مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد در نشست خبری‌اش عنوان کرد:

 • کد خبر : 13109
 • ۰۳ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۴:۴۴

محمد میرزمانی گفت : مجوز آلبوم موسیقی “مرغ خوشخوان” با آواز محمدرضا شجریان توسط دفتر کل موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شد. به گزارش خبرنگار مهر، محمد میرزمانی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد ضمن اعلام این خبر در نخستین نشست رسانه ای خود که صبح امروز در تالار وحدت برگزار شد ؛ به چگونگی ارائه مجوز […]

محمد میرزمانی گفت : مجوز آلبوم موسیقی “مرغ خوشخوان” با آواز محمدرضا شجریان توسط دفتر کل موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد میرزمانی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد ضمن اعلام این خبر در نخستین نشست رسانه ای خود که صبح امروز در تالار وحدت برگزار شد ؛ به چگونگی ارائه مجوز به تازه ترین آلبوم موسیقی محمدرضا شجریان اشاره کرد و گفت : چندی پیش استاد شجریان یک آلبوم برای اخذ مجوز به وزارت ارشاد فرستاده بودند که عصر دیروز من مجوز انتشار این آلبوم را صادر کردم؛ همچنین با مذاکراتی که انجام خواهد شد شرایط برگزاری کنسرت ایشان را نیزمهیا خواهیم کرد.

وی در ادامه با اشاره به برنامه های دفتر موسیقی وزارت ارشاد افزود : حمایت همه جانبه از موسیقی ایرانی، سنتی و محلی در بعد وسیع از جمله سیاستگذاری های مدیریت جدید دفتر وزارت ارشاد خواهد بود و در این راستا طرح هایی را برنامه ریزی کرده ایم به این معنا که قصد داریم ارتباط بیشتری با گروه های موسیقی که در این عرصه فعال هستند ولی کمتر موقعیت اجرای صحنه ای را داشته اند برقرار کنیم از همین رو در نظر داریم بستر مناسب برای رشد موسیقی متعالی را فراهم کنیم که یکی از این بخش هایی که به این منظور کمک شایسته ای خواهد کرد افرایش نقدینگی است در واقع با بودجه اندکی که در اختیار داریم سعی می کنیم که به طور مساوی این بودجه را در اختیار گروه ها قرار دهیم .

میرزمانی در ادامه افزود : تولید آلبومهای ارزشمند یکی از برنامه هایی است که در دستور کار قرار دارد به این معنا که بهترین اجراهایی که در حوزه موسیقی مقامی، سنتی و ایرانی در طول سال برگزار شده است این امکان را می دهیم که آلبوم تولید کنند همچنین بهترین آلبومی که درطول سال تولید شده است در سال ۹۱ فرصت اجرای صحنه ای را پیدا خواهد کرد ؛ ضمن اینکه درنظرداریم شاگردان ممتاز موسیقی سنتی که در هنرستان ها فعال هستند را پس از اعلام نتایج امتحان ها در مقطع متوسطه برای ادامه تحصیل بورسیه کنیم.

مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد در ادامه صحبت های خود به فعالیت های ارکستر موسیقی ملی و ارکستر سمفونیک اشاره کرد و گفت : ارکستر سمفونیک تهران طبق روال گذشته برنامه های خود را انجام می دهد اما بخش سفارش قطعه به ارکستر سمفونیک را که پیش از این هم وجود داشته است را جدی تر خواهیم گفت به این معنا که سفارش هایی که به ارکستر سمفونیک درگذشته ارائه می شد بسیار اندک بود و قرار است طرحی را بریزیم و از آهنگسازان بخواهیم که قطعات کوتاه برای اجرا در ارکستر بسازند و اگرمورد تایید شورای فنی رسید در ارکستر اجرا کنیم؛ به اعتقادمن با گسترش این روند دامنه تنوع در رپرتوار ارکستر بیش از گذشته خواهد بود و از سوی دیگر موضوعات مختلف هم در حوزه شعر و نغمه پردازی و رنگ آمیزی بیشتر مطرح خواهد شد؛ در این راستا اجرای پایانامه های دانشجویی در بخش آهنگساز که سال گذشته در بخش رقابتی برگزار شد و برگزیده هایی هم داشت در ارکسترسمفونیک تهران به روی صحنه خواهد رفت.

وی در ادامه افزود : در خصوص اجراهای ارکستر ملی هم درنظر داریم قطعاتی که کمتر اجرا شده را به روی صحنه ببریم. همچنین در جلسه شورای فنی ارکستر ملی مطرح شده که قطعات جدید با چهره‌هایی از آهنگسازان جوان را برگزار بکنیم؛‌ گروه کر دفتر موسیقی وزارت ارشاد از جمله گروه‌های موسیقی است که فعالیت‌های اندکی را به شکل مستقل برگزار کرده است. این گروه معمولاً باارکستر سمفونیک تهران اجرای برنامه داشته است اما در سیاستگذاری‌های جدید در آینده نزدیک اجراهای مستقل از گروه کر دفتر موسیقی خواهیم دید. یکی از دغدغه‌های دفتر موسیقی ارتباط با بخش بین‌الملل در جشنواره‌ای رسمی موسیقی است که همواره با بحث‌ها و نقدهای بسیاری در این حوزه مواجه بودیم از این رو قصد داریم علاوه بر دعوت از گروه‌های متعدد، آهنگسازان و خوانندگان در ممالک اسلامی از شناسایی و از آنها برای حضور در جشنواره‌هایی که در ایران برگزار می‌شود دعوت کنیم.

وی در ادامه در خصوص چگونگی حمایت از موسیقی نواحی گفت: در ابتدا باید این نکته را متذکر شوم که سنگ بزرگ علامت نزدن است از همین رو نمی‌توانم وعده وعیدهای بسیاری در خصوص موسیقی نواحی ارایه دهیم اما همین قدر می دانم که تمام سعی‌مان این است که از هر نوع موسیقی که ریشه در فرهنگ ایرانی دارد حمایت بکنیم.

میرزمانی در پاسخ به این سئوال که جایگاه موسیقی پاپ با توجه به مخاطب‌های بسیاری که دارد کجاست، گفت: به اعتقاد من موسیقی پاپ یعنی آشتی با فرهنگ و هویت خودی و در این صورت است که ما از موسیقی پاپ حمایت می‌کنیم چرا که همواره معتقدم در حوزه موسیقی سنتی، محلی باید ریشه‌های فرهنگی را حفظ کنیم از همین رو موسیقی پاپ هم از این قاعده مستثنی نیست. اگر جوانان علاقمند هستند که مسئولان به این بخش از موسیقی اقبال نشان دهند و حمایت‌های لارم صورت گیرد توصیه می‌کنم که ریشه‌های فرهنگی در آثار موسیقیایی را فراموش نکنند. به اعتقاد من موسیقی پاپ در حال حاضر بیش از آنکه به یک فرصت تبدیل شود به یک تحدید معنا پیدا کرده است. در حال حاضر همه موضوعاتی که برای موسیقی پاپ انتخاب می‌شود مضمونی عاشقانه دارد و کمتر ملودی‌های ملی‌گرایانه و یا حتی ملودی‌های موسیقی محلی در آن دیده می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که چرا محمد گلریز را به عنوان سومین دبیر جشنواره موسیقی مقاومت انتخاب کرده است، گفت: به خوبی می دانیم که محمد گلریز یکی از چهره‌های مطرح در حوزه موسیقی مقاومت است و خوشبختانه در این حوزه بسیار شناخته شده است. در آن زمان گروه‌های موسیقی بسیاری برای اجرای برنامه به جبهه‌های جنگ اعزام می شدند که شاید در حال حاضر کمتر اسمی از آنها شنیده شود. اما آنچه مسلم است تلویزیون به عنوان یک رسانه فراگیر تاثیر بیشتری بر شناخت افراد خواهد داشت و محمد گلریز هم از همان چهره‌هایی است که با تلویزیون ماندگار شد.

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد در پاسخ به این سئوال که چرا عده‌ای از چهره‌های شناخته شده موسیقی در هر شورا و محفل موسیقیایی حضور دارند، گفت: من هم این انتقاد را قبول دارم که عده‌ای از چهره‌های موسیقیایی در شوراهای مختلف حضور دارند و نیازمند هستیم که چهره ‌های جوان را به پیکره هنر موسیقی معرفی کنیم. از همین رو شوراهای مختلف سیاست‌گذاری و یا شوراهای مشورتی هنر موسیقی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و باید چهره‌های جوان و البته کاربلد در شوراهای مختلف معرفی شوند.

وی در خصوص رعایت حقوق کپی‌رایت آثار موسیقیایی گفت: خانه موسیقی در این حوزه فعالیت‌های مثبتی را انجام داده است اما من از زمانی که مدیریت دفتر موسیقی وزارت ارشاد را بر عهده گرفتم عده‌ای از فعالان در عرصه موسیقی با مراجعه‌هایی که داشتند به این موضوع اشاره کردند و قرار شد پیش نویس قانون کپی رایت را بنویسیم و در اختیار کمیسیون فرهنگی مجلس بگذاریم و این م سئله را مطرح کنیم و به امید خدا طرح رعایت قانون کپی رایت هرچه زودتر عملیاتی شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر عدم اجرای کنسرت‌های موسیقی در برخی از شهرستان ها گفت: من هم می‌دانم که همه امکانات در زمینه‌های مختلف فرهنگی تنها در تهران نباید متمرکز شود و این هنر باید به شهرستان‌ها هم برده شود.

میرزمانی در پایان متذکر شد: در زمینه اجرای آثار موسیقی در شهرستان‌ها دفتر موسیقی جوابگوی صلاحیت آنها است ولی متاسفانه خبری شنیدیم که به دلیل نامناسب بودن شرایط سالن کنسرت خانه شهر کرمان توسط مسئولان مربوطه تعطیل شد که این بخش از مشکلات و مسایل در حیطه اختیارات دفتر موسیقی نیست و باید از مرجع قانونی دیگری رسیدگی شود.

منبع: مهر
لینک کوتاه : https://musiceiranian.ir/?p=13109

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۶
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.