موسیقی ایرانیان
 

مهدی محققی در گفت و گو با مجله موسیقی ایرانیان

سايت موسیقی ایرانیان – مهناز تقی زاده: آموزش گام به گام نواختن فلامنکو تالیف مهدی محققی از سوی شرکت RGB در اسپانیا منتشر شد.  محققی در این زمینه به خبرنگار مجله موسیقی ایرانیان گفت : «اين مجموعه آموزشی در سه کتاب / دی وی دی كه شامل سه دستگاه به نام های بولرياس ، سولئا ، سولئا پور بولرياس می شود  به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی منتشر شده است.»

محققی در پاسخ به اين سوال که آيا اين اثر در داخل ایران نیز منتشر خواهد شد ، گفت  : «فعلا به دلیل کپی رایت نمی توانیم بدون اجازه شرکت RGB  این مجموعه را در ایران منتشر کنیم . ولی تمام سعی ما بر این است ، با هماهنگی و مذاکره با این شرکت  اسپانیایی زمینه انتشار این مجموعه را در ایران فراهم کنیم.»
وی همچنین درباره هنر فلامنکو ، خاطرنشان کرد : «هنر فلامنکو جریانی است عمیق و وسیع که از منابع گوناگونی سرچشمه می گیرد. هنری متشکل از سه عنصر خواندن،رقصیدن و نواختن که با کنار هم قرار گرفتن این سه،هنری با شکوه و کامل به تسمیع وتصویر در خواهد آمد. فلامنکو همچون موسیقی دستگاهی ایران،دستگاهی است. فلامنکو دارای پنج دستگاه (پالو، توکه) اصلی است که از هر یک از این پنج پالو ، از پالوهای دیگری مشتق شده است. برخی از پالوها از آمریکای لاتین وارد فلامنکو شده که در مجموع وجود حدودا 50 پالو موجب تنوع و غنای این هنر شده است که سولئا، فاندانگوس، سگریاس، توناس و تانگوس پنج پالوی اصلی فلامنکو هستند .»

گفتنیست ، مهدی محققی متولد شهر تهران (سال 1358) می باشد . او که فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع است، موسیقی را از سال 1369 آغاز و از سال 1376 به نواختن گیتار پرداخته است . تا کنون وی کنسرت های متعددی را در شهرهای مختلف برگزار کرده است .


منبع: سايت موسيقي ايرانيان

لینک کوتاه مطلب : https://musiceiranian.ir/?p=139


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی آثار صوتی و تصویری منتشرشده در سایت «موسیقی ایرانیان» تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشند.