×
×

کدام خوانندگان عواید کنسرتشان را به سیل‌زدگان اختصاص دادند؟

 • کد نوشته: 254389
 • خبرنگار موسیقی ایرانیان
 • شنبه, ۱۴ام اردیبهشت ۱۳۹۸
 • ۰
 • در ماه آغازین سال، کنسرت‌های بسیاری برای اجرا در تهران و شهرهای مختلف ایران تدارک دیده شدند اما بروز سیل باعث شد برخی از هنرمندان عرصه موسیقی، طی اقدامی انسان‌دوستانه درآمد حاصل از برگزاری کنسرتشان یا بخشی از آن را به آسیب‌دیدگان سیل اختصاص دهند.

  کدام خوانندگان عواید کنسرتشان را به سیل‌زدگان اختصاص دادند؟
 • کدام خوانندگان عواید کنسرتشان را به سیل‌زدگان اختصاص دادند؟در ماه آغازین سال، کنسرت‌های بسیاری برای اجرا در تهران و شهرهای مختلف ایران تدارک دیده شدند اما بروز سیل باعث شد برخی از هنرمندان عرصه موسیقی، طی اقدامی انسان‌دوستانه درآمد حاصل از برگزاری کنسرتشان یا بخشی از آن را به آسیب‌دیدگان سیل اختصاص دهند.

  به گزارش خبرنگار ایلنا، سال ۱۳۹۸ از همان آغاز برای برخی از خوانندگان و نوازندگان گونه‌های مختلف موسیقی نویدبخش سالی پربار بود، زیرا در ماه آغازین سال، کنسرت‌های بسیاری برای اجرا در تهران و شهرهای مختلف ایران تدارک دیده شدند اما بروز سیل مشکلات بسیاری را برای اهالی مناطق آسیب‌دیده به وجود آورد و تلفات جانی و مالی سنگینی در پی داشت تا آنجا که هموطنان آسیب‌دیده همچنان با مشکلات عدیده‌ای مواجهند و با دشواری‌های بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند. در این میان برخی از خوانندگان که نامشان در جدول کنسرت‌های فصل بهار به چشم می‌خورد به احترام آسیب‌دیدگان از اجرا صرف نظر کردند و برخی دیگر طبق برنامه قبلی به اجرای کنسرت‌هایشان پرداختند و ترجیح دادند لحظات ماندگاری را برای علاقمندانشان رقم بزنند.

  در میان هنرمندان عرصه موسیقی، گروه سومی نیز بودند که با نیت خیرخواهانه، طی حرکتی انسان‌دوستانه تمام درآمد کنسرت‌ها یا بخشی از آن را به سیل‌زدگان اختصاص دادند و این اجراهای خیرخواهانه همچنان ادامه دارد. شاید بتوان گفت رضا صادقی نخستین هنرمندی است که در این امر خیر پیش‌قدم شد و به جای کنسل کردن کنسرتش در چابهار، تصمیم گرفت عواید آن را به سیل‌زدگان اختصاص دهد و پس از او نیز هنرمندان دیگری در این امر خیر سهیم شدند.

   

  رضا صادقی

  رضا صادقی که در میان هواداران موسیقی پاپ طرفدارانی دارد و طی این سال‌ها آلبوم‌های متعددی را منتشر کرده، طبق برنامه‌ریزی‌های قبلی قرار بود شامگاه چهارشنبه، هفتم فروردین‌ماه یعنی تنها چند روز پس از بروز سیل در استان گلستان در شهر چابهار به اجرای کنسرت بپردازد. تصور بر این بود که صادقی به احترام سیل‌زدگان از اجرای کنسرتش صرف نظر کند که این اتفاق نیفتاد. او در همان روزهای ابتدایی تعطیلات نوروزی در صفحه اینستاگرامش نوشت: «تصمیم گرفتم بجای تو خونه نشستن و تاسف خوردن به تور کنسرت‌های عید ادامه بدم و درآمدش رو برای مردمم هزینه کنم تا به دردی بخوره تا فقط حرف زدن.»

   

  کیهان کلهر

  کیهان کلهر، آهنگساز و نوازنده کمانچه، که بلیت‌های کنسرت سال جدیدش در همان ساعات ابتدایی به طور کامل فروش رفت و پس از آن، کنسرت «شهر خاموش» را به روی صحنه برد و بنا به استقبال مخاطبان آن را تمدید کرد، پس از سیلی که استان گلستان را دربرگرفت و باعث بروز خسارت‌های بسیاری شد، با انتشار ویدئویی در صفحه اینستاگرامش اینگونه نوشت: «بخشی از درآمد حاصل از کنسرت‌های پیش رو صرف یاری رساندن به هم میهنان گلستانی می‌شود و شما عزیزانی که یک ماه پیش بلیت کنسرت‌ها را تهیه کردید پیشاپیش در این کمک‌رسانی سهیم هستید.»

   

   شهرام ناظری

  شهرام ناظری که به طور معمول کنسرت‌هایش با استقبال مخاطبان همراه است، تمام عواید کنسرت سال جدیدش را به سیل‌زدگان اختصاص داده است.

   

  به گفته ناظری درآمد کنسرتی که در روز دهم اردیبهشت‌ماه امسال، همزمان با هفته گرامیداشت مقام معلم با حمایت سامانه هوشمند حمل و نقل «اسنپ» در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شده، به آسیب‌دیدگان لرستان، خوزستان و گلستان اختصاص یافته است. او درباره چگونگی تخصیص درآمد کنسرتش به سیل‌زدگان گفته است: «عوائد این کنسرت در حسابی که روی آن کنترل دارم، واریز می‌شود و بعد پول را در اختیار چند نفر از دانشجویان این دانشگاه می‌گذاریم تا با حضور در مناطق سیل‌زده آن را هزینه کنند. شاید هم از تهران وسایل مورد نیاز را تهیه و به مناطق آسیب‌دیده ارسال کردیم.»

   

  ناظری سال‌ها قبل نیز همراه با لوریس چکناواریان در رویال آلبرت هال لندن و همچنین در تهران و بم به نفع زلزله‌زدگان شهر بم کنسرتی را برگزار کرده است.

   

  گروه «رستاک»

  گروه «رستاک» به سرپرستی سیامک سپهری که از تابستان سال ۱۳۷۶ فعالیت خود را آغاز کرده و نسبت به موسیقی فولکوریک و عناصر شنیداری فرهنگ‌های مختلف توجه ویژ‌ه‌ای داشته و طی این سال‌ها آلبوم‌های «رنگ‌واره‌های کهن»، «همه اقوام من»، «سورنای نوروز» و «میان خورشیدهای همیشه» را منتشر کرده و علاوه بر ایران در کشورهایی چون انگلستان، اتریش،‌ آلمان، فرانسه، آمریکا، استرالیا به اجرای برنامه پرداخته نیز عواید کنسرت‌های اخیرش را به سیل‌زدگان اختصاص داده است.

   

   اعضای گروه «رستاک» پیش از کنسرتی که هشتم اردیبهشت‌ماه در سالن شماره یک سینما «بهمن» شهر سنندج در دو سانس اجرا شد، با انتشار نامه‌ای درآمد حاصله را به سیل‌زدگان اختصاص دادند و از مردم خواستند با حضوشان در این امر خیر شرکت کنند. آنها در این نامه نوشتند: «این روزها زنان و مردان ایران زمین، هر یک سدی شده‌اند در برابر غم سیلاب‌زدگان، و با تکه تکه کردن این اندوه دهشتناک، هر عزیزی در تکاپوی آن است که تکه‌ای از این درد را از جان غمزده مصیبت دیده‌ای بزداید و به فراخور و وسعت توان و توشه خود، مرهمی بر این زخم نابهنگام برآمده، برنهد. برهمین اساس، گروه موسیقی رستاک نیز هم داستان با مردمان فهیم این خاک و دیار، بر آن شد که با برداشتن قدمی هر چند کوچک و ناچیز نقشی در این جلوه‌گری عشق و ایثار و مهربانی ایفا نماید و از طریق نغمات موسیقی و نفحات همدلی، بر دلهای اندوهناک عزیزانی که جان و کاشانه‌شان بی‌سامان شده، مرهمی نهند. امید است که با اختصاص تمام عواید برگزاری این اجراها به هم‌وطنان سیل‌زده، ذره‌ای در کاستن آلام ایشان اثرگذار بوده باشیم.»

   

  گروه موسیقی «آوای فاخته»

  گروه موسیقی «آوای فاخته» به سرپرستی رضا عباسی یکی دیگر از گروه‌هایی است که بخشی از عواید کنسرت سال جاری‌اش را  به سیل‌زدگان اختصاص داده‌ است. این گروه پیش‌تر نیز بنا به اتفاقات و مناسبت‌های مختلف به اجرای کنسرت‌های خیریه پرداخته است.

   

  رضا عباسی، پیش از اجرای اولین کنسرت گروه «آوای فاخته» در سال ۱۳۹۸ گفت: «در آخرین روزهای فروردین ماه و با هدف حمایت از هموطنان سیل‌زده، اعضای گروه موسیقی سنتی آوای فاخته همدان دورهم می‌آیند تا با اجرای کنسرت خویش، مرهمی هرچند اندک بر دل زخم خورده این عزیزان باشند.»

   

  کنسرت گروه «آوای فاخته همدان» جمعه سی‌ام فروردین‌ماه در سالن اصلی مجتمع فرهنگی و هنری بوعلی سینا طی دوسانس برگزار شد.

   

  گروه موسیقی بانوان «راستان»

  گروه موسیقی بانوان «راستان» به سرپرستی آزاده امیری، یکی‌دیگر از گروه‌هایی است که بخشی از عواید کنسرتش را به سیل‌زدگان اختصاص داده است. این گروه که روز جمعه ۲۳ فروردین ماه، با رپرتواری از موسیقی ایرانی در تالار «وحدت» به اجرای کنسرت پرداخته بود، قرار است بخشی از عواید کنسرت امروز شنبه ۱۴ اردیبهشت‌ماه را به سیل‌زدگان اختصاص دهد و قطعاتی در دستگاه شور، ماهور و آواز بیات اصفهان را اجرا کند.

   

  ارکستر «فیلارمونیک» کردستان

  ارکستر «فیلارمونیک» کردستان به رهبری مهدی احمدی که یکی از معدود ارکسترهای فعال موسیقی کلاسیک ایران به شمار می‌رود و در سال ۱۳۸۴ توسط جمعی از موسیقی‌دانان در شهر سنندج تأسیس شده یکی‌دیگر از گروه‌هایی است که کل درآمد کنسرت‌های اخیرش را به سیل‌زدگان اختصاص داده است.

   

  امین مرادی (رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان) پیش‌تر درباره اختصاص درآمد کنسرت ارکستر «فیلارمونیک» کردستان گفته است: «ارکستر فیلارمونیک کردستان به عنوان یکی از گروه‌های بزرگ موسیقی ارکسترال کشور به رهبری استاد مهدی احمدی آمادگی خود را جهت اجرای موسیقی به خوانندگی هنرمندان عادل نادری و داریوش گودرزی در محل پردیس سینمایی بهمن سنندج اعلام نموده و انشاالله تمامی عواید آن به سیل‌زدگان کشور اختصاص خواهد یافت. علاوه بر اختصاص تمامی درآمد ناشی از فروش بلیت کنسرت، در مراسم گلریزان دیگری کمک‌های مردمی نیز جمع‌آوری و به صورت مستقیم در جهت جبران بخشی از خسارت‌های وارده به مردم مناطق سیل‌زده بخصوص در لرستان و خوزستان اختصاص خواهد یافت.»

   

  اشکان کمانگری

  اشکان کمانگری (خواننده موسیقی ایرانی) که از محضر استادانی چون مظفر شفیعی، حمیدرضا نوربخش، حسین عمومی، علی اصغر شاهزیدی و محمدرضا شجریان بهره برده و آلبوم‌‌ «زرد سرخ ارغوانی» را منتشر کرده و در آلبوم‌های «آواز سکوت»، «بادآباد»، «ده تصنیف»، «خیام خوانی» و «رخت بنما» به عنوان خواننده حضور داشته و با گروه‌هایی چون «خورشید» به سرپرستی مجید درخشانی، «همساز» به سرپرستی مسعود شعاری، گروه آوازی تهران به رهبری میلادعمرانلو همکاری داشته و کنسرت‌هایی نیز در کشورهایی چون انگلستان، فرانسه، بلژیک، تونس و تاجیکستان برگزار کرده، بخشی از عواید کنسرتش را به سیل‌زدگان اختصاص داده است.

   

  کنسرت «برای ایران» به خوانندگی اشکان کمانگری و همنوازان سایه ارغوان روز جمعه ۲۳ فروردین همزمان با پنجمین هفته هنر انقلاب برگزار و تمام عواید بلیت‌فروشی آن صرف کمک‌رسانی به مردم سیل‌زده در استان‌های مختلف کشور شده است.

   

  گروه «پرنیا» به اتفاق علیرضا افتخاری

  گروه «پرنیا» به سرپرستی «حسین پرنیا» که خود آهنگساز و نوازنده سنتور است، در سال جدید به اجرای کنسرت پرداخت و تمام درآمد آن به سیل‌زدگان کشور اختصاص یافت.

   

  حسین پرنیا گفته است: «بیستمین سالی است که کنسرت خیریه برگزار می‌کنم و پس از واقعه غم‌انگیز سیل اخیر، آقای افتخاری پیامی برای من فرستاد که برای چه نشسته‌ایم؟ باید کاری انجام بدهیم! و حاصل این مکالمه، کنسرت خیریه برای سیل‌زدگان است.»

   

  کنسرت گروه «پرنیا» با همراهی و همکاری علیرضا افتخاری، شامگاه روز هفتم اردیبهشت‌ماه امسال در تالار «اندیشه» حوزه هنری برگزار شد و تمامی عواید فروش بلیت‌های آن که از پنجاه هزارتومان تا ۱۱۰ هزارتومان بود به سیل‌زدگان اهدا می‌شود.

   

  «پازل بند»

  گروه موسیقی پاپ «پازل» که فعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۱۳۹۰ آغاز کرده و علی رهبری و آرین بهاری خوانندگان آن هستند و آلبوم‌های «عیدانه»،‌ «قایق کاغذی» را در کارنامه دارند نیز، طی حرکتی انسان‌دوستانه بخشی از درآمد کنسرت‌ اخیرشان را به سیل‌زدگان اختصاص دادند.

   

  «پازل» بخشی از درآمد دو سانس کنسرت اجرا شده در سالن «میلاد» نمایشگاه بین‌المللی را به سیل‌زدگان اختصاص داد.

   

  علی رهبری، یکشنبه یکم اردیبهشت‌ماه در همان کنسرت با بیان اینکه بخشی از درآمد به سیل‌زدگان کشورمان اختصاص داده می‌شود از حاضران خواسته بود برای احترام به آسیب دیدگان سیل‌های اخیر یک دقیقه سکوت کنند.

   

  سالار عقیلی

  سالار عقیلی که سابقه همکاری با ارکستر موسیقی ملی ایران، ارکستر سمفونیک اصفهان، گروه «دستان» و گروه «راز و نیاز» را در کارنامه دارد و تک‌‌آهنگ‌های متعددی را منتشر کرده نیز به تازگی بخشی از درآمد کنسرتش را به سیل‌زدگان اختصاص داده است.

   

  کنسرت خیریه سالار عقیلی با هماهنگی و همکاری سازمان منطقه آزاد کیش و حضور تجار،‌ بازاریان و سرمایه‌گذارن روز سی‌ویکم فروردین‌ماه امسال برگزار شد و بلیت‌های آن بنا به جایگاه از نودهزار تومان تا صدوهشتاد هزارتومان قیمت داشته‌اند. گفته می‌شود در این کنسرت فرد خیری، چکی ده میلیاردی را در وجه جمعیت هلال احمر امضا کرده است.

   

  اردشیر کامکار و حسام‌الدین سراج

  اردشیر کامکار (نوازنده کمانچه، قیچک، ویولن و یکی از اعضای گروه کامکارها) به اتفاق حسام‌الدین سراج (خواننده موسیقی ایرانی) روز گذشته سیزدهم اردیبهشت‌ماه کنسرتی را در تالار وحدت برگزار کردند و درآمد حاصل از آن را به سیل‌زدگان اختصاص دادند.

   

  در این کنسرت که قیمت بلیت‌های این کنسرت خیریه بنا به جایگاه از ۵۰ تا ۱۲۰ هزار تومان متغیر بوده است و با نام «ترانه‌های زمین» در تالار وحدت تهران روی صحنه رفت، اردشیر کامکار نوازنده کمانچه بوده و حسام‌الدین سراج نیز به عنوان خواننده حضور داشته است.

   

  گروه موسیقی «طریقت»

  گروه موسیقی «طریقت» به سرپرستی محمد طریقت که طی سال‌های فعالیتش در عرصه موسیقی چند کنسرت داخلی و برون‌مرزی برگزار کرده و به اتفاق اعضای گروهش در جشنواره‌های معتبری حضور یافته، با همکاری وحید تاج (خواننده موسیقی ایرانی) در روز چهارشنبه، ۱۱ اردیبهشت‌ماه امسال کنسرتی را با عنوان «حبس دنیا» در تالار وحدت برگزار کردند و با حمایت سامانه هوشمند حمل و نقل «اسنپ» بخشی از درآمد آن را به سیل‌زدگان لرستان اختصاص دادند.

   

  https://musiceiranian.ir/?p=254389
     

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *