از کنسرت و آلبوم جدیدش تا خواننده های زیرزمینی، انتقاداتش به صدا و سیما و نظام فرهنگی کشور

موسیقی ایرانیان – امین ریزباف: ساعت 4 روز دوشنبه خبرنگاران رسانه ها گرد هم آمدند تا مردی را ببینند که چند سالی است ارتباطش را با رسانه ها قطع کرده، محمد اصفهانی در نشست دیروز سکوت چند ساله اش را شکست و از همه چیز گفت، از کنسرت و آلبوم جدیدش گرفته تا خواننده های زیرزمینی، انتقاداتش به صدا و سیما و همچنین نظام فرهنگی کشور، در ادامه می توانید گزارش کاملی از این نشست که توسط موسسه صوت آوای هنر برگزار شد را بخوانید…

آلبوم جدید با سبکی متفاوت با بهترین نوازنده های ایران و ترکیه
در ابتدای ورودش اولین چیزی که توجهات را به خود جلب می کند ظاهر متفاوت و موهای سپید روییده شده در صورتش است، مقایسه بین تصویرش در آلبوم های قبلی با صورت جدیدش آدمی را به فکر می برد که چه زود آن سال های تولد موسیقی نسل اول پاپ گذشت.

به هر ترتیب نشست بعد از چندین دقیقه تاخیر با ورود میثم مروستی شروع می شود، اصفهانی که علاوه بر برگزاری کنسرتش در تهران بعد از 4 سال سکوت تصمیم دارد آلبومی را با همکاری نوازنده‌های داخلی و خارجی در جامعه ی موسیقی تولید کند، در مورد آلبوم جدیدش می گوید: «این آلبوم با سبکی متفاوت با همکاری 15 نفر از نوازنده‌های ترکیه‌ای صورت می‌گیرد که دو نوازنده ی کلارینت و گیتار برقی این گروه از بزرگترین نوازنده های بین المللی هستند که تا به حال برای هیچ خواننده ایرانی ننواخته‌اند.»

وی ادامه می دهد:«هم اکنون در مرحله میکس از تولید آلبوم هستیم و در حال آزمایش قطعاتیم و سعی می‌کنیم که قطعات را یکدست کنیم تا به استانداردهای صوتی امروز تغییرش دهیم. آهنگساز این آلبوم هم تیمی از نوازنده ها و آهنگسازان ایرانی هستند.»

اجرای قطعه ی «محمد» سامی یوسف به زبان انگلیسی و عربی
او در ادامه در مورد کنسرتش در تهران می گوید: «در كنسرت امسال که در 14 و 15 مرداد بعد از چهار سال برگزار مي‌شود، 14 قطعه از قطعات آلبوم های قبلی ام اجرا خواهد شد. همچنين در اين كنسرت يك قطعه از سامی يوسف كه خیلی به حسم نزدیک است به زبان انگلیسی و عربی اجرا خواهم کرد.»

در ادامه میثم مروستی سرپرست ارکستر در مورد این کنسرت به خبرنگار سایت موسیقی ایرانیان چنین گفت: «دراين كنسرت 40 نفر نوازنده در قالب ارکستر زهی، بادی و گروه پاپ قرار دارند که من هم 4 ساز یعنی سه تار، باقلاما، ویولون و سنتور را خواهم نواخت»

اصفهانی با اشاره به اينكه قطعات اين كنسرت از آلبوم‌هاي قديمی انتخاب شده، گفت: «اين قطعات به دليل نوستالژي و تغيير در اركستراسيون و سازبندي مي‌تواند ارتباط حسي خوبي با مخاطب برقرار كند.»

همکاری مجدد با عصار!؟ چرا که نه؟
در ادامه اصفهانی در پاسخ به سوال خبرنگار موسیقی ایرانیان در مورد همخوانی اش با علیرضا عصار در کنسرت اخیر او گفت:« آقای حجازی با من تماس گرفتند و گفتند که دوست داریم که بعد از سال ها با علیرضا «ای کاروان» را اجرا کنیم که بعد از سال ها آمدیم و این کار را اجرا کردیم»
او در جواب سوال خبرنگار موسیقی ایرانیان در مورد احتمال همکاری مجددش با دوستان قدیمی خود افزود: «خب باید پیش بیاید، اگر کاری مخصوص دو صدایی ساخته شود و مثل «ای کاروان» که کنتراست صدای من و آقای عصار در کنار هم کمک به جذب مخاطب کار کرد قوی باشد مطمئنا من هم از این موضوع استقبال خواهم کرد»

انتخابات حالم را بد کرد، من هم جزئی از این جامعه هستم
اصفهانی در مورد کم حضور بودن خود در عرصه موسیقی گفت: «هرکسی حضور خود را یک گونه نشان میدهد. برای من همین که مردم آثارم را گوش بدهند یعنی اینکه در جریان موسیقی هستم و حتما الزام به حضور فیزیکی بنده نیست.»
او در ادامه دلیل دوری چهارساله‌اش را از عرصه عمومی موسیقی، افسردگی و بی‌انگیزگی‌اش دانست و افزود: «می دانید که در این چند ساله اوضاع و احوال مردم خیلی عجیب و غریب بوده، ما هم بالاخره یکی از اعضای این مملکت هستیم، به هر صورت اوضاع روحی من در چند سال گذشته مثل بقیه ی مردم مساعد نبود و هربار که حالم بهتر می‌شد اتفاقی روی می‌داد که دوباره انگیزه ‌هایم از دست می رفت. قبل از انتخابات 22 خرداد 88 یک حال خیلی خوبی پیدا کرده بودم که متأسفانه آن حال هم از دست رفت و به افسردگی تبدیل شد.»

وي در پاسخ به اين پرسش كه چگونه با اوضاع روحي نامساعد همچنان در صدا و سيما فعاليت دارد، گفت: «كار تیتراژ با انتشار آلبوم بسيار فرق دارد؛ چرا كه روحيه من به دليل گزينشي كار كردن ترانه، آهنگ و ملودي براي انتشار يك آلبوم موسيقايي بسيار خاص است درصورتي ‌كه يك تيتراژ، خواندن فقط یک ترانه است و تنظیم و ملودی و آهنگسازی توسط شخص دیگری است و کار تیتراژ به خواننده پیشنهاد می شود که خواننده آن کار را یا می خواند یا نمی خواد، به همین دلیل کار تیتراژ وقت و انرژی زیادی را صرف نمی کند ولی آلبوم دادن احتیاج به روحیه و انرژی بالایی دارد»

نوع برخورد صدا و سیما با موسیقی را نمی پسندم
در ادامه اصفهانی در پاسخ به سوال خبرنگار موسیقی ایرانیان در مورد نوع تفکر و برخورد صدا و سیما با موسیقی گفت: «من روال كنوني صدا و سيما را درباره موسيقي نمي‌پسندم. البته مديران آنها دلايل و محدوديت‌هاي خود را دارند اما بايد توجه كرد كه ما بايد براساس مقتضيات زمانمان پيش برويم. بايد ببينيم موسيقي دنيا در چه وضعي است و موسيقي ما در چه وضعي. من با مديران صدا و سيما در اين باره بسيار صحبت كردم اما متاسفانه جواب روشني از آنان نشنيدم.»

او در ادامه در مورد سوال خبرنگار موسیقی ایرانیان در باب نشان دادن ساز توسط صدا وسیما گفت: «برای من هنوز روشن نشده چطور موسیقی حلال و آزاد است ولی نشان دادن آنچه این موسیقی را به وجود می‌آورد، ممنون است. این موضوع را بارها ما به مسئولین گفته ایم ولی جواب روشنی تا به حال نگرفته ایم، بنده هم به این دلیل که صدا و سیما رسانه ای عمومی است و هر هنرمندی حق دارد در آن هنرش را به مردم عرضه کند حضور می یابم»

مقصر اصلی سیستم فرهنگی کشور است؛ خواننده های نسل جدید حس خوبی دارند

در ادامه اصفهانی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار موسیقی ایرانیان در مورد خواننده های زیر زمینی گفت:« اگر کسی هنری دارد و برای جامعه مفید است و می تواند اثرش را درسطح عمومی منتشر کند چه اشکالی دارد؟ چرا باید جلوی اینان را بگیریم؟ ما باید تشکیلاتی را داشته باشیم که این استعدادها را شناسایی کند و در اصل باید میان متولیان موسیقی و استعدادهای جوان تعامل برقرار شود، اگر این کار صورت گیرد دیگر خوانندگان زیر زمینی به وجود نمی آیند، در حال حاضر خوانندگانی از نسل جدید هستند كه واقعا موفق هستند و بین مردم کنسرت ها و آلبوم هایشان طرفدار دارد، وقتی به کار آن ها گوش می کنم می بینم آهنگ هایشان واقعا دارای احساس خوبی هست، خب همین افراد در گذشته دو سه آلبوم به صورت زيرزميني منتشر كرده‌اند كه دو حالت داشته یا آلبوم‌هاي آنان لو رفته بوده يا بر اساس اعتقاد خود مجبور شده‌اند آلبوم خود را بدون مجوز منتشر كنند. اگر اين اتفاق واقعا افتاده باشد به نظر مقصر اصلي سيستم فرهنگي كشور بوده است. یعنی سیستم کم کاری کرده و نتوانسته از اول این جوان را جذب کند و با آنها ارتباط برقرار کند. به نظر من باید بیایند با این جوانان صحبت کنند، آنها را پرورش دهند، به هر حال باید حس این جوانان را در مسیر خوبی هدایت کرد»
اسلام در جامعه اعمال نمیشود
اصفهانی در ادامه همین بحث در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار موسیقی ایرانیان درباره این که خود او در مصاحبه ای منتقد خوانندگانی با ترانه های تلخ و ضد عشق بوده است می گوید: «خب من می گویم که اگر می بینیم چنین خوانندگانی چنین دید منفی نسبت به عشق دارند مقصر متولیان ونهادهای فرهنگی هستند. چون یک آدم بر اساس یک احساساتی شکل گرفته است و می آید اثری را با توجه به احساساتش خلق می کند، اگر آن آدم بد شکل گرفته کم کاری ما است، درست مثل یک خانواده ای که مثلا یک بچه ی نا اهلی ازش در می آید. اگر يك پدر با فرزند خود نتواند ارتباط خوبي برقرار كند و به او اجازه ی صحبت ندهد، او از خانه بيرون مي‌رود و با آدم‌هاي بي‌سر و پا هم‌صحبت مي‌شود. اگر اين اتفاق افتاد و دوباره فرزند وارد خانه شد ما نبايد او را به خاطر اينكه با بي‌سر و پاها ارتباط برقرار كرده سرزنش كنيم. بلکه باید خودمان را سرزنش کنیم و ببینیم چه کرده ایم که او از خانه بیرون رفته است، این موضوع در همه ی جامعه ی ما جاری است. سيستم جذب و دفع را ما باید دقیقا آنطور که اسلام گفته و آنطور که حق است اعمال کنیم ولی متاسفانه این کار صورت نمی گیرد»

اين گروه‌هاي خودسر هر كه مي‌خواهند باشند. کارشان را من نمی پسندم
وي درباره برخوردهاي سليقه‌اي كه با كنسرت‌ها و فعاليت‌هاي موسيقي انجام مي‌شود، گفت: «همه بايد به قانون احترام بگذاراند و اگر با روندي مخالف هستند بايد از طريق قانوني مخالفت خود را با آن اعلام كنند، هيچ گروه خودسري اجازه ندارد جلوي هيچ فعاليت هنري و اجتماعي را بگيرد. اما هم‌اكنون شاهديم كه بعضي مواقع كنسرت‌ها با برخورد گروه‌هاي خودسر مواجه مي‌شود كه من اين روند را نمي‌پسندم حال اين گروه ‌هاي خودسر هر كه مي‌خواهند باشند.»


منبع: سایت موسیقی ایرانیان

لینک کوتاه مطلب : https://musiceiranian.ir/?p=2234


خبر رضا رشیدپور از اتفاقی بی‌سابقه‌ در تلویزیون!

ضبط برنامه جدید رضا رشیدپور در استودیویی در لویزان آغاز شده است.

جمشید هاشم‌پور باز هم جمشید آریا شد

جمشید هاشم‌پور در فیلم سینمایی گیج‌گاه به ایفای نقش می‌پردازد.

دانلود آهنگ های جدید

تازه ترین آهنگ های موسیقی پاپ ایران را با کیفیت بالا، آنلاین بشنوید و دانلود کنید.

جدول کامل اجراهای جشنواره فجر با جزئیات

سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر ۲۴ تا ۳۰ بهمن ماه برگزار می شود.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − 10 =

تمامی آثار صوتی و تصویری منتشرشده در سایت «موسیقی ایرانیان» تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشند.

جشنواره وب ایران
جشنواره ملی جوان ایرانی