موسیقی ایرانیان
 

صحبت‌هاي مسئولين موسيقي ايرانيان با مخاطبين و اهالي موسيقي

موسیقی ایرانیان: اگر جزو مخاطبين پيگير سايت موسيقي ايرانيان باشيد قبول داريد كه اين سايت خصوصا در سال 89 گزارش متني و تصويري از اكثر كنسرت‌هاي مهم پاپ، كلاسيك و سنتي كشور خدمت بازديدكنندگان عزيز ارائه مي‌داد كه اخيرا تصميم گرفته‌ايم به دلايلي كه در زير خواهيد خواند از اين كار صرف‌نظر كنيم و انرژي دستندركاران اين سايت را در ديگر حوزه‌هاي رسانه‌اي- موسيقايي كشور به كار بريم.

خودتان را بگذاريد جاي ما!

با دردسرهاي غيرقابل تصور با هنرمند يا كنسرت‌گزار هماهنگ مي‌كنيم تا خبرنگار و عكاس مجموعه براي گرفتن گزارش به كنسرت مورد نظر اعزام شوند. مي‌دانيد كه اين مجموعه داراي هيچ پشتيباني مالي نيست و در اكثر مواقع نمي‌تواند دستمزدي براي خبرنگاران و عكاسان خويش تقديم نمايد.

وقتي گزارشي از يك كنسرت كار مي‌شود كافيست كوچك‌ترين انتقادي از موزيسين يا خواننده شود، آن‌زمانست كه سيل هواداران اكثرا جوان آن خواننده به سوي سايت جاري مي‌شود و انواع و اقسام توهين، لفظ ركيك، تهمت و (در موارد كمتر) انتقاد به سوي مجموعه و خبرنگار مربوطه در قالب ايميل و كامنت داده مي‌شود.

خب وقتي ما گزارشي از اجراي ضعيف خواننده كار مي‌كنيم نمي‌توانيم از فالش‌خواني‌اش نگوييم، نمي‌توانيم از ضعف‌هایش نگوييم‌، نمي‌توانيم از بي‌احترامي‌اش نسبت به مخاطب سخن نرانيم، نمي‌توانيم بي‌هيچ درآمد فقط عكس و گزارش مثبت از اجراي هنرمند مورد نظر كار كنيم و بحث نقد و گفتن واقعيت‌هاي تلخ در مورد سطح كيفي اجرا را ببنديم.

زماني كه خبرنگار و عكاس مجموعه در كنسرتي حضور دارند، كنسرت‌گزار در اكثر مواقع ناراضي است از اين حضور! و گاها بدترين و زننده‌ترين برخوردها با فرستاده‌هاي سايت انجام مي‌دهد. اين اتفاق باعث نارضايتي و دلگيري خبرنگار و عكاس مربوطه مي‌شود، خصوصا كه این عزیزان درآمدي هم كه از اين كار ندارند و فقط براي اعتلاي هنر و موسيقي كشور قبول كرده‌اند چنين خدمتي را بدون هيچ گونه چشم‌داشتي انجام دهند، آيا در اين شرايط برخورد يك كنسرت‌گزار يا تهيه كننده با يك خبرنگار و عكاس باید محترمانه باشد يا خير؟!

به هر حال به دلايلي كه گفتيم خبرنگار، عكاس و تهيه‌كننده بطور غير مستقيم از گزارش كار كردن ناراضي هستند. هواداران و هنرمندان هم در صورت كوچكترين انتقاد از مجموعه و نويسندگان مربوطه ناراضي و دلگير مي‌شوند.

خب مي‌بينيم كه تهيه‌ي يك گزارش باعث ناراحتي و دلگيري همه‌ي عنصرهاي موسيقايي يك جامعه يعني هنرمند، مخاطب، كنسرت‌گزار، خبرنگار و … مي‌شود. خب ديگر تهيه‌ي گزارش از كنسرت‌هاي بعدي چه معني مي‌دهد، وقتي همه از اين كار ناراضي هستند، وقتي هيچ كس از اين تلاش مسئولين موسيقي ايرانيان راضي و خشنود نيست چه دليلي دارد كه اين حركت ادامه داشته باشد؟ براي چه ديگر انرژي‌مان را صرف اين كار كنيم؟

با جلسات متعددي كه مديران موسيقي ايرانيان در اين باب گذاشته‌اند مدت‌هاست كه تصميم گرفته‌اند تا زماني كه تهيه‌كنندگان، هنرمندان و مخاطبان حرفه‌اي نشوند و تا زماني كه توانايي هضم كوچكترين انتقاد را نداشته باشند، از ارائه‌ي گزارش هر گونه كنسرتي صرف‌نظر كنند و به حوزه‌هاي ديگر مثل خبر، نقد، تحليل و معرفي هنرمندان روي آورند.

شايد اگر مراحل طولاني، سخت و پيچيده‌ي تهيه‌ي يك گزارش خدمت شما بيان شود شما هم قانع شويد كه بهترست عطاي اين كار به لقايش بخشيده شود و انرژي اعضاي مجموعه در ديگر حوزه‌ها صرف شود.

به هر صورت، تصميم فعلي اين است كه از ارائه‌ي هر گونه گزارش و نقد از كنسرت‌ها خدمت بازديدكنندگان عزيز صرف‌نظر كنيم، دوستداران موسيقي فالحال در كنسرت‌ها شركت مي‌كنند و هر كس مطابق سليقه‌اش با ايرادهاي فني يك كنسرت كنار مي‌آيد بنابراين دليلي بر مته به خشخال گذاشتن ما وجود ندارد، مخاطب و هنرمند از كنسرت‌شان با داشتن تمام مولفه‌هاي ضعيف راضي هستند، ديگر چه دليلي دارد ما ناراضي باشيم و كاسه‌ي داغ‌تر از آش شويم؟!

مجموعه موسيقي ايرانيان هميشه سعي مي‌كند به مثبت‌ترين حركت‌هاي رسانه‌اي روي آورد و انرژي‌اش را صرف كارهاي مفيد براي موسيقي كشور بكند، در حال حاضر تشخيص داده مي‌شود كه تهيه‌ي يك گزارش منفعت زيادي براي موسيقي كشور محسوب نمي‌شود به همين دليل به وقايع و پديده‌هاي مهمتر رسانه‌اي-تحليلي بهترست پرداخته شود.

با اين وجود به همه‌ي مخاطبين عزيز قول مي‌دهيم در صورتي كه كنسرت موسيقي استثنايي، بسيار مهم و سرنوشت‌سازي در كشور برگزار شود باز هم از آن كنسرت گزارش و عكس تهيه خواهيم كرد اما فعلا از ارائه‌ي گزارش كنسرت‌هاي معمول معذوريم تا زماني كه شرايط حاصل شود!

اضافه شدن قسمت‌های جدید به سایت

نكته‌اي هم كه بهترست به آن پرداخته شود اين است كه بسياري از بازديدكنندگان عزيز گلايه داشتند كه چرا از انتشار آلبوم‌ها و برگزاري كنسرت‌ها كمتر خبر كار مي‌كنيم كه خدمت همه‌ي مخاطبين بايد عرض كنيم كه تا آنجا كه انرژي ما و حس كنج‌كاوي رسانه‌اي ما اجازه مي‌دهد ليست تمامي آلبوم هاي منتشر شده‌ي جديد را در قسمت بالاي سايت و ليست تمام كنسرت‌هاي پيش‌رو را در سمت چپ سايت در باكس‌هاي مخصوص قرار داده‌ايم و روزانه اين قسمت‌ها به روز مي‌شوند.

بنابر اين با بودن اين دو باكس يعني قسمت «برنامه کنسرت‌های جاری» و «تازه‌ترین آلبوم‌های منتشر شده» لزومي براي گذاشتن خبر از يك آلبوم و يا كنسرت نيست و مخاطبين عزيز مي‌توانند با بررسی اين قسمت‌ها از آلبوم‌ها و كنسرت‌هاي جديد باخبر شوند.

همچنين لازم به ذكرست كه به تازگي قسمتي هم در پایین سايت طراحی شده با عنوان «تازه‌هاي نشر كتاب» كه بد نيست دوستداران موسيقي اين قسمت را هم بررسی كنند.

به دليل خواست كاربران گرامي قسمتي هم در بالاي سايت سمت چپ بوجود آمده كه اخبار پربيننده و بحث‌برانگيز در آن قسمت قرار مي‌گيرد.

ناگفته نماند دوستداران موسیقی می‌توانند با وارد کردن ایمیل خود در قسمت «عضویت در خبرنامه موسیقی ایرانیان» در بالای سایت سمت چپ جدیدترین مطالب سایت را در ایمیل خود مشاهده نمایند.

توضیحاتی در مورد مجله موسیقی ایرانیان

براي نكته‌ي آخر هم بهترست كمي در مورد مجله موسيقي ايرانيان صحبت كنيم، متاسفانه جديدا با خبر شده‌ايم كه براي انتشار مجله‌ي اينترني در قالب پي‌دي اف هم بايد مجوزي جدا بگيريم و مراحل سخت گرفتن مجوز را طي كنيم، به همين دليل و البته نداشتن اسپانسر و حمايت مالي فعلا مجله‌ي موسيقي ايرانيان در شماره‌ي نه خود ايست كرده، و شرايط انتشار شماره‌ي ده موجود نمي‌باشد، از همين رو عميقا با شرمساري و حزن زياد از كاربران پوزش مي‌خواهيم و قول مي‌دهيم تلاش كنيم تا به به زودي مشكلات مرتفع شود و شرايط انتشار شماره‌ي ده هویدا شود.

همچنين از شما هم تشكر مي‌كنيم كه ركورد بازديد مجله را شكستيد كه نزديك 35 هزارنفر از شماره‌ي نه مجله ديدن كردند. (البته این آمار بازدید صرفا از سرور مجله بوده است که پیش‌بینی می‌کنیم بازدید مجله در سایت‌های دیگر موسیقی کشور به 70 هزار بازدید هم برسد)

دلخوری مسئولین موسیقی ایرانیان از کاربران عزیز

در پایان باید دلخوري که از بازديدكنندگان سايت داریم خدمتتان عرض كنيم كه اميدواريم با جان و دل در مورد اين قضيه فكر كنيد كه چرا مطالب حاشيه‌اي و غير مفيد براي موسيقي كشور تا به اين حد مورد استقبال شما قرار مي‌گيرد اما مطالب تحليلي و ريشه‌اي در باب موسيقي كشور كه براي اين هنر نقش حياتي دارد با كم‌توجهي كاربران مواجه مي‌شود؟ خواهش مي‌كنيم اگر خواستار رشد و پيشرفت موسيقي كشور و همچنين افزايش انرژي ما هستيد بيش از پيش به مطالب تحليلي توجه كنيد و با صرفِ زمانِ لازم چنين مطالبي را مطالعه كنيد و بر رويش فكر و بررسي انجام دهيد، مطمئنا موسيقي ما رشد نخواهد مگر اينكه شما مردم بخواهيد و لاغير!

به شما اطمينان مي‌دهيم كه اگر روزي به اين نتيجه برسيم كه مطالب تحليلي سايت تاثيري هر چند اندك در موسيقي كشور نخواهد گذاشت و كاربران نسبت به اينگونه مطالب بي‌توجه هستند، سايت موسيقي ايرانيان از ادامه‌ي فعاليت ناتوان خواهد شد و در نيمه‌ي كار جا خواهد ماند.

به عنوان آخرين بند اين نوشته هم به شما نويد شروع به كار قسمت هاي جديد، جذاب، مفيدي در سايت مي‌دهيم كه در حال حاضر مسئولين موسيقي ايرانيان در حال ساخت زيرساخت‌هاي اين قسمت‌ها مي‌باشند كه اميدواريم هر چه زودتر تلاش همكاران به بار نشيند و رضايت شما را از اين رسانه فراهم سازد.

البته كار بر روي اين زيرساخت‌ها كنديِ نسبي را براي روند سايت باعث شده است كه اميدواريم اين سرعت كم را بر ما ببخشيد و بدانيد كه نداشتن پشتيبانيِ ماليِ هر مجموعه باعث نابودي آن مجموعه خواهد شد كه اگر اين پشتيباني در مجموعه موجود نمي باشد و هنوز اين سايت روي پاست صرفا بخاطر دغدغه‌هاي هنري و فرهنگي مديرانش است.

كه اميدواريم اين دغدغه‌ها نميرند كه در صورت مرگشان موسيقي ايرانيان هم خواهد مرد!

محتاج ياريِ فكري و معنوي‌تان هستيم و خواهيم ماند!

تشكر بخاطر همه‌ي محبت‌هايتان

حق‌يار


منبع: موسیقی ایرانیان - musiceiranian.ir

لینک کوتاه مطلب : https://musiceiranian.ir/?p=13074


برترین مطالب وب    
   

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی آثار صوتی و تصویری منتشرشده در سایت «موسیقی ایرانیان» تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشند.