×
×

رسول خادم: نام خالقان سرود «ای ایران» را روی خیابان‌های تهران بگذارید

 • کد نوشته: 267775
 • خبرنگار موسیقی ایرانیان
 • یکشنبه, ۱۹ام خرداد ۱۳۹۸
 • ۰
 • رسول خادم قهرمان سابق کشتی ایران و جهان از شورای شهر تهران درخواست کرد نام‌های سه هنرمند عرصه موسیقی، حسین گل‌گلاب، روح‌الله خالقی و غلامحسین بنان روی خیابان‌های تهران گذاشته شود.

  رسول خادم: نام خالقان سرود «ای ایران» را روی خیابان‌های تهران بگذارید
 • قهرمان سابق کشتی ایران و جهان از شورای شهر تهران درخواست کرد نام‌های سه هنرمند عرصه موسیقی، حسین گل‌گلاب، روح‌الله خالقی و غلامحسین بنان روی خیابان‌های تهران گذاشته شود.

  به گزارش سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان»، رسول خادم، قهرمان کشتی آزاد ایران و جهان و رییس سابق فدراسیون کشتی، در نامه‌ای به شورای اسلامی شهر تهران، درخواست کرد نام سه خالق سرود میهنی «ای ایران» روی خیابان‌های شهر تهران قرار بگیرد.

  نامه او به شرح زیر است:

  «جناب آقای مهندس محسن هاشمی

  رییس محترم شورای اسلامی شهر تهران

  با سلام

  احتراما، ضمن تشکر از جنابعالی و همکاران محترم، درخصوص نامگذاری برخی از معابر به نام هنرمندانِ محترم این مرز و بوم، همانگونه که مستحضرید، حفظ و حمایت از «سرمایه‌های اجتماعی» جامعه ایران و توجه به «نمادهای ملی» این سرزمین، بویژه در شرایط اجتماعی و اقتصادی  موجودِ کشور، میتواند، در ایجاد «انسجام اجتماعی» و «همبستگی عمومی»، در میانِ اقشار گوناگون  مردم، و جلوگیری از «گسست اجتماعی» متاثر از تفاوتهای اقتصادی و فرهنگی جامعه،  موثر باشد. از اینرو، نظر به جایگاه تاریخی و اجتماعیِ «سرود ای ایران، ای مرز پرگهر»، که جزیی از آثار ملی ثبت شده کشور (با شماره ۱۳۹۵ثبت میراث ملی) بوده و مورد علاقه اقشار و اقوام مختلف مردم  ایران زمین  است، و از خاستگاه و شأن تاریخی لازم، در احترام به عزت و استقلال ایران نیز برخوردار است، پیشنهاد می‌شود نسبت به نامگذاری معابری در شأن و واجد شرایط، به نام دست اندرکارانِ خلقِ این اثر ملی، اعم از سراینده شعر (زنده یاد حسین گل‌گلاب)،آهنگساز (زنده‌یاد روح‌الله خالقی) و خواننده (غلامحسین بنان)، از سوی اعضای محترم شورای اسلامی شهر تهران، مطابق روند قانونی متعارف،  اقدامات شایسته صورت پذیرد.

  بر این اساس، همچنین برای جانمایی بهینه این نمادملی، پیشنهاد می‌شود، خاستگاه تاریخی «سرود ای ایران»،که به هنگام  تجاوز متفقین (انگلیس و روسیه شوروی و آمریکا) به خاک سرزمین‌مان ایران است، مورد توجه مضاعف کارشناسان محترم قرار گیرد ، تا از کارکرد میهنی این سرود ،نهایت بهره‌مندی عمومی حاصل آید.

  پر واضح است بارِ روانی و اجتماعی حاصل از چنین توجهاتی، به نمادهای ملی مردمِ  این سرزمین، در ایجادِ روحیه امید، و ارتقاء همدلی و صمیمیت عمومی میان اقشار مختلف مردم، اثرگذاری‌های مثبتِ خود را به همراه خواهد داشت.»

  https://musiceiranian.ir/?p=267775
     

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *