خانه موسیقی برترین‌های موسیقی ایران را معرفی کرد

 • کد خبر : 122578
 • ۱۱ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۸

hot-topic-logoهفدهمین جشن خانه موسیقی شنبه شب دهم مهر ماه با حضور تعدادی از هنرمندان و اعضای مختلف صنوف این مجموعه غیر دولتی در تالار وحدت تهران برگزار شد.
+آلبوم‌های برتر به ترتیب «از روز گار رنگ آمیز» به خوانندگی وحید تاج و آهنگسازی کوروش دانایی و «هیچ مگو» به خوانندگی مجتبی عسگری و آهنگسازی احسان ذبیحی‌فر شناخته شدند
+در ادامه عکسهای «علی چاشنی گیر» از جشن خانه موسیقی را مشاهده نمایید

جشن خانه موسیقی

جشن خانه موسیقی

هفدهمین جشن خانه موسیقی شنبه شب دهم مهر ماه با حضور تعدادی از هنرمندان و اعضای مختلف صنوف این مجموعه غیر دولتی در تالار وحدت تهران برگزار شد.

به گزارش سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان» و به نقل از ایسنا، این مراسم با نیم ساعت تاخیر نسبت به زمان اعلام شده و پخش تلاوت قرآن آغاز شد. در ادامه سرود ملی جمهوری اسلامی ایران توسط ارکستر گروه کر خانه هنرمندان به رهبری محمود میرزایی نواخته شد. سپس قطعه «چراغ خانه» از ساخته‌های محمد سریر توسط این ارکستر اجرا شد.

هنگامی که سریر قصد ایراد سخنانی را داشت ورود گربه‌ای به روی سن تالار وحدت باعث خنده و سپس تشویق حاضران شد!

سریر در سخنانش گفت: خیلی خوشحال هستم که این نهاد (خانه موسیقی) طی این ١٧ سال به بلوغ لازم رسیده است. خانه موسیقی در این سال‌ها حضور موثر و فراز و فرودهای زیادی داشته است.

او ادامه داد: ارکستر خانه هنرمندان اولین اجرای رسمی خود را پس از رونمایی‌اش انجام می‌دهد. سن متوسط اعضای این ارکستر ٢٠ سال است و من پیش‌بینی آینده خوبی را برای آنها دارم. ما باید زمینه را برای جوانان این چنینی فراهم کنیم.

این آهنگساز و رهبر ارکستر با بیان این که قطعه بعدی که نواخته می‌شود را به محمدرضا شجریان تقدیم می‌کند، اظهار کرد: شعر این قطعه (شیرین و فرهاد) را زنده یاد مجتبی کاشانی سروده است که بنیانگذار کار و نهادهای خیریه زیادی در ایران بوده است.

سپس قطعات «شیرین و فرهاد» و «ایران ایران» نواخته شد. محمود میرزایی آواز این قطعات را بر عهده داشت.

سپس ویدیویی با عنوان «خانه موسیقی در دو سالی که گذشت» برای حاضران پخش شد.

حمیدرضا نوربخش، دبیر هفدهمین جشن، مدیرعامل سابق و عضو هیات مدیره خانه موسیقی، در سخنانی اظهار کرد: خوشحالم که در هفدهمین سال تأسیس این نهاد تأثیرگذار در خدمت شما هستم. خدا را شاکریم که انتخابات هیات مدیره خانه موسیقی با نظم برگزار شد و همه کانون‌ها با نظم کار خود را آغاز کردند و هیات‌مدیره نیز شکل گرفت. انتخابات این دوره خانه موسیقی با نظارت‌های خاص برگزار شد و بنابراین هیچ شائبه‌ای در آن وجود ندارد. در چهار سال آینده فصل جدیدی از خانه موسیقی پیش روی ماست و با منتخبین تازه‌نفس این دوره حرکت‌های خانه موسیقی شتاب خواهند گرفت. امیدوارم که با این اتفاق به همه چالش‌ها فائق بیاییم.

جشن خانه موسیقی

جشن خانه موسیقی

او ادامه داد: اشتغال هنرمندان موسیقی از دغدغه‌های اصلی ما بوده است. جوانان با استعدادی هستند که باید برای آنها فکری کرد. ما با خیل عظیمی از جوانان با صلاحیت روبه‌رو هستیم. آنها باید چه کار کنند؟ کدام عرصه برای آنها مهیاست؟ متأسفانه رسانه ملی ما هیچ‌ گونه ارتباطی با این موضوع ندارد و حلقه رسانه، حلقه مفقوده ماست؛ در حالی که مهم‌ترین نقش را میان هنرمندان و مخاطبان رسانه بر عهده دارد. زمانی که این حلقه گسسته است، هنرمند باید موانع کوچک و بزرگی را رفع کند تا به مخاطب خود برسد.

نوربخش اضافه کرد: من از مسئولان برای چندمین بار خواهش می‌کنم که برای این جوانان کاری انجام دهند.

دبیر هفدهمین جشن خانه موسیقی منع نوازندگی بانوان در بخش‌های کشور را یکی از چالش‌هایی دانست که توجیه منطقی، عقلانی و قانونی ندارد و گفت: اگر بانوان می‌توانند تحصیل موسیقی کنند، پس چطور نمی‌توانند در این زمینه کار کنند؟ با توجه به این که نیمی از کشور و جامعه موسیقی ما را بانوان تشکیل می‌دهند، باید برای این موضوع توجیهی پیدا یا قانونی وضع کرد که تکلیفشان معلوم شود. این یکی از خواسته‌های جدی ماست و من از مسئولان درخواست می‌کنم که به این خواسته جواب بدهند.

نوربخش در ادامه صحبت‌های خود به موضوع لغو کنسرت‌ها در شهرهای مذهبی نیز اشاره و بیان کرد: این موضوع، موضوع داغ امروز است که مایه تأسف است. ما یک قانون، یک جغرافیا و یک حاکمیت داریم که در بخشی برگزاری کنسرت‌ مجاز و در بخش دیگر غیرمجاز است.

او با اشاره به نتیجه نظرسنجی شبکه چهار صدا و سیما در چند هفته گذشته ادامه داد: این نظرسنجی یکی از نقاط عطف این سال‌ها بود و نشان داد بیش از ۹۹ درصد افکار عمومی می‌گوید برگزاری کنسرت در شهرهای مذهبی ایرادی ندارد. اگر بخواهیم بر اساس فقها پیش برویم، آنها این موضوع را در نظر عرف جامعه واگذار کرده‌اند و این ۹۹ درصد یعنی عرف جامعه. زمانی که مردم می‌گویند مشکلی ندارد، یعنی مشکلی ندارد.

نوربخش تأکید کرد: ما باید تابع قانون باشیم و مثل همه از قانون تمکین کنیم. در دو، سه روز اخیر اتفاق ناگواری در شهر قم افتاده است. برنامه‌ای بسیار هنرمندانه، هنجارمند و قابل‌ دفاع در قالب برنامه‌ای ارکسترال با اشتیاق زایدالوصف مردم قم اجرا شد. تمام محتوای برنامه از لحاظ شعری و موسیقایی خوب بود اما عده‌ای آمده‌اند، به حاشیه‌ها توجه کرده و این موضوع را دستمایه قرار داده‌اند و مراجع عظام را به این موضوع کشانده‌اند.

نوربخش با این درخواست که موسیقی را ابزار دعواهای سیاسی نکنید، افزود: در هر برنامه‌ای اگر بخواهیم دنبال حاشیه برویم، حاشیه پیدا می‌کنیم. حتی در عزاداری امام حسین. هر قدر به روزهای انتخابات سال ۱۳۹۶ نزدیک می‌شویم، این دعواها بالا می‌گیرد اما خواسته ما این است که برای اهداف سیاسی، دستاویز دیگری پیدا کنند. این موسیقی مظلوم است.

او ادامه داد: همه این‌ها برای فشار بر دولت است. ما دغدغه مراجع را خوب می‌فهمیم. ما دین‌مداری و اخلاق‌مداری را می‌فهمیم. هنر ما به ویژه هنر موسیقی سنتی که میراث گرانبهای کشور ما است، هنجارترین و معنوی‌ترین نوع موسیقی است. متأسفانه کسانی را که دغدغه دین دارند، وارد این دعوا و وادار می‌کنید نسبت به این موضوعات واکنش نشان دهند. خواهش داریم مسئولان وزارت ارشاد در این زمینه ایستادگی کنند. تنها چیزی که ما بر آن پافشاری می‌کنیم قانون است و بس.

او در بخش دیگری از سخنان خود به محمدرضا شجریان اشاره و اظهار کرد: جای او که عزیز دل مردم ایران است، در این جشن خالی است. شکر خدا استاد به سلامت به وطن بازگشته‌اند. مسئولان محترم دولتی نیز با همه وجود در این زمینه کمک کرده‌اند و پیگیری می‌کنند. خواهش می‌کنم رسانه‌ها به شایعات در مورد ایشان دامن نزنند. استاد شجریان حالشان خوب است و بنده هر روز حال ایشان را رصد می‌کنم.

نوربخش اضافه کرد: ایشان برای این که بتوانند فعالیت‌های طبیعی روزانه خود را داشته باشند، فیزیوتراپی انجام می‌دهند، زیرا در این دو، سه ماهه که درمان می‌کردند، مشکلاتی برایشان پیش آمده است.

نوربخش همچنین گفت: محمدرضا شجریان حق‌الناس است. باید این حق‌الناس را به مردم برگردانیم. صدای او مصداق حق‌الناس است. امیدوارم رسانه ملی به فکر فرو برود.

او در پایان صحبت‌های خود اظهار کرد: این روزها، روزهایی است که ما باید ید واحده باشیم. امیدوارم با کمک دولت کم و کاستی‌ها را برطرف کنیم.

اجرای موسیقی نواحی گروه «سازینه» بخش دیگری از مراسم بود.

علی مرادخانی، معاون امور هنری وزارت ارشاد و فرزاد طالبی، مدیر کل دفتر موسیقی نیز در این مراسم حضور داشتند.

اولین بخش از تقدیرهای این دوره از جشن به استادان و پیشکسوتان موسیقی نواحی اختصاص داشت که با حضور فرزاد طالبی، محمد سریر و تقی ضرابی از عثمان کیم نه ای (خواننده کرد)، حسین طیبی (نوازنده لله‌وا) ، احسان عبدی‌پور (نوازنده سرنا) و علی اسدی (نوازنده کرنا) تقدیر شد.

جشن خانه موسیقی

جشن خانه موسیقی

در ادامه و در بخش استعدادهای جوان علی قنبری (١۴ ساله و نوازنده تار) و مبینا یوسفی (١١ ساله و نوازنده گیتار) به ترتیب به اجرای زنده پرداختند.

در ادامه مراسم نوبت به تقدیر از پیشکسوتان موسیقی رسید که با حضور داریوش پیرنیاکان، داوود گنجه‌ای، هنگامه اخوان، محمد میرزمانی از سوسن بخشایش (صدابردار)، فرمان مرادی (سازنده ساز)، میلاد کیایی ( نوازنده سنتور)، عباس سجادی ( شاعر و ترانه‌سرا) تقدیر به عمل آمد.

سجادی پس از دریافت هدیه خود اظهار کرد: من برنامه تلویزیونی خود را از همین تریبون آغاز کردم. از آقای ضرغامی تشکر می‌کنم که برنامه دستان را راه انداخت و از آقای سرافراز گلایه می‌کنم که برنامه را برداشت و از آقای عسگری خواهش می‌کنم تا این برنامه را حتی بدون حضور من راه‌اندازی کند.

بخش اهدای جوایز آلبوم های موسیقی به دلیل کنسل شدن جشن خانه موسیقی در سال گذشته به احترام جان باختگان فاجعه منا امسال به شکل دو ساله انجام شد.

آلبوم‌های برتر به ترتیب «از روز گار رنگ آمیز» به خوانندگی وحید تاج و آهنگسازی کوروش دانایی و «هیچ مگو» به خوانندگی مجتبی عسگری و آهنگسازی احسان ذبیحی‌فر شناخته شدند.

سپس محمدرضا ابراهیمی، سینا خشک‌بیجاری، احسان ذبیحی‌فر و مجتبی عسگری با اجرای موسیقی سنتی به هنرنمایی پرداختند.

در ادامه با حضور علی مرادخانی، شهرام ناظری، حمیدرضا نوربخش از آذین موحد (نوازنده فلوت)، سیاوش ظهیرالدینی (نوازنده)، لوریس چکناواریان (آهنگساز و رهبر ارکستر) تقدیر شد.

آذین موحد بعد از دریافت لوح تقدیرش از وضعیت ارکسترها، آموزش و هنرستان‌های موسیقی، مافیای کنکور موسیقی و اقتصادگرایی در موسیقی انتقاد کرد و از مسئولان خانه موسیقی درخواست کرد تا در تبیین ماهیت معنوی موسیقی تلاش کنند. شرایط نابه‌سامان موسیقی در کشور، وضعیت نامطلوب ارکسترهای دولتی، نبود تعادل در طبقه‌بندی سبک‌های اجرایی کنسرت‌ها، نامطلوب بودن وضعیت هنرستان‌های موسیقی، مافیای کنکور موسیقی، قوانین رزرو تالارهای موسیقی که بیشتر جنبه اقتصادی پیدا کرده، توجه به رویکردهای اقتصادی در صنعت موسیقی، مخدوش شدن جایگاه معنوی موسیقی از جمله مواردی بود که موحد در صحبت‌های خود به آنها اشاره کرد.

لوریس چکناواریان نیز بعد از دریافت تندیس خود گفت: من این تندیس را به دوست بسیار عزیزم مرحوم فریدون ناصری که پایه‌گذار خانه موسیقی بود، اهدا می‌کنم.

سپس برگزیدگان بخش کتاب پژوهشی با حضور داوران تقدیر شدند.

تندیس و لوح تقدیر رتبه اول این بخش به صورت مشترک به ساسان فاطمی برای نگارش کتاب «جشن موسیقی در فرهنگ‌های شهری تهران» و سینا صدقی برای نگارش کتاب «پنجره ای با شیشه‌های کوچک رنگی» تعلق گرفت.

رتبه دوم را محمدرضا فیاض برای نگارش کتاب «تا بر دمیدن گل‌ها» به دست آورد و فرهود صفرزاده برای نگارش کتاب «باد خزان» مقام سوم را کسب کرد.

همچنین در این بخش کتاب‌های «۱۰ قطعه آنالیز» نوشته حمید مرادیان، «عجملر» اثر آرش محافظ و «بنیاد ترانه» نوشته علی کمارجی شایسته دریافت لوح تقدیر شناخته شدند.

در بخش ترجمه نیز حسین یاسینی، مترجم کتاب «پدیدارشناسی موسیقی» مقام اول، سیدعبدالله انوار با ترجمه کتاب «علم جوامع موسیقی» مقام دوم و مسعود ابراهیمی با ترجمه کتاب «مبانی آهنگسازی» مقام سوم را کسب کردند.

در بخش کتاب‌های آموزشی رتبه برگزیده انتخاب نشده بود.

کتاب های «ضرب آوا» از حمید قنبری، «ضربی‌های حبیب سماعی» از شهاب منا و کتاب «ضربی‌های علی‌اکبر شهنازی» از حسین مهرانی به علت کاربردی بودنشان در آموزش شایسته تقدیر شناخته شدند.

اجرای ارکستر بادی کارا بخش پایانی این مراسم بود که شامگاه ١٠ مهرماه در تالار وحدت برگزار شد.

شهرام ناظری، سالار عقیلی، داود گنجه‌ای، هنگامه اخوان، بیژن بیژنی و داریوش پیرنیاکان از جمله هنرمندان حاضر در هفدهمین جشن تاسیس خانه موسیقی بودند.

در ادامه می توانید عکسهای «موسیقی ایرانیان» (علی چاشنی گیر) از  جشن خانه موسیقی را مشاهده نمایید. (برای بزرگنمایی تصاویر، بروی هریک از عکسها کلیک کنید)

منبع: موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir
لینک کوتاه : https://musiceiranian.ir/?p=122578

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.