×
×

پس از بازگشت به ایران

 • کد نوشته: 4064
 • موسیقی ایرانیان
 • یکشنبه, ۲ام آبان ۱۳۸۹
 • ۱ دیدگاه
 • به نقل از پایگاه اطلاع رسانی موسیقی ایران، ارکستر سمفونیک تهران پس از انتخاب مرتضی پور از امروز تمرینات خود را با این رهبر آغاز کرده و به زودی کنسرتی خواهد داشت. نادر مرتضی‌پور از ۱۰ سالگی به تشویق پدر به کنسرواتوار موسیقی تهران (هنرستان عالی موسیقی) رفت. همزمان با آموختن دروس پایه موسیقی نوازندگی […]

 • به نقل از پایگاه اطلاع رسانی موسیقی ایران، ارکستر سمفونیک تهران پس از انتخاب مرتضی پور از امروز تمرینات خود را با این رهبر آغاز کرده و به زودی کنسرتی خواهد داشت.
  نادر مرتضی‌پور از ۱۰ سالگی به تشویق پدر به کنسرواتوار موسیقی تهران (هنرستان عالی موسیقی) رفت. همزمان با آموختن دروس پایه موسیقی نوازندگی کنترباس را هم شروع کرد. پس از پایان دوره هنرستان و اخذ دیپلم موسیقی به عنوان نوازنده کنترباس در ارکستر سمفونیک تهران مشغول به کار شد.او برای ادامه تحصیلات آکادمیک موسیقی در سال ۱۳۴۹ به آمریکا رفت و تحصیلات دانشگاهی را تا مقطع فوق لیسانس در دانشگاه میسوری ـ کلمبیا ادامه داد.
  مرتضی‌پور در مدت اقامت و دوران تحصیل در آمریکا موفق به کسب تجارب فراوان از اساتید مطرح موسیقی در زمینه رهبری ارکستر و نوازندگی کنترباس شد که از جمله با HENRY LOEW ، STUART STANREY و FAUL ELLISON در کلورادو و دانشگاه RICE در هوستون تگزاس و همچنین رهبری ارکستر با DANIEL SPURLURK ، JORGE MESTER ، DANIEL LEWIS در ASPEN کلورادو و ROBERT LINDER در HUSTION تگزاس دانشگاه H.B.U فرا گرفت.
  او پس از اتمام تحصیلات مدتی در آمریکا به تدریس نوازندگی و رهبری ارکستر پرداخت و سپس به ایران بازگشت و همکاری خود را با ارکستر سمفونیک تهران به عنوان رهبر ارکستر و مدیر هنری آغاز نمود.
  او از سال ۱۳۶۱ رهبر ارکستر مجلسی و سمفونیک صدا و سیما را هم به عهده گرفت. از عمده فعالیت‌های مرتضی پور ساماندهی ارکستر سمفونیک تهران پس از انقلاب بود که با برنامه ریزی منسجم برای ارکستر و تمرین قطعات مختلف کلاسیک و ایرانی اجرای کنسرت‌های خیابانی، اجرای کنسرت در تالار وحدت، شهرستان ها و جبهه ها برای رزمندگان، کنسرت های آموزشی و اجرای قطعات آهنگسازان ایرانی برای اولین بار در تالار وحدت پایه گذاری جشنواره های موسیقی و … که همه باعث جلوگیری از فروپاشی ارکستری شد که امروز موجب افتخار و مباهات هنرمندان کشور است.
  همچنین اجرای کنسرت با ارکستر مجلسی سازمان صدا و سیما در تهران و در فستیوال اوزاکای ژاپن با تک نوازی زنده یاد غلامرضا علی آقا، تدریس در دانشگاه و مدیر تولید و آموزش موسیقی صدا و سیما بوده است.

  https://musiceiranian.ir/?p=4064
     
  برچسب ها

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *