×
×

در ادامه مجموعه کنسرت های «چند شب»

 • کد نوشته: 171371
 • موسیقی ایرانیان
 • دوشنبه, ۲ام بهمن ۱۳۹۶
 • ۰
 • موسسه فرهنگی هنری «نغمه حصار» در ادامه مجموعه کنسرت های «چند شب»، پروژه «چند شب دو نوازی همساز» را از پنجم بهمن ماه در تالار رودکی برگزار می کند.

  در ادامه مجموعه کنسرت های «چند شب»
 • موسسه فرهنگی هنری «نغمه حصار» در ادامه مجموعه کنسرت های «چند شب»، پروژه «چند شب دو نوازی همساز» را از پنجم بهمن ماه در تالار رودکی برگزار می کند.

  به گزارش سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان»، پروژه «چند شب دو نوازی همساز» در ادامه مجموعه کنسرت های «چند شب» از روز پنجم بهمن ماه با حضور تعدادی از هنرمندان مطرح موسیقی ایرانی در تالار رودکی تهران آغاز می شود. در این دوره ۹ «دوئت همساز» طی سه کنسرت به اجرای برنامه می پردازند.

  در پروژه «چند شب دو نوازی همساز» که در ادامه پروژه های «چند شب تار»، «چند شب کمانچه»، «چند شب گیتار» و «چند شب عود» برگزار می شود موضوع دو نوازی در موسیقی ایرانی آن هم در نوع همساز کمتر دیده شده، مورد توجه قرار می گیرد، که در این دوره اجرای دو نوازی «کمانچه با کمانچه»، «تار با تار» و «عود با عود» توسط هنرمندان فعال این عرصه در تالار رودکی پیش روی مخاطبان قرار می گیرد.

  افشین معصومی مدیر موسسه فرهنگی هنری «نغمه حصار» و مدیر برگزاری پروژه «چند شب» با اشاره به جزییات دور جدید این برنامه ها گفت: اگر نگاهی به موسیقی غربی بیندازیم به طور حتم نمونه های بسیاری از ترکیب های دو نوازی و چند نوازی را می توان یافت که هریک آثار قابل تاملی هستند. از این رو طی سال های اخیر انواع مختلف چنین هم نشینی ها و ترکیب هایی در آن سوی مرزها اجرا شده و مخاطبان نیز از این برنامه استقبال کردند.

  وی افزود: متاسفانه در موسیقی اصیل ایرانی با وجود تمام تلاش هایی که توسط هنرمندان این عرصه انجام گرفته ما کمتر شاهد اجرای ترکیب های دونوازی همساز بودیم، به همین جهت ما در مجموعه کنسرت های «چند شب» همانطور که بارها درباره آن صحبت شده، تلاش داریم تا با یادآوری تک نوازی به عنوان شیرازه موسیقی ایرانی و همچنین خلق موقعیتی برای آنچه کمتر به آن پرداخته شده، فعالیت هایی را انجام دهیم که امیدوارم مورد توجه دوستداران موسیقی ایرانی قرار گیرد.

  معصومی افزود: به اعتقاد من موسیقی ایرانی در سیر تکاملی و بقای خود پس از دهه شصت که اوج شکوفایی آن در چند دهه اخیر است، از مسیرش خارج و در فضایی قرار گرفته که بیشتر به موسیقی پاپ نزدیک تر شده است. متاسفانه امروزه شرایط به گونه ای رقم خورده که هر موسیقی که در آن ساز ایرانی استفاده شده به عنوان «موسیقی ایرانی» و به غلط تر «موسیقی سنتی» هم خوانده می شود. به طور حتم ایجاد چنین فضایی هم باعث تغییر ذائقه و هم موجب سرگشتگی مخاطبان جدی موسیقی ایرانی شده است. ما امروز در شرایطی قرار داریم که مخاطب موسیقی اصولا هیچ سلیقه و ذائقه ای را دنبال نمی کند و صرفا موسیقی را گوش می دهد که در برخی از اوقات امیر تتلو و در برخی از اوقات هم «چرا رفتی» است. به هر صورت تمام مواردی که به آن اشاره شد دغدغه اصلی من برای پرداختن به این مجموعه کنسرت هاست که شاید سر منزل جدیدی برای ادامه راه موسیقی ایرانی باشد.

  بر اساس این گزارش برنامه مجموعه کنسرت های «چندشب دونوازی» در تالار رودکی تهران به ترتیب زیر اعلام شده است:
  پنجشنبه ۵ بهمن، ساعت ۲۱
  نازنین غنی زاده (نوازنده کمانچه) و المیرا مردانه (نوازنده کمانچه)
  مریم خدابخش(نوازنده عود) و امین حیدری (نوازنده عود)
  بهزاد رواقی (نوازنده تار) و شاهین صفایی (نوازنده تار)
  جمعه ۶ بهمن، ساعت ۱۸
  شروین مهاجر (نوازنده کمانچه) و مهرزاد اعظمی کیا (نوازنده کمانچه)
  ابراهیم باقری (نوازنده عود) و ندا چراغیان (نوازنده عود)
  میثم ملکی (نوازنده تار) و پیام جوانی(نوازنده تار)
  جمعه ۶ بهمن – ساعت ۲۱
  سامر حبیبی (نوازنده کمانچه) و مهرداد ناصحی (نوازنده کمانچه)
  بهناز بهنام نیا (نوازنده عود) و رخساره رستمی (نوازنده عود)
  حامدفکوری (نوازنده تار) و مقداد شاه حسینی (نوازنده تار)

  علاقه مندان برای تهیه بلیت مجموعه کنسرت های «چندشب دونوازی» می توانند به سامانه تیوال مراجعه کنند. مجموعه کنسرت های «چندشب» که به همت موسسه فرهنگی هنری «نغمه حصار» به مدیریت افشین معصومی برگزار می شود، با هدف یادآوری ریشه های اصلی موسیقی در دوره های مختلف طراحی شده که در هر دوره به یک ساز از حوزه موسیقی ایرانی، کلاسیک و نواحی و بخش های دیگری از گونه های موسیقی پرداخته می شود.

  https://musiceiranian.ir/?p=171371
     

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *