×
×

تار و تاریخ به اورامان رسید

 • کد نوشته: 436551
 • موسیقی ایرانیان
 • یکشنبه, ۱۹ام تیر ۱۴۰۱
 • ۰
 • تابلو موزیکال «اورامان» اثری از میدیا فرج‌نژاد در قالب پروژه «تار و تاریخ» است که بر اساس موسیقی منطقه‌ اورامان تخت ساخته شده است.
  تار و تاریخ به اورامان رسید
 • فرج‌نژاد این آهنگ را براساسِ موسیقیِ منطقه اورامان طراحی و ساخته است. در این اثر سهیل عباسی آواز می‌خواند، آروین رئوفی کوبه‌ای می‌نوازد، باسط مرادی در شمشال می‌دمد و کامران قادرپناه هم چَپله می‌زند. فرج‌نژاد در یادداشتی درباره این اثر نوشته است:

  «درباره اورامان و قدمت تاریخی‌ این شهر همین بس که چندی پیش به عنوان بیست و ششمین میراث جهانی ایران ثبت یونسکو شد. معماری پلکانی و ساخت بناهای تمام سنگی اورامان تخت و خانه‌های دیدنی‌اش آن را به‌شکل هرم‌گونه درآورده است که در راس این هرم قلعه‌ای باستانی قرار دارد. پیشینه سکونت منطقه اورامان به چهل هزار سال قبل بازمی‌گردد و ساکنان اولیه اورامان تخت مردمان کرتو بودند که در هزاره هشتم قبل از میلاد می‌زیسته‌اند. موسیقی نیز در این منطقه کاملا منحصر به فرد است که به طور کلی به سه بخش «سیاه چمان»، «خورده بزم» و «چپله» تقسیم می‌شود. در این اثر تلاش کردم بخشی از موسیقی این سرزمین را برایتان روایت کنم.»

  ویدیویِ تابلو موزیکالِ «اورامان» در منطقه‌ی «اورامان تخت» ضبط شده و کارگردانی و تدوینِ «اورامان» را مرتضی حاج‌محمدی انجام داده است. تابلو موزیکال در پروژه‌های مختلف تعاریف متفاوتی دارد. اما در پروژه‌ی «تار و تاریخ» براساس پدیده‌ای مانند یک بنا، یا تاریخِ یک منطقه در نقطه‌ای مشخص، موسیقی ساخته می‌شود تا روایت‌گرِ آن بنا یا روایتگر بخش مشخصی از تاریخ به زبان موسیقی باشد.

  منبع: موسیقی ایرانیان
  https://musiceiranian.ir/?p=436551
     

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *