موسیقی ایرانیان
 

خواننده و نوازنده گروه كامكارها

مختار شكري‌پور: گفت‌وگو با بيژن كامكار در خلال تدريس نوازندگي دف به شاگردانش در آموزشگاه كامكارها انجام شد و در ميانه‌هاي درس، ارجاعاتي به جهان پيرامون خود مي‌داد. بيژن با وجود پشت سرگذاشتن بيماري طولاني و سخت، سرشار از شور زندگي بود و در لحظاتي هم به ابراز هيجان‌هاي گوناگون درونش مي‌پرداخت و حتي در جاانداختن نكات درسي به شاگردانش به طنزي بسيار موشكافانه و بذله‌گويي‌هاي عالي متوسل مي‌شد. يك سينه سخن داشت و هرگز توقع اين ميزان شور و غليان را در اين شرايط بيماري از ايشان نداشتم اما با قدرت و اميد و همچون دفي نالان به صدا درمي‌آمد و در گفت‌وگويي كه پيش‌روي شماست از تاريخ دف و انتقاد از تكثير غيرمجاز آثار هنري گرفته تا نسبت هنر و جاودانگي سخن گفت. كامكار، خواننده و نوازنده دف، تار ، تنبك و رباب و يكي از اعضاي اصلي و برجسته گروه كامكارها است. داراي آثار ماندگار متعددي در زمينه‌هاي گوناگون ياد شده است و بعد از حدود نيم قرن فعاليت خلاقانه در عرصه موسيقي به جايگاهي قابل دفاع در موسيقي ايراني و كردي و حتي جهاني رسيده است. وي در مقام نوازنده و خواننده در بيش از ۱۲۰ آلبوم حضور داشته‌است و آثار بسيار ماندگاري از او منتشر شده كه در حافظه تاريخ موسيقي ايراني و كردي و مخاطبان اين هنر ثبت شده كه ازجمله اين آثار آنها مي‌توان به «گل صدبرگ» با صداي شهرام ناظري، «كجاييد ‌اي شهيدان خدايي» با صداي خودش، ئاگري زيندو، شليره، دف و رباب، دف و ني، افسانه تنبور و حصار اثر حسين عليزاده اشاره كرد.

چرا چندسالي است كار جديدي ارايه نكرده‌ايد؟
مريضي قلب، بعد معده و سپس كليه در اين چند سال اخير تمام درونم را به‌هم ريخت. نزديك دو، سه سال در بيمارستان تحت نظر پزشك بستري بودم و كاري نمي‌توانستم انجام دهم. از طرف ديگر، كامپيوتر و اينترنت و تكنولوژي هم به جاي اينكه به كمك ما بيايد به نابودي هنر آمد. حالا سينما يا موسيقي. اينكه امروز كه اثر به بازار مي‌آيد، فردا همه جا آن را تكثير مي‌كنند و حتي در موبايل‌هاي شخصي هم هست. تنها ارتباط ما با مردم، ارايه آلبوم بود چرا كه ما راديو و تلويزيوني نيستيم و به اين‌ترتيب اين ارتباط هم قطع شده است. اكنون ما سه، چهار كار داريم ولي راه انتشار آن را نمي‌دانيم. البته راه‌حل بسيار ساده‌اي دارد و آن اين است كه مردم بايد سي‌دي‌ها را با هولوگرامي كه ما منتشر مي‌كنيم، تهيه كنند. يك كار با آهنگسازي ارسلان انجام داده‌ام كه شامل سه قطعه فارسي براساس شعرهايي از مولانا و حافظ و سه قطعه كردي براساس شعرهايي از ماموستا هه ژار، شاعر معروف كرده است. البته آلبوم كنسرت‌هاي دو سال گذشته، هم به صورت صوتي وهم تصويري، آماده انتشار است ولي راه پخش آن را پيدا نكرده‌ايم. گروه‌مان هم يك كار جديد به خوانندگي «عدنان كريم» توليد كرده‌اند كه فكر كنم در كردستان عراق منتشر خواهد شد. طبق معمول هم تدريس همواره داشته‌ام. حتي در اوج مريضي‌ام كنسرت‌هايي در تمام ايالت‌هاي آمريكا و كشورهاي اروپايي از جمله لهستان و كردستان عراق هم داشته‌ام. در واقع مريضي باعث خانه‌نشيني صددرصد من نشد اما فقط زمان بستري كارنكرده‌ام كه عذرم موجه بود.

در اين اثر جديد به تجربه‌هاي تازه‌اي رسيده‌ايد؟
اگر منظورتان به مرحله كمال رسيدن در كارمان است، ما به كمال موسيقي معتقد نيستيم چراكه كمال يعني نابودي موسيقي و از اين رو، هنوز هم داريم تجربه مي‌كنيم.

منظورم كاركردن در فضاي جديد موسيقايي يا زمينه متفاوت‌تر و تازه‌تر است…
به طور قطع اين كار با كارهاي ديگرمان فرق‌هايي دارد. همان‌طور كه دنيا دچار تغييرات سياسي و اجتماعي شده است ماهم با هرگونه تغييري در اجتماع تغيير مي‌كنيم به طوري كه گاهي خودمان هم متوجه اين تغيير نمي‌شويم و ناخودآگاه با مردم حركت مي‌كنيم اما اين حركت به گونه‌اي نيست كه بنشينيم و فكر كنيم كه چه طور در موسيقي‌مان تكامل ايجاد كنيم. در واقع اين تكامل بايد در تك‌تك افراد جامعه از ضعيف‌ترين تا قوي‌ترين، پديد‌ آيد. با وجود اين، هر اثر از لحاظ رنگ، فرم، مايه و شكل و حالت احساسي با ديگري فرق مي‌كند. به عنوان مثال، آنسامبل كارهاي ارسلان، آنسامبل اركسترسمفونيك است. يعني فرمان اصلي به دست اركسترسمفونيك است اما سازهاي ايراني هم مثل كمانچه، سنتور و عود هم در اين كار نقش دارند. در واقع آنسامبل كامكارها نيست ولي با كامكارها هم كارهايي با همان حس و حال و آنسامبل انجام داده‌ايم ولي به طور مسلم ملودي‌ها، شعرها و پيام‌ها فرق دارد.

هنرمندان بزرگ برخوردهاي متفاوت‌تري با پديده‌ها دارند. كنجكاو اين هستم كه بدانم هنر موسيقي و شوق و خلاقيت‌هاي موجود در آن چقدر به ياري شما در اين شرايط بيماري آمد؟
بدون شك،تاثير خاص خود را داشته است و خيلي كم‌لطفي است كه بگويم تاثير نداشته است اما نمي‌خواهم مخاطبان فكر كنند دارم تبليغ حرفه‌ام را مي‌كنم. به هرحال هر شخصي براي خودش دايره‌اي محرمانه دارد كه تمايل ندارد كسي وارد آن محدوده شود و به همين دليل افشاكردن بعضي مسايل را ندارم. با وجود اين، در اوج مريضي‌ام يكي،دو بار تا مرز خلاص كردن خودم رفتم، ولي موسيقي به فريادم رسيد. فكر مي‌كنم اين به هيچ‌وجه تبليغ نيست بلكه يك واقعيت است و كساني كه كار موسيقي مي‌كنند، مرا بيشتر درك مي‌كنند و منظورم را مي‌فهمند. صددرصد موسيقي و حضور در كنار برادرانم و كل گروه به كمكم آمد. فهميدم كه اگر در جمع كامكارها حتي يكي از اعضا كم باشد، ديگر آن كامكارهايي كه بايد باشد، نخواهند بود كه اين كلي انرژي و روحيه به من داد وگرنه با آن مريضي‌هايي كه به آنها دچار شدم و به خاطر توموري كه از معده من خارج كردند؛ قادر به مقاومت و مبارزه در برابر بيماري‌ام نبودم. در واقع نصف معده‌ام را برداشتند و سه‌، چهار رگ قلبم را نيز عوض كردند. بنابراين اگر آدم ضعيف‌النفس و بي‌اميدي بودم، اكنون در خدمت شما نبودم. به همين دليل خيلي كم‌لطفي است كه رنگ موسيقي را در اين شرايط كم جلوه دهم.

شما داراي آثار ماندگاري در زمينه‌هاي گوناگون موسيقي چون خوانندگي و نوازندگي دف و تار هستيد و به يك جايگاه ارزشمند در موسيقي ايراني و كردي و حتي جهاني رسيده‌ايد. آيا دچار حسرت‌هايي شده يا مي‌شويد؟
آن حسرت نه‌تنها براي من بلكه براي همه هست. حسرت كاري كه نكرده‌اي. بارها شاگردانم از من پرسيده‌اند كه اگر به گذشته برگرديد چه راهي خواهيد رفت؟ به‌خصوص از موزيسين‌ها اين را مي‌پرسند و انگار تصور مي‌كنند كه (با لحني طنز) طفلي پشيمان است مطرب شده است. اگر برگردم، فرصتي براي كارهايي كه انجام نداده‌ام مي‌خواهم اما اين مسيري كه رفته‌ام را اين‌بار بدون اشتباهاتي كه كرده‌ام، دوباره مي‌روم. حسرت كارهاي نكرده‌اي را كه اكنون كه به 62 سالگي رسيده‌ام نمي‌توان انجام دهم را هم مي‌خورم. برخلاف آن، تعريفي كه شما كرديد من آدم كاملي نيستم و ضعف‌هاي زيادي دارم كه بيشتر حسرت آنها را مي‌خورم.

مثال مي‌زنيد؟
خيلي كارها هست. به عنوان مثال، دوست داشتم كه يك گروه دف تشكيل دهم اما زماني كه در فكر اين كار بودم، زمان توليد بود چرا كه اوايل انقلاب بود و توليدات 60‌سال راديو و تلويزيون را قابل پخش نمي‌دانستند. راديو موسيقي نداشت كه پخش كند و ديديم كه اگر موسيقي توليدنكنيم به منزله مرگ موسيقي است و از قبل عقب مي‌مانيم. به هرحال، يك ضرورت تاريخي در حيطه موسيقي بود. حتي در آن موقع، كلاس‌هايي را كه در زمينه رديف‌نوازي و ادبيات داشتيم تعطيل كرديم و شروع كرديم به توليدكردن و اين مقطع شامل 30تا 45و 50 سالگي‌ام مي‌شود كه حجيم‌ترين دوران توليدات من بود. گفتيم الان وقت توليد است نه يادگيري ادبيات و تشكيل گروه دف. از طرف ديگر، بودجه نداشتم و نمي‌خواستم آن اجحافي كه در حق خودم شده را من هم در حق ديگران كنم و40 نفر دف‌نواز را بياورم و بگويم كه همه مخارج‌تان بر عهده خودتان است ولي همه هم در اختيار من باشند؟ در آن زمان هر ماه چهار ميليون تومان مي‌خواستم اما حالا اين رقم تبديل شده به 40 ميليون تومان و امكانش نيست. بدين‌ترتيب بعضي حسرت‌ها براي هميشه در دلم خواهد ماند. البته حسرت‌هاي ديگري دارم و اگر در حق خودم كم‌لطفي نكنم، من خواننده‌ام ولي به گمان من خواننده‌اي كه نتواند رديف‌ها را ارايه دهد؛ خواننده نيست. در واقع خودم را به نسبت قياس، داوري و معيارهايي كه براي خواننده بر مي‌شمارم، خواننده نمي‌دانم.

يك سوال پرسيدي اما صد سوال در آن هست. اينكه هنر جاودانه است و بايد جاودانه بماند ولي يكي از راه‌هاي جاودانگي وفاداري به سنت‌هاست؛ يعني هركاري كه قصد داريم، انجام دهيم و همچنين تكامل و رشد و توسعه آن بايد توام با حفظ سنت‌ها و اصالت‌ها و ريشه‌دار باشد. يعني اگر بيژن كامكار خودش را خواننده مي‌داند بايد تمام رديف‌ها را با سبك خودش و حس و حالي كه در صدايش هست، بخواند و من اين كار را نكرده‌ام. اين يكي ديگر از حسرت‌هايم است. البته اكنون دارم روي رديف كار مي‌كنم تا ببينم در 62 سالگي قادر به انجام اين كار هستم؟ به قول تهراني‌ها الان دوزاري‌ام افتاده است و از نظر اخلاقي خودم را به عنوان يك خواننده ملزم به انجام اين كار كه تكليف خواننده است، مي‌دانم. در واقع خودم را اين‌گونه تبرئه مي‌كنم كه در زمان انقلاب وارد عرصه موسيقي شديم و بايد توليد مي‌كرديم. زمان فكر كردن به ايده‌هايم نبود و به اين فكر مي‌كردم كه چه كاري بايد بكنيم. جالب است كه در آن زمان عنوان‌هاي عجيب و غريبي مثل سرود و آهنگ‌هاي انقلابي روي موسيقي گذاشته بودند. در واقع سرود دوچهارم محكمي است كه اكسنت‌هاي قوي دارد و سربازان با آن رژه مي‌روند اما آنچه من مي‌خوانم تصنيف است.

البته اين كارهايي كه در آن زمان از جمله در كانون چاووش توليد شد به موقع و با تدبير صورت گرفته و كار‌هاي بسيار ماندگاري هستند كه از جمله مي‌توان به قطعه «كجاييد ‌اي شهيدان خدايي» كه شما خوانده‌ايد، اشاره كرد…
در توليدات‌مان به حفظ اصالت‌ها و پاسداشت شأن موسيقي فكركرده‌ايم. نه تنها من بلكه همه دوستان و همكاران من. يعني اين‌گونه نبوده كه هركاري را توليد كنيم چون بنا بر توليد بوده است. حالا اگر موفق نبوده‌ايم، در بضاعت ما نبوده وگرنه در ايده و فكر و مرام ما بوده است. حتي وقتي در موسيقي كردي كار مي‌كنيم اين مسايل را در نظر داريم. درست است كه آنسامبلي اينچنينی در كردستان وجود نداشته اما ملودي‌ها همان است و اگر اين ملودي‌ها را آوانويسي كني به طور دقيق و نت به نت آن چيزي است كه درگذشته اجرا شده هرچندگاهي به خاطر مميزي مجبور به تغيير در شعرها شده‌ايم. البته خيلي از شعر‌ها را هم خود من تمايل داشتم كه تغيير دهم چون مستهجن بودند.

در دف‌نوازي چه اندازه متكي به دف‌نوازي دراويش كردستان بوده‌ و چه ميزان بر اساس ابتكارات و تلاش‌هاي خودتان حركت كرده‌ايد؟ اينكه اين مسير را با توجه به تسلط و شناختي كه از موسيقي و ساز دف و نوازندگي آن داريد، چگونه رفتيد تا به اين فضاهاي جديد در دف‌نوازي رسيديد؟
صددرصد و حتي نه 99درصد، با حفظ آنچه در خانقاه موجود بوده و هست عمل كرده‌ام. شما اگر كارهاي مرا گوش كنيد، متوجه خواهيد شد كه هيچ خلاقيتي در ريتم ندارم، چون سعي كردم تمام ريتم‌هاي خانقاه را حفظ كنم.
من از دوران كودكي تاكنون شاهد دف‌نوازي درويشان در خانقاه بوده‌ام. در خانقاه با ريتم‌هاي يكنواخت‌تر و مشخصي در دف‌نوازي مواجه شده‌ام و اين تنوع ريتميك و اين فراز و فرودهاي موسيقايي را كه در دف‌نوازي شما هست در آنجا كمتر مشاهده كرده‌ام.

اين تنوع با وجود تعهد شما به استفاده كامل از ريتم‌هاي دف‌نوازي خانقاهي از كجا نشأت مي‌گيرد؟
اين تنوع را اگر مي‌بينيد به خاطر همراه شدن دف با ملودي‌ها، خواننده اركستر سمفونيك و آنسامبل موسيقي ايراني است. به دليل همراهي اين ساز با خوانندگان معروفي چون آقايان شجريان و ناظري و همچنين اركستر‌هاي شيدا و عارف و خود ما كامكارها است. در واقع شما در خانقاه فقط صداي يك دف مي‌شنويد كه هرازگاهي هم با سازهاي شمشال و دو طبله همراه است. با اين حال سعي كرده‌ام كه از همان ريتم‌هاي خانقاهي شامل: حي الله، لااله الاالله، دايم، ذكر اول و دوم كه ما موزيسين‌ها به عناوين ديگري مي‌شناسيم، استفاده كنم.

البته دف‌نوازي خانقاهي بيشتر مبتني بر موسيقي مقامي كردي است ولي به نظر مي‌آيد شما آن را وارد فضاي موسيقي و دستگاهي موسيقي سنتي ايراني كرده‌ايد. اگر اين‌گونه است دست به چه ابتكاري زديد كه هم اصالت‌ها حفظ شد وهم آن را در فرمي موسيقايي غيرمقامي ريختيد؟
تمام اين ريتم‌ها بوده ولي درويشي كه دارد چهار چهارم مي‌زند متوجه آن ريتم نيست و به آن مي‌گويد «حي الله». مي‌گويد دايم، ولي من مي‌گويم دو چهارم يا به «يار علي مولام علي» مي‌گوييم شش هشتم. در واقع اسم‌ها عوض شده وگرنه مقام‌ها وجود داشته است. اين‌گونه نيست كه من اين ريتم‌ها را به موسيقي ايراني تزريق كرده باشم. در واقع دف در موسيقي اصيل ايراني بوده است.
جداي از اين همه بحثي كه در مورد دف و دف‌نوازي داشتيم، جا دارد كه در اينجا به واقعيت عجيبي اشاره كنم و آن، اين است كه نمي‌دانم چه موجي در خانقاه موجود است كه هيچ‌وقت از ساز دف آن صدايي را كه در خانقاه شنيده‌ام در استوديو و اركستر نشنيده‌ام. الان 40-30 سال است كه دف مي‌زنم ولي هنوز آن صدايي را كه در خانقاه از دف مي‌شنوم، نتوانسته‌ام توليد كنم. حالا يا ميكروفن كه آن صدا را توليد كند، وجود ندارد يا اينكه صدابرداران بلد نيستند يا اصولا استوديوهاي ما مناسب نيست يا ساز دف در استوديو جواب نمي‌دهد. به هرحال هميشه آرزو داشتم كه آن صدا با حجم، بعد و عظمتي را كه دف در خانقاه دارد در استوديو و اركستراسيون بشنوم كه از شما چه پنهان، نشنيده‌ام.

شايد اين صدا تحت تاثير فضاي عرفاني و روحاني خانقاه و در جمع دراويشي است كه به سماع برخاسته‌اند؟
شايد، واقعا دليل و جوابش را نمي‌دانم. البته اگر در حق خودم كم‌لطفي نكرده باشم، كمي در«گل صدبرگ» و «دف و ني» آن صدا شنيده مي‌شود؛ ولي نه با آن حجم و بعد و عظمت خانقاه.

تصور اهل موسيقي اين است كه گروه كامكارها با جذابيت‌هايي كه به موسيقي كردي داده‌اند آن را از آن حالت بكر بومي در آورده و صورتي به اصطلاح شهري به آن بخشيده‌اند. آيا قايل به اين هستيد كه موسيقي كردي را شهري كرده‌ايد تا براي مخاطب غيركرد زبان هم جذابيت داشته باشد؟
اين يك واقعيت است و هيچ شكي در شهري‌شدن آن نيست؛ ولي اين فقط كار كامكارها نبوده و مرحوم پدرمان هم حدود 60 سال پيش كه راديو تاسيس شده، اين كار را كرده است. يعني موسيقي كردي را با آنسامبل ايراني كه تركيب سازهاي تار، سنتور و ويلن و اينها باشد، اجرا كرده است. در واقع اين كار، يعني تبديل ملودي‌هاي بكركردي و يا هر منطقه ديگر به اركستراسيون، جديد نيست و در تمام دنيا هم مرسوم است. فكر مي‌كنيد معروف بودن گروه پنج نفره روس شامل «ريمسكي كورساكف»، «بالادين»، «برودين»، «بالاكيرف» و «موسرگسكي» براي چيست؟ آنها شهرت و بضاعت و توان و شأن بتهوون و باخ را ندارند بلكه شهرت‌شان در اين است كه ملودي‌هاي فولكلور روس را به صورت سمفوني درآورده‌اند. ما هم نه تنها با آنسامبل كامكارها كه ايراني است و تركيب تار، كمانچه، سنتور و ضرب و… بلكه با اركستر سمفونيك هم اين كار را كرده‌ايم. هوشنگ در آلبوم «بهاران آبيدر»، آهنگ‌هاي كردي را به صورت سمفونيك درآورده است. بدون تعارف اعتقاد نداريم وگرنه مي‌توانستيم موسيقي فولكلور كردي را هم به صورت موسيقي پاپ درآوريم. پاپ‌خوان‌ها بايد اين كار را بكنند و اگر موسيقي پاپ ما خواهان قرارگرفتن در ماركت‌ها و بازارهاي جهاني است و برايش ارزش قايل شوند؛ بايد دستمايه‌‌شان موسيقي اصيل ايراني باشد يا از موسيقي فولكلور و بومي مناطق ايران استفاده كند. اگر بخواهند كه صرفا پاپ و جاز كار كنند كه با گروه‌هاي بزرگي مثل«تريب دت» و خوانندگاني مثل «مايكل جكسون» و «مدونا» قابل مقايسه نيستند و در آن قياس هيچ جايي نخواهند داشت. وقتي جايگاه پيدا مي‌كنند كه دستمايه اصلي و لايت موتيف‌شان يا موسيقي اصيل ايراني باشد يا فولكلور. از اين رو است كه مي‌گويم هيچ اشكالي ندارد كه موسيقي فولكلور كردي نه تنها در گروه ما بلكه حتي در موسيقي پاپ هم اجرا شود.
هم اكنون اگر به تمام دامنه‌هاي زاگرس كه كردنشين هستند، برويد در آنجا با گروه‌هاي فولكلور بسياري مواجه مي‌شويد كه دارند با يك نرمه ني و تنبكي مي‌نوازند. هورامان هم پر از سياوچمانه خوان، موره‌خوان و لوره‌خوان است اما دو گروه مثل كامكارها نمي‌توانيد در ميان آنان بيابيد. البته آنها دارند كار خودشان را مي‌كنند و ما هم كار خودمان را. بارها به من گفته‌اند كه چرا «هوره» يا «سياوچمانه» نمي‌خواني كه مي‌گويم اگر چنين قراري هم باشد؛ 10 سال طول مي‌كشد تا بتوانم آن تحريرهاي هوره يا سياوچمانه را اجرا كنم. تازه بعد از اين 10سال هم نمي‌توانم مانند عثمان هورامي يا شفيع كيمنه‌اي بخوانم. خب اين چه كاري است.


منبع: روزنامه شرق

لینک کوتاه مطلب : https://musiceiranian.ir/?p=16729


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی آثار صوتی و تصویری منتشرشده در سایت «موسیقی ایرانیان» تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشند.