موسیقی ایرانیان
 

بعداز 29 سال همکاری با ارکستر سمفونیک تهران

ارسلان كامكار (مايستر اركستر سمفونيك تهران و نوازنده ويلن) در گزينش وزارت ارشاد رد شد.

كامكار با اعلام اين خبر به خبرنگار ايلنا گفت: من از زمان انقلاب يعني سال 57 تاكنون در اركستر سمفونيك تهران فعاليت مي‌كردم؛ هرچند چند سال اول؛ قرارداد نداشتم اما نزديك به 29 سال است كه قرار مكتوب و رسمي دارم.

وي افزود: امسال بايد بازنشست مي‌شدم اما بعداز 29 سال فعاليت رسمي از من خواستند كه با گذر از گزينش وزارت ارشاد دوباره مرحله پذيرش را سپري كنم و درنهايت من را رد كردند.

ارسلان كامكار در پاسخ به اين پرسش كه چگونه وارد اركستر سمفونيك شده است، گفت: در سال 59 یا60 بود که در دانشکده هنرهای زیبا درس می‌خواندم. در آن زمان آقای کامبیز روشن روان برای اجرای قطعه «جمعه خونین» احتیاج به چند نوازنده کمکی داشت؛ به همین خاطر من به همراه چند نوازنده دیگر برای اجرای این قطعه به ارکستر سمفونیک دعوت شدیم. آن زمان مایستر ارکستر یک نوازنده آمریکایی بود. من از جو ارکستر خوشم آمد و بعداز سه چهار ماه امتحان دادم و در ارکستر ماندگار شدم.

اين نوازنده ويلن در پاسخ به اين پرسش كه از چه زمان مايستر اركستر سمفونيك است، خاطرنشان كرد: حدودا 24 سال است. يعني از زمانی که آقای حنانه فوت کردند و ما برای بزرگداشت وی؛ قرار بود به رهبری فریدون ناصری برنامه‌ای اجرا کنیم. آقای لشکرلو هم یکی از قطعات آقای حنانه را به‌عنوان سولیست ویولن زد. در آن هنگام به پیشنهاد نوازندگان ارکستر به عنوان مایستر انتخاب شدم.

اين آهنگساز با اشاره به اينكه وي از شوراي اركستر سمفونيك درجه هنري هم گرفته است، خاطرنشان كرد: اين درجه به منظور افرايش حقوق من بوده است اما هنوز وزارت ارشاد اين درجه را نيز تاييد نكرده است.

ارسلان کامکار در سال ۱۳۳۹ در سنندج به دنیا آمد. او مقدمات موسیقی را نزد پدرش، حسن کامکار، فراگرفت. او در خردسالی در سنندج با گروه‌های مختلفی که توسط پدرش سرپرستی می‌شد، به اجرای کنسرت می‌پرداخت. کامکار، پس از چندی به تهران سفر کرد و در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران فراگیری موسیقی را ادامه داد. وی پس از تکمیل دروس موسیقی، به‌عنوان نوازنده ویلن، همکاری‌اش را با ارکستر سمفونیک تهران آغاز کرد. ارسلان علاوه بر نوازندگی ویولن کلاسیک، در عود نوازی نیز بسیار چیره‌دست است.

از مهمترين آثار اين آهنگساز مي‌توان به آلبوم‌هايي نظير به یاد علی اصغر کردستانی، زردی خزان، سوئیت سمفونیک افسانه سرزمین پدری‌ام، سرود ایران، شوریده دل، سوئیت سمفونیک کردی، کنسرتینو کمانچه(با همکاری اردشیر کامکار)، شباهنگام(با همکاری هوشنگ کامکار روی اشعار نیما یوشیج)، جاده ابریشم، موسیقی متن فیلم مادر(به کارگردانی علی حاتمی)، موسیقی متن فیلم آوازهای سرزمین مادری‌ام(به کارگردانی بهمن قبادی)، آلبوم خاک، نغمه خراسانی، نغمه صلح و آلبوم ئه وین و …اشاره كرد.


منبع: ایلنا ilna.ir

لینک کوتاه مطلب : https://musiceiranian.ir/?p=16791


برترین مطالب وب    
   

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی آثار صوتی و تصویری منتشرشده در سایت «موسیقی ایرانیان» تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشند.