موسیقی ایرانیان
 

اجرای آهنگهای ایرانی توسط گروه دانمارکی | گزارش تصویری «موسیقی ایرانیان»

گروه آنسامبل آتلاس از کشور دانمارک پنجشنبه ۲۵ بهمن‌ماه در تالار وحدت به صحنه رفت و قطعاتی را اجرا کرد که همگی برای اولین بار در ایران به اجرا درآمدند. نکته قابل توجه آنکه از میان ۵ قطعه اجرا شده در این کنسرت، سه قطعه متعلق به آهنگسازان ایرانی بود.

به گزارش سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان»، «تریو بادی چوبی اپوس ۲۴ » اثر شاهین فرهت نخستین قطعه‌ای بود که در این برنامه اجرا شد و برای اجرای آن نوازندگان سازهای ابوا، فاگوت و فلوت به صحنه آمدند. این قطعه در حضور شاهین فرهت اجرا شد و این هنرمند در پایان آهنگ مورد تشویق حضار قرار گرفت.

قطعه بعدی که«کوئینتت بادی، اپوس ۴۳ » نام داشت اثر کارل نیلسن بود و برای اجرای آن سازهای هورن و کلارینت نیز به گروه اضافه شد. این قطعه از ابتدا فضایی پرهیجان و پر نشاط داشت. هر ساز جملات متفاوتی را ادا می‌کرد و ترکیب این جمله‌ها فضاهای مختلفی را به وجود می‌آورد. بخش دوم این قطعه با کلارینت آغاز شد و پس‌از دقایقی هم صدایی گروه، به همان ملودی اولیه بازگشتند.

«افسوس برای کوئینتت» اثر امیر مهیار تفرشی‌پور سومین قطعه‌ای بود که در بخش نخست برنامه اجرا شد. تفرشی پور که در زمینه موسیقی معاصر آثاری را خلق کرده است در این اثر نیز ویژگی‌های این نوع از موسیقی را به کار برده و اجرای این قطعه تفاوت زیادی با سایر بخش‌های این کنسرت داشت.

بخش دوم برنامه با «تریو بادی چوبی، شماره۱» اثر هرمز فرهت آغاز شد. سازهای ابوا، کلارینت و فاگوت به اجرای این اثر پرداختند که اشارات زیادی به موسیقی ایرانی در آن وجود داشت و گه گاه اشارات محسوسی به موسیقی فولکلور ایرانی در آن شنیده می‌شد.

در ادامه این کنسرت قطعه‌ای از فرانسیس پولانک به اجرا درآمد که همه نوازنده‌های گروه را در کنار هم قرار داد تا قطعه‌ای سرشاز از احساسات متنوع را به اجرا درآورند. اجرای بی نقص آنسامبل آتلاس فرصت مناسبی را برای علاقه مندان سازهای بادی فراهم کرد تا اجرایی با کیفیت را شاهد باشند.


منبع: سایت خبری و تحلیلی موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir

لینک کوتاه مطلب : https://musiceiranian.ir/?p=230728


برترین مطالب وب    
   

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی آثار صوتی و تصویری منتشرشده در سایت «موسیقی ایرانیان» تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشند.