موسیقی ایرانیان
 

آزمون چایکوفسکی؛ المپیک موسیقی کلاسیک

به گزارش منبع خبری موسیقی کلاسیک جهان، اسامی فینالیست‌های دو رشته از شش رشته آزمون چایکوفسکی اعلام شده است. رقابت سال جاری چایکوفسکی در شش بخش پیانو، ویولن، ویولنسل، آواز، سازهای بادی چوبی و بادی برنجی برگزار می شود.

شش نوازنده از کشورهای بلژیک، روسیه، آمریکا، جمهوری چک و کره جنوبی فینالیست‌های بخش ویولن هستند. همچنین هفت نوازنده از از کشورهای روسیه، چین، فرانسه، ژاپن و آمریکا به عنوان فینالیست‌های بخش ژیانو اعلام شدند.

برندگان هر بخش جایزهای به ارزش ۳۰ هزار دلار دریافت می کنند و به برنده جایزه ممتاز این رقابت یک‌صد هزار دلار دیگر پرداخت می شود.

فینالیست‌های دو رشته ویولن و پیانو قرار است سه شنبه آینده با هم رقابت کنند. در بخش پیانو هر پیانیست، یک کنسرتو از چایکوفسکی و یک کنسرتو به انتخاب خود اجرا خواهند کرد.
سن مجاز برای نوازندگان شرکت کننده در این رقابت ۱۶ تا ۳۲ سال و برای خوانندگان ۱۹ تا ۳۲ سال است. این رقابت به نام «پیوتر ایلیچ چایکوفسکی» آهنگساز معروف روسی نامگذاری شده است.

اولین سری از این رقابت در سال ۱۹۵۸ در دو بخش پیانو و ویولن برگزار شد. رقابت دوم در سال ۱۹۶۲ برپا و بخش ویولنسل به آن افزوده شد. بخش آواز نیز در جریان رقابت سوم چایکوفسکی در سال ۱۹۶۶ در این مسابقه گنجانده شد.

رقابت بین المللی چایکوفسکی در سال ۲۰۱۱ برای اولین بار در دو شهر مسکو و سن پترزبورگ برگزار شد. پانزدهمین دور از این رقابت ها با یک‌صد و هفتاد و پنجمین سالگرد تولد این آهنگساز بزرگ روسیه همزمان شد.

این مسابقه در روسیه به عنوان نقطه عطف فرهنگ موسیقی ملی در نظر گرفته می شود.


منبع: ایرنا

لینک کوتاه مطلب : https://musiceiranian.ir/?p=273268


برترین مطالب وب    
   

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی آثار صوتی و تصویری منتشرشده در سایت «موسیقی ایرانیان» تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشند.