×
×

خواننده‌ای که پس از یک حرکت عجیب ممنوع‌الفعالیت شد

 • کد نوشته: 235628
 • خبرنگار موسیقی ایرانیان
 • چهارشنبه, ۱۵ام اسفند ۱۳۹۷
 • ۰
 • علی اصحابی خواننده عرصه پاپ در سال ۱۳۹۴ پس از حضور در برنامه «هفت ترانه» محصول شبکه «شما» ممنوع‌الکار شد که مسئولان ذیربط دلیل آن را انجام حرکات مهیج و غیرمتعارف در حین اجرای «پلی بک» اعلام کردند. این اتفاق باعث شد علی اصحابی چند سال از فعالیت حرفه‌ای در عرصه موسیقی دور شود  و به حاشیه رانده شود. او که به تازگی به عرصه موسیقی بازگشته، درباره مصائبی که پس از ممنوع الکاری با آنها مواجه بوده، همچنین درباره آثار جدید و فعالیت‌های هنری‌ اخیرش توضیح داد و به تشریح وضعیت فعلی موسیقی پاپ پرداخت.

  خواننده‌ای که پس از یک حرکت عجیب ممنوع‌الفعالیت شد
 • ایلنا نوشت: علی اصحابی می‌گوید: پس از اتمام ممنوع‌الکاری‌ام به مدت سه سال اثری ارائه نکردم زیرا اعصاب و روانم تحت تاثیر قرار گرفته بود. در آن مقطع دوستان، همکاران و اشخاصی که دور و برم بودند با من دشمن شدند انگار منتظرچنین اتفاقی بودند و گویا از ممنوع‌الکاری‌ام خوشحال شده بودند.

  علی اصحابی خواننده عرصه پاپ در سال ۱۳۹۴ پس از حضور در برنامه «هفت ترانه» محصول شبکه «شما» ممنوع‌الکار شد که مسئولان ذیربط دلیل آن را انجام حرکات مهیج و غیرمتعارف در حین اجرای «پلی بک» اعلام کردند. این اتفاق باعث شد علی اصحابی چند سال از فعالیت حرفه‌ای در عرصه موسیقی دور شود  و به حاشیه رانده شود. او که به تازگی به عرصه موسیقی بازگشته، درباره مصائبی که پس از ممنوع الکاری با آنها مواجه بوده، همچنین درباره آثار جدید و فعالیت‌های هنری‌ اخیرش توضیح داد و به تشریح وضعیت فعلی موسیقی پاپ پرداخت.

  در حال حاضر مشغول چه کاری هستید؟

  به دلیل ممنوع الکاری‌ام مدت‌ها در عرصه موسیقی فعال نبودم، اما چند ماهی است فعالیتم را آغاز کرده‌ام. در حال حاضر چند تک‌آهنگ آماده کردم که قرار است به زودی منتشر شوند. برای انتشار تک‌آهنگ‌هایم که از کیفیت آنها رضایت دارم،‌ با شرکت «ایران گام» صحبت‌هایی شده و امیدوارم با هم به نتایج مثبتی برسیم زیرا مایلم که آثارم توسط این شرکت منتشر شود. اگر با «ایران گام» به نتایج مثبتی نرسم، آثارم را توسط شرکت دیگری منتشر خواهم کرد.

  شما چند سالی ممنوع‌الفعالیت بودید. این اتفاق چقدر نحوه و روند فعالیت‌های شما را تحت تاثیر قرار داد؟

  دو سه روز پس از حضورم در برنامه «هفت ترانه» به من گفتند ممنوع‌الفعالیت هستی و پس از آن به حراست سازمان صداوسیما رفتم و مسئولان در این‌باره به من توضیح دادند و گفتند دلیل آن اتفاق این است که حین اجرا میکروفون را برعکس در دست گرفته‌ام. از فردای همان روز فعالیت هنری‌ام تحت تاثیر قرار گرفت و دیگر نمی‌توانستم به اجرای برنامه بپردازم، زیرا خبر ممنوع‌الکاری‌ام به همه ارگان‌ها و سازمان‌ها اعلام شده بود. البته در این‌باره به من چیزی نگفتند. اما در همان مقطع قرار بود در قالب توری اروپایی در کشورهای دیگر به اجرای کنسرت بپردازم که میسر نشد. به هرحال ممنوع‌الکاری‌ام وضعیت نامساعدی را برایم رقم زد و استرس‌ بسیاری به من وارد کرد و تبعات زیادی برایم داشت. مثلأ اینکه با من تماس می‌گرفتند و می‌گفتند تو را می‌کشیم و تا مدت‌ها تهدیدم می‌کردند.

  ممنوع‌الکاری‌ چقدر طول کشید؟

  به مدت یک سال و نیم ممنوع‌الفعالیت بودم؛ اما ماجرا به همان مدت ختم نشد. پس از طی شدن زمان تعیین شده بازهم نمی‌توانستم فعالیت کنم زیرا تمام ارگان‌ها از من می‌ترسیدند، انگار که کار بسیار بدی انجام داده بودم در صورتی که حین اجرا فقط هیجان داشتم و میکروفون را برعکس گرفتم.

   پس از پایان ممنوع‌الکاری بازهم به فعالیت‌ نپرداختید؟

  بله، به مدت سه سال اثری ارائه نکردم، زیرا اعصاب و روانم تحت تاثیر قرار گرفته بود. در آن مقطع دوستان، همکاران و اشخاصی که دور وبرم بودند با من دشمن شدند انگار منتظر چنین اتفاقی بودند و گویا از ممنوع‌الکاری‌ام خوشحال شده بودند.

  در حال حاضر با مشکل خاصی مواجه نیستید؟

  آن اتفاق روال فعالیت‌هایم را به شدت تحت تاثیر قرار داد. در حال حاضر نمی‌توانم به راحتی به اجرای برنامه بپردازم. گویی باید از اول آغاز کنم. سه سال از عرصه موسیقی دور بوده‌ام و حال باید مانند خواننده‌ای نوپا بنشینم و آثار جدید و با کیفیت تولید کنم. بهروز صفاریان می‌گفت: عقبه کاری تو باعث شد که در عرصه موسیقی زنده بمانی وگرنه نمی‌توان پس از سه سال دوری از عرصه موسیقی به حیات هنری ادامه داد. دوستان دیگرم نیز می‌گویند شانس آوردی که از آن اتفاق جان سالم به در بردی. شما فکر کن در اوج شهرت باشی و به ناگهان کنار گذاشته شوی. به هرحال حضور دوباره‌ام در عرصه موسیقی را لطف خداوند می‌دانم البته پس از اجرایم در برنامه «هفت ترانه» و پس از آن همه آزار و اذیت، برعکس گرفتن میکروفون به نوعی تکنیک بدل شده و اتفاقی مرسوم است. اتفاقأ چندوقت پیش عکس یکی از خوانندگان را برایم فرستادند که میکروفن را برعکس گرفته بود و در برنامه‌ای تلویزیونی نیز شاهد این اتفاق بودم.

  خوانندگان پاپ فعلی را از لحاظ سطح دانش و سواد چگونه می‌بینید؟

  در زمانی نه چندان دور خوانندگان گزینش می‌شدند؛ اما در حال حاضر برخی خوانندگان که اتفاقأ مطرح و معروف هستند حتی نمی‌دانند اصطلاح «گام» یعنی چه و زمانی که از آنها توضیح می‌خواهید برای پی بردن به معنی آن اصطلاح، در اینترنت جستجو می‌کنند و دوسه روز بعد برای توضیح بازمی‌گردند.

  ۲۴۱۲۴۱

  https://musiceiranian.ir/?p=235628
     

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *