×
×

پیشکسوت دهل نواز تربت جام
استاد محمدعلی دلپذیر درگذشت

 • کد نوشته: 437667
 • حمیده موسوی
 • پنجشنبه, ۲۹ام دی ۱۴۰۱
 • ۰
 • علی مغازه ای؛ یکی از پژوهشگران موسیقی نواحی ایران، خبر درگذشت محمدعلی دلپذیر استاد دهل تربت جام و یکی از ذخایر موسیقی منطقۀ شرق خراسان را در قالب متنی منتشر کرد.

  استاد محمدعلی دلپذیر درگذشت
 • علی مغازه ای؛ با انتشار متنی از درگذشت یکی از استادان مطرح موسیقی تربت جام خبر داد.

  به گزارش موسیقی ایرانیان، علی مغازه ای؛ یکی از پژوهشگران موسیقی نواحی ایران، خبر درگذشت محمدعلی دلپذیر استاد دهل تربت جام و یکی از ذخایر موسیقی منطقۀ شرق خراسان را در قالب متنی منتشر کرد.

  مغازه ای در این متن نوشته است:

  «بار دیگر موسیقی اقوام و نواحی ایران یکی از دردانه های خود را در سکوت خبری از دست داد.

  محمدعلی دلپذیر استاد دهل تربت جام و یکی از ذخایر موسیقی منطقۀ شرق خراسان در کوران ادعاهای مدعیان حمایت از هنرمندان روز جمعه بیست و سوم دی ماه از دست رفت.

  این هنرمند برجستۀ تربت جام با اتصال به ریشه های باستانی موسیقی منطقه، بدون تردید منبع سرشار و لایزال ریتم ها و دورهای موسیقی شرق خراسان محسوب می شد.

  او که صاحب یک صدای شیوا و مسلط به یک گونه آوازی خواص هم بود، دهل نواز بزرگی بود که در سختی زیست و با سختی دنیا را رها کرد تا باز ببینیم توجه و حمایت از هنرمندان موسیقی اقوام ایران نه در عمل که در حرف و سخنرانی است که فراوان است تا به حدی که امروز مدعیان حمایت از موسیقی نواحی ایران، فراوانتر از هنرمندان آن است.

  برای اهل فن پوشیده نیست که او نیز مانند پیشینیان و استادانش با نواختن و کوبیدن بر پوست دهل، نواهایی از اعصار را به امروز فرا میخواند طوری که با شنیدن آن ضربهها میتوانستیم تاریخ کهن تربت جام و بوژگان و نواحی خراسان بزرگ را بازخوانی و بازشناسی کنیم چرا که او هم چون قدما، با نواختن دهل خود، گویی که تاریخ جور مغولان غارتگران و صبر مقاومت خراسانیان را با کوبیدن چوب و ترکه بر پوست دوسوی دهل به طور توامان روایت می‌کرد.

  امروز این استاد در پی یک دوره سخت بیماری سرطان از دست رفت اما خانواده و فرزندان آن هنرمند ارجمند هستند و خواهند ماند و راه و هنرش را نیز ادامه خواهند داد باشد که ببینیم شاید مسئولی بخواهد یا بتواند به وعدههای خود عمل کند و برای بازماندگان او خدمتی یا حمایتی به عمل آورد.

  درگذشت این استاد را به موسیقی شرق خراسان و هنرمندان آن نواحی تسلیت می‌گویم.»

  منبع: موسیقی ایرانیان
  https://musiceiranian.ir/?p=437667
     

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *