×
×

پیام معاون امور هنری ارشاد به جشنواره نواحی ۱۵

 • کد نوشته: 437392
 • حمیده موسوی
 • دوشنبه, ۲۳ام آبان ۱۴۰۱
 • ۰
 • محمود سالاری؛ معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ به پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران پیام داد.

  پیام معاون امور هنری ارشاد به جشنواره نواحی ۱۵
 • محمود سالاری؛ معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ به پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران پیام داد.

  به گزارش موسیقی ایرانیان و به نقل از ستاد خبری پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، در پیام محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است:

  «به نام خدا

  ناله سرنا و تهدید دهل چیزکی ماند بدان ناقور کل

  پس حکیمان گفته‌اند این لحن‌ها از دوار چرخ بگرفتیم ما

  بانگ گردش‌های چرخست این که خلق می‌سرایندش به طنبور و به حلق (مثنوی معنوی، دفتر چهارم)

  تنوع و دیرینه‌گی فرهنگ و هنر در کشور عزیزمان ضمن بیان رهیافت خواسته‌های یک ملت، همواره حافظ هویت دیرپای ملی و پیشینه‌ی پیوند خورده با فرازهای تعالی بخش آیینی است که نشانگر استحکام بنیان‌های فرهنگی و هنری این مرز و بوم است.

  موسیقی نواحی ایران با کلام و نغمه و نوای جان‌بخش خود به‌عنوان موسیقی اصیل و ریشه‌دار میعادگاه اندیشه و ذوق، آمیخته با زیست اجتماعی و تفکری این سرزمین و سلوک اقوام است که در لایه‌ها و سطوح مختلف آن می‌توان اصالت، معرفت و معنویت را به گوش جان شنید و از نغمات روح بخش آن بهره‌ای کامل برد.

  از این منظر موسیقی نواحی، این میراث ناملموس به‌عنوان گنجینه‌ای توانمند و سفیری گویا در گذر زمان همواره بیانگر وحدت، برادری و برابری اقوام پیشینه‌دار ایرانی در عرصه ملی و بین‌المللی بوده است که حفظ آن و توجه به سنت‌ها و آیین‌های ملی و بومی، خطر بحران هویت را زایل و به پایداری استقلال فرهنگی کمک می‌کند.

  برگزاری جشنواره موسیقی نواحی ایران، این رویداد هویت‌بخش و انسجام‌آفرین بیانگر بخش کوچکی از دامنه وسیع موسیقی اقوام مختلف ایران اسلامی است که تلاش دارد با پاسداشت و معرفی ابعاد و ظرفیت‌های بکر و وسیع این نوع موسیقی برای مخاطبان امروز نواها و نغمه‌هایی برآمده از نای و نفیری زلال و صمیمی و پنجه‌هایی سحرآفرین و مایه ساز که نسل به نسل و سینه‌به‌سینه، با عشق و پایمردی پیشکسوتان، حفظ و منتقل گردیده را هرساله در این میعادگاه به گوش مشتاقان و مخاطبانش برساند.

  حفظ موسیقی نواحی خطر بحران هویت را زایل می‌کند

  همچنین میزبانی استان گلستان از پانزدهمین دوره برگزاری جشنواره موسیقی نواحی ایران باتوجه به حضور اقوام مختلف در ساختار جمعیتی و ویژگـی‌های قـومی و مذهبی آن، ضمن بهره‌مندی از جغرافیـا و اقلیم منحصـر به فرد نیز می‌تواند نگارگر افق‌های روشن و گامی مؤثر و به یادماندنی در راستای ترغیب و تحقق افق‌های پیش روی این درخت تناور فرهنگ و هنر باشد.

  اینجانب تلاش تمامی هنرمندان، دست اندرکاران فعال و زحمتکش و حاضران در صحن این رویداد بزرگ موسیقایی را ارج نهاده و از خداوند متعال، توفیق دست‌یابی به اهداف والای جشنواره و تداوم و تعالی این رویداد بزرگ هنری را مسألت دارم.

  محمود سالاری

  معاون امور هنری

  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی»

  پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران با حمایت دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسط انجمن موسیقی ایران و همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان از ۲۳ تا ۲۷ آبان ماه در شهر گرگان برگزار خواهد شد.

  منبع: موسیقی ایرانیان
  https://musiceiranian.ir/?p=437392
     

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *