیشنهاد همکاری داده اند که دارم بر روی پیشنهادشان فکر می کنم .

  در آلبوم جدید هم فضای آلبوم قبلی را شاهد خواهیم بود؟ آیا سبک یا بهتر هست بگویم استایلی که انتخاب کردید ماندگار است ؟
  فضای آلبوم به شکلی هست که خودم هم دوستش دارم و این فضا نسبت به فضای آلبوم قبلی بسیار پیشرفت کرده و نسبت به آلبوم قبلی خیلی بهتر شده است.

  همکاری شما با پیام شمس در آلبوم تابستان ۸۶ چگونه شکل گرفت؟ جدیدا هم در دو آهنگ  «دارم عاشق میشم» و «سلام» با هم خوانده اید! امکانش هست توضیح دهید.
  آشنایی با پیام شمس به هفت سال پیش بر می گردد، زمانی که من تصمیم به جمع آوری آلبومی داشتم ( که بعدا همین آلبوم با تغییراتی به نام تابستان ۸۶ به بازار آمد) و از آن زمان تاکنون با پیام شمس همکاری و دوستی  نزدیک داشته ایم .

  طبق بازخورد هایی که تا به حال داشتی، کدام آهنگ های آلبوم ۸۶ بیشتر از همه بین مردم و مخاطبین محبوب بود؟
  چهار تا آهنگ بود «نازنین»، «عروسی»، «تک و تنها» و «آدمک»

  از «پیام شمس» دوست و همراهت چه خبر؟ دوست دارد به ایران برگردد و فعالیت های هنریش را در داخل ایران دنبال کند؟
  زیاد اطلاع ندارم که دوست دارد به ایران برگردد یا خیر، ولی زمانی که من در آمریکا بودم تصمیم خاصی برای بازگشت به ایران نداشتند.

  شنیدم پیام شمس به فکر آلبوم برای خودش هست؟
  خیر،  تا جایی که من می دانم پیام چنین تصمیمی ندارد.

  شما از جمله خواننده هایی هستید که به داشتن کلیپ خیلی اصرار دارید، ساخت کلیپ چقدر در معرفی یک آلبوم  یا حتی یک خواننده تاثیر دارد؟
  از نظر من داشتن کلیپ برای یک خواننده مثل نفس کشیدن برای یک شهروند عادیست، و داشتن کلیپ حق یک خواننده هست و شبیه داشتن یک ویترین برای مغازست و خواننده می تواند با این کار آهنگ و آثارش را به مردم به بهترین شکل معرفی کند.

  فکر نمی کنید دیگر ایده بسیاری از  کلیپ های خواننده های داخلی تکراری شده و در سطح بسیار پایینی هست.
  خب وقتی با اساس کلیپ ساختن مخالفت می کنند سطح کار هم افت می کند و اگر  ساخت و پخش کلیپ آزاد شود و شبکه ای باشد که خواننده ها کلیپ هایشان را به صورت قانونی از طریق آن پخش کنند خود به خود شاهد حرفه ای شدن و نوآوری در کلیپ ها خواهیم بود.

  بعضی از خواننده ها ادعا داشتن که ویدئو کلیپ هایی که ازشان در کانال های ماهواره ای پخش می شود بدون اجازه آنها و برای ایجاد مشکل در روال مجوز گرفتنشان به صورت مداوم پخش می شود، آیا شما هم چنین مشکلی با شبکه های ماهواره ای داشتید؟
  خب زمانی که پخش کلیپ از ماهواره غیر قانونی نبود ویدئو کلیپ هایم را از طریق این کانال ها پخش می کردم که بعد این کار ممنوع شد و من هم دیگر چنین کاری نکردم و از همان اول دنبال مجوزم و قبول هم دارم که زمانی که غیرقانونی نبود ویدئو هایم را پخش می کردم. ولی الان بی قانونی نمی کنم و از همه هم بیشتر به خاطر روراست و منضبط بودن بر قانون چوبش را خوردم.
  متاسفانه همکارهای من ویدئوها را برای پخش می دهند به ماهواره و بعد ادعا می کنند کلیپی به ماهواره ها نداده اند و خود این شبکه ها هستند که بی اجازه کلیپ هایمان را پخش می کنند و با ان حرف های دروغ سعی می کنند خودشان را مطلوم نشان دهند که خود این مظلوم نمایی و دروغ گفتن، بی احترامی به شعور مخاطبین هست. واقعا جای سوال هست وقتی کانالی مثل pmc که حتی ویدئو کلیپ های خواننده های مشهور خارجی را بر اساس یک سری قوانین و … پخش می کند چطور می شود که ویدئو کلیپی را با کیفیت HD  و به صورت دزدی پخش کند؟

  با توجه به محدودیتی که برای پخش کلیپ ها از ماهواره دارید، امکانش نیست به صورت یک لوح و در کنار خود آلبوم کلیپ هایی که مجوز هم گرفته منتشر شود؟
  به نظرم چنین کاری جالب نیست، کلیپ باید در تلویزیون پخش شود.  این شرایطی که برای ممنوعیت پخش کلیپ ها هست بر خلاف قوانینی هست که در کلیه دنیا برای این کار هست. مثل این می ماند در کل دنیا برای رانندگی حتما باید گواهینامه رانندگی داشته باشید ولی در داخل کشور برای رانندگی هیچ گواهینامه ای نگیری! خب نداشتن گواهینامه  بر خلاف قوانین کل دنیاست! در همه جا خواننده برای آهنگ مورد نظرش کلیپ می سازد و در شبکه های مختلف برای ارتباط بیشتر با هواداران و مخاطبینش و همچنین معرفی آثارش پخش می کند. ولی در ایران متاسفانه چنین نیست.
  این پیشنهادی که دادید در هیچ کجای دنیا عرف نیست. کلیپ باید در شبکه های تلوزیونی پخش شود. خب در ایران نیز حالا اگر امکانش نیست در شبکه های تلوزیونی پخش شود برای این کار یک شبکه ای قانونی راه اندازی کنند و با ضوابط های خودشان کلیپ های خواننده ها پخش شود.

  با کلیپ های که پخش می کنید نگران نیستید در ذهن مردم کلیشه شوید ؟
  خیر، همه جای دنیا همه هنرمندان برای چهل سال آهنگ می خوانند و آهنگ هایشان را کلیپ می کنند، پس با پخش کلیپ خواننده در ذهن مردم هیچ وقت کلیشه نمی شود .

  فکر می کنید این ذهنیت خوبی هستش که مردم شما را فقط در قالب کلیپ ها ببینند؟
  در همه جای دنیا به غیر از  ایران خوانندگی یعنی خواندن و به تصویر کشیدن آن خواندن در قالب کلیپ، پس ذهنیت خوبی هست که مردم خواننده مورد علاقه اشان را در قالب کلیپ ببینند.

  به نظر می رسد کلا علاقه به فیلم و دوربین و تصویر دارید. پیشنهاد بازی هم داشته اید؟
  بلی، سه پیشنهاد برای بازیگری داشتم که هیچ کدام را قبول نکردم و دلیلش هم این بود که من قالب خوانندگی را بیشتر از قالب بازیگری برای خودم می پسندم.

  پس در آینده به عنوان بازیگر شما را نخواهم دید!؟
  شاید، در صورتی که پیشنهادی باشد و از فیلم نامه خوشم بیاید و ببینم که از فیلم و نقشی که بازی خواهم کرد لذت می برم امکانش هست که پیشنهاد بازیگریشان را قبول کنم.

  کلاس آواز هم رفتید یا خوانندگی را برحسب تجربه انجام می دهید؟
  بله کلاس آواز رفته ام و پیش اساتید بسیاری کار کرده ام که بارزترینش یک استاد ایتالیایی بود که در مدرسه ایتالیایی ها با ایشان کار می کردم.

  آیا کسی که کار موسیقی می کند حتما باید تحصیلات آکادمیک داشته باشد ؟
  خیر، ولی مطمئنا اگر تحصیلات آکادمیک در این زمینه داشته باشد برایش بهتر است. کسی که کار موسیقی و یا هنری انجام می دهد هنرش را به مردم نشان می دهد و اگر هنرش قابل احترام و حرفی برای گفتن داشته باشد مطمئنا مردم هنرش را خواهند پسندید.

  آثار چه هنرمندانی را از سبک های گوناگون بیشتر می پسندید؟ (چه کسانی که در حال حاضر فعالیت می کنند چه کسانی که قبلا فعالیت می کردند)
  از ایرانی ها اسم نبرم بهتره ولی از خارجی ها برایان ادامز و …

  از آلبوم های امسال آثار چه کسانی را بیشتر دوست دارید؟
  فکر می کنم آلبوم هایی که امسال منتشر شدند، آلبوم ها و خواننده های غیر مجاز قدرت رقابت را از آلبوم ها و خواننده های مجاز گرفتند! و به خاطر همین آلبوم های مجاز کمتر شنیده شد.

  موسیقی سنتی هم گوش می دهید؟ به نظر شما چرا هیچ وقت سنتی خوان ها و غیر سنتی خوان ها مثلا پاپ ها نتوانستند با هم کنار بیایند؟
  موسیقی سنتی به ندرت و هر از گاهی خیلی کم گوش می کنم.
  مقایسه سبک موسیقی سنتی با سبک موسیقی پاپ و  دیگر سبک ها مثل مقابسه سینما و تئاتر هست که هر کدام جایگاه خودش را دارد.

  شغل اول شما چیست ؟
  خوانندگی! (با خنده) البته در کنار خوانندگی تجارت هم می کنم.

  از خوانندگی که شغل اول شماست درآمدی هم دارید؟ کسی که شغل اولش خوانندگی یا موسیقی نیست میتواند دغدغه موسیقی داشته باشد ؟
  خیر، درست هست از نظر خودم شغل اولم خوانندگیست ولی این شغل در ایران درآمد ندارد (به غیر از خواننده های محدود)، دلیل درامد نداشتنش هم به خاطر این هست که هیچ وقت نخواستن موسیقی را به عنوان یک شغل به رسمیت بشناسند و به خاطر همین این صنعت هیچ وقت از طرف مسولین حمایت نمی شود. جایگاه موسیقی ما همان جایگاهیست که فوتبالمان در سال ۶۸ بود، کاملا غیر حرفه ای و بی در و پیکر که حتی فوتبالیست ها در ان زمان درامدشان از کارمندان کمتر بود. الان هم موسیقی ما در این وضعیت قرار دارد.
  البته من به موسیقی و هنرم علاقه دارم و به خاطر درآمد وارد موسیقی نشدم.

  و سخن پایانی؟
  من برای همه خوانندگان مجله آرزوی موفقیت می کنم و دعا کنید که منم زودتر مجوز آلبومم را بگیرم.

  قابل ذکر است این مصاحبه در مجله اینترنتی پارسیان (شماره اول) منتشر شده است، می توانید با دانلود  شماره اول به مطالب دیگر سینمایی، گردشگری، ورزشی و … مجله دسترسی داشته باشید .

  برای دانلود اینجا کلیک کنید

  https://musiceiranian.ir/?p=480
     
  برچسب ها

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *