موسیقی ایرانیان
 

عکاس: آیدا چاشنی گیر

ریکاردو ریبرو از کشور پرتغال

تالار وحدت شامگاه ۲۶ دی ماه میزبان گروهی از کشور پرتغال بود.

 به گزارش سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان» و به نقل از هنرانلاین، در هفتمین شب سی و سومین جشنواره موسیقی فجر تالار وحدت میزبان موسیقی فادو از کشور پرتغال بود. ریکاردو ریبرو خواننده مطرح فادو به همراه سه نوازنده به صحنه آمد تا موسیقی معروف پرتغال را برای علاقه‌مندان ایرانی اجرا کند.

فادو سبکی از موسیقی مردمی پرتغال است که قدمتی بیش از ۲۰۰ سال دارد. اگرچه فادو روزگاری در قهوه‌خانه‌ها و رستوران‌ها اجرا می‌شد، امروزه به سالن‌های کنسرت راه ‌یافته و علاوه بر مردم پرتغال مخاطبان بسیاری در سراسر دنیا دارد.

کنسرت سه‌شنبه‌شب با حضور دو نوازنده گیتار و یک نوازنده گیتار پرتغالی روی صحنه آغاز شد و در حالی که آن‌ها مشغول نواختن بودند، ریبرو هم به صحنه آمد و شروع به خواندن کرد.

ریبرو در زمان خواندن با آزادی روی صحنه راه می‌رفت و اجرای بااحساس خود را با حرکات دست و بدن همراه می‌کرد. قطعات شاد و پرانرژی، و آهنگ‌های سنگین و محزون، پشت سر هم اجرا شده و مورد تشویق علاقه‌مندان قرار گرفتند. لحن غمگین فادو که با اشعار محزون همراه می‌شود از ویژگی‌های اصلی این نوع موسیقی است. فادو که روزگاری بیشتر توسط ملوانان پرتغالی اجرا می‌شد، اشعاری سوگوارانه و غمگین داشت، اما امروزه قطعات شادتری با اشعار متنوع در غالب فادو اجرا می‌شود.

خوانندگان فادو به شکل سنتی زنان بودند اما چندین سال است مردان هم فادو را اجرا می‌کنند و ریبرو یکی از خوانندگان مرد فادو است که صدای گیرا و اجرای پراحساس او مخاطبان ایرانی را تحت تأثیر قرار داد. گیتار پرتغالی اصلی‌ترین ساز فادو است که کاسه‌ای به شکل قلب دارد و صدای خاص آن یکی از جذابیت‌های فادو است که در این اجرا برای مخاطب ایرانی تازگی داشت. شب موسیقی فادو پس از اجرای چندین قطعه توسط ریبرو و گروهش در میان تشویق‌های تماشاگران به پایان رسید.

در ادامه می توانید عکسهای سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان» (عکاس: آیدا چاشنی گیر) از این کنسرت را مشاهده نمایید.


منبع: سایت خبری و تحلیلی موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir

لینک کوتاه مطلب : https://musiceiranian.ir/?p=169781


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی آثار صوتی و تصویری منتشرشده در سایت «موسیقی ایرانیان» تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشند.