گزارش متنی و تصویری «موسیقی ایرانیان» از سومین برنامه دور جدید هزار صدا

 • کد خبر : 113937
 • ۲۷ تیر ۱۳۹۵ - ۹:۳۵

سومین برنامه هزارصدا از سری جدید بخش پاپ در روز جمعه ۲۵ تیر با اجرای آرش نصیری در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد. کارشناسان این برنامه بهروز صفاریان، فرشاد حسامی، روزبه نعمت اللهی و افشین مقدم بودند و همچنین حجت اشرف زاده به عنوان خواننده مهمان حضور داشت.
+در ادامه عکسهای «شیما رضایی» از هزارصدای سنتی را مشاهده نمایید

HezarSeda (52)سپیده ثابتی: سومین برنامه هزارصدا از سری جدید بخش پاپ در روز جمعه ۲۵ تیر با اجرای آرش نصیری در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد. کارشناسان این برنامه بهروز صفاریان، فرشاد حسامی، روزبه نعمت اللهی و افشین مقدم بودند و همچنین حجت اشرف زاده به عنوان خواننده مهمان حضور داشت.

به گزارش سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان»، در این برنامه هفت خواننده پاپ شرکت کردند که در نهایت یک نفر به مرحله ی بعدی راه پیدا کرد.

برنامه با تاخیر و در ساعت ۳:۴۰ با قرایت آیاتی از قران مجید و پخش سرود ملی ایران آغاز شد. ابتدای برنامه آرش نصیری به عنوان مجری و برگزار کننده هزارصدا ضمن خوش آمدگویی علت تاخیر در شروع برنامه را دیر آمدن مهمان ها عنوان کرد سپس برنامه با کلیپی از قسمت های قبلی برنامه هزارصدا و تیتراژ با صدای بهروز صفاریان شروع شد.

در ابتدای برنامه طبق روال، برنده ی قسمت قبل برنامه برای اجرای آهنگ به روی استیج دعوت شد. علی بنیادی نفر اول برنامه ی قبل آهنگ به تو برمیگردم را اجرا کرد.

-خواننده باید با ترانه ارتباط برقرار کند

نفر اول میلاد عباسپور با آهنگ «عشق» و تنظیم پیام هوشمند به روی صحنه آمد و بعد از اجرا کارشناسان نظر خود را اعلام کردند.

افشین مقدم در مورد ترانه گفت: «در بخش ترانه کلام سطحی بود و باید خواننده با شعر از لحاظ عاطفی و حسی ارتباط برقرار کند و کلام این کار برای آهنگ شیش و هشت روتین هست و چیز خاصی ندارد که در باره آن گفته شود. بهروز صفاریان گفت: امتیازها را لحاظ می کنم اما نظر خاصی در حیطه اجرایی اعلام نمیکنم اما به لحاظ صحنه یا فرمی که روی صحنه ایستادید و این پرفورمنس موردعلاقه من نبود و با توجه به موزیک اکتیوی که انتخاب کردید من انتظار کاراکتر دیگری را داشتم.»

روزبه نعمت اللهی گفت: «ضمن تشکر از شما میخواهم یک قسمت را بدون موسیقی اجرا کنید.»

حسامی گفت: «من اگر بخواهم امتیاز کلی بدهم در بعضی جاها از کوک خارج شدی و صدایت را بم میکنی نسبت به اجرای بدون موسیقی و انتظار دارم از کسی که برای اجرا به روی صحنه می آید فقط به خوانندگی اش نگاه نکند و یک میانگینی از تمام موارد را مدنظر بگیرد.»

-کار با توجه به حجم صدای خواننده انتخاب شود

نفر دوم پیام رمضان با آهنگ «تفاوت» و ترانه فریماه حسینی و کاری از وحید مهراد به روی صحنه آمد. پیام رمضان گفت: «۷ سال بصورت حرفه ای سابقه خوانندگی دارد و ۳ آهنگ تا الان خوانده است و اولین آهنگ رسمی خود را در برنامه اجرا میکند.»

صفاریان گفت: «من چیزی که در صدای شما دیدم این بود که احساس میکنم صداسازی میکنید و تحریرها بد نبود و انتهای بعضی جملات کوک افت میکرد و این رو میگذارم بخاطر فضای اینجا و اجرای زنده و اگر در انتخاب نوع موسیقی متفاوت تر عمل کنید بهتر خواهد بود.»

نعمت اللهی گفت: «گام این کار برای صدای شما بالا بود قسمت های بم را بهتر میخوانید.»

حسامی گفت: «من هم احساس میکنم حداقل یک یا دو پرده این کار برای صدای شما بالا بود و اگر شما کنسرت داشته باشید و بخواهید ده آهنگ اجرا کنید با خواندن این آهنگ نمیتوانید چون ممکن است روی آهنگ های بعدی تاثیر بگذارد و از کوک هم بیشتر جاها خارج شدی.»

مقدم گفت: «در مورد کلام این کار نسبت به ترانه شرکت کننده ی قبلی با توجه به سن شما رو به جلوتر بود. یک قسمت از شعر اشتباه خوانده شد.»

میان برنامه های اول

هزار صدا

هزار صدا

پس از این اجرا فرهاد شریف زاده از همراهان فرشاد حسامی یک آهنگ با شعر روزبه بمانی و تنظیم فرشاد حسامی اجرا کرد و پس از آن با اعلام مجری برنامه فیلمی با اجرای زنده یاد فریدون فروغی مربوز به حدود هجدا سال چیش پخش شد که در گروه اینخواننده نامدار، بهروز صفاریان نوازنده کیبورد بود.

-کاور کردن یک قطعه جرات زیادی میخواهد

نفر سوم کسری احدیان با آهنگ «بخواب» به روی صحنه آمد. احدیان اعلام کرد از سال ۷۸ شروع به آموزش در زمینه موسیقی کرده است ترانه سرایی، آهنگ سازی و میکس و مسترینگ از کارهایی است که انجام میدهد از سال ۸۰ اجرای صحنه ای داشته است و ۶ کار پخش شده و ۹ کار در مرحله ی میکس و مستر دارد که ۴ تا از کارهایش از ترانه های علیرضا آذر است.

نعمت اللهی گفت: «این کار کاور آهنگ دیگری بود و اگر کار دیگری برای صدای شما ساخته شده و مختص شما بود می شنیدیم بهتر بود. در نهایت من دوست داشتم خواندن شما را و موفق باشید.»

حسامی گفت: «کارهایی که خواننده های ما کاور میکنن بیشتر از خواننده های ناشناخته ی ترک و عرب هست. قدرت بیان و کوک خوبی داری و امتیازی که به شما میدهم به خود صدایتان است نه انتخاب اشتباهی که داشتید.»

صفاریان گفت: «من در مورد کاور کردن موافق نیستم و قضاوت کردن برای من کمی سخت میشود صدایتان را دوست داشتم.»

آرش نصیری مدیر و مجری برنامه در توضیح این اتفاق گفت: «ما در این برنامه به کلیت کار قرار است امتیاز بدهیم نه صرفا صدا و تنها مسابقه ای است که این اتفاق در آن می افتد و اولین بار است که یک کار کاور اجرا شده است،»

صفاریان گفت: «کارهایی که بخواهد به این صورت ارزش بندی شود یا شنیده شود همچین فضایی بضاعت آن را ندارد که آثار هم بخواهد بررسی شود و در فضای دیگری با یک شنیداری درستی میشود این کار را انجام داد در حال حاضر به تنها چیزی که می توان امتیاز داد شوی یک خواننده و اجرای زنده آن است.»

مقدم گفت: «خیلی از آهنگ ها هستند که ارزش این را ندارند که یک خواننده وقتش را صرف آن کند. البته این آهنگ زیبایی بود و در مواردی این ترانه ها هستند که هیچ کشف و شهودی در آن اتفاق نمی افتد و حسی را منتقل نمیکنند. در ساختار این ترانه بعضی جاها از ادبیات کلاسیک استفاده میکنید و فضای کار بین زبان محاوره و ادبیات کلاسیک می باشد که ضعف بزرگی به حساب می آید.ترانه سراهای خوبی در مملکت ما وجود دارد. بهتر است از یک تیم برای آهنگسازی و تنظیم و ترانه استفاده کرد نمیشود یک نفر آهنگسازی کند ترانه بگوید بخواند و تنظیم کند.»

-جوان ترین شرکت کننده ی برنامه
نفر چهارم سهیل قره گزلو با آهنگ «افسانۀ شهرزاد» ترانه ای از شهاب شهرزاد و ملودی مرتضی لطفی به روی صحنه آمد. قره گزلو سابقه ی آواز و نواختن پیانو دارد.

حسامی گفت: «شما جوان ترین شرکت کننده این برنامه هستید و کم تجربه هستید در این کار و جوری میخوانید که صدا در اوج انگار جیغ میزنید. شعر را درست نمیخواندید و بعضی کلمات را تغییر دادید.»

صفاریان گفت: «نکته ای که من در خواندن شما دیدم این بود که لحن خاصی دارید و من با آن ارتباط برقرار نکردم در یک جاهایی احساس کردم خواندنتان را مهندسی می کنید فارغ از اینکه کلام دارد چه می گوید و چه چیزی دارد ادا می شود. بد نبود مسلط هستید و تحریرها را می زنید ولی باید ترانه و ملودی با هم آمیخته شود و یکی شود و بحث دیگر اینکه گام برای صدای شما بالا بود.»

هزار صدا

هزار صدا

مقدم گفت: «با توجه به سن کم شما تجربه شما هم کم هست خواندن گام های بالا دلیل برای خوب خواندن نیست باید جوری بخوانید که صدای دلنشینی داشته باشید و حس خوبی را منتقل کنید در همان گام بخوانید خیلی از جاها از کوک خارج شدید و در مورد ترانه بخش هایی از آن لحظه های قشنگی دارد و اگر قرار است تصاویری در شعر باشد باید تصاویر خارق العاده ای باشد نه تصاویر نخ نما و کلیشه ای.»

نعمت اللهی گفت: «ملودی شبیه یک کار خواننده دیگر است و اعتقاد دارم این کار برای صدای شما یک پرده بالاتر بود نیاز به صداسازی دارید که صدا یک مقدار پخته تر شود.»

-در این قسمت برنامه خواننده نوجوان مهرشاد حیدری از استان مازندران که در سال ۹۲ هم به عنوان یکی از اجراکنندگان مهمان حضور داشت به روی صحنه دعوت شد و همراه با نواختن پیانو آهنگ ماه عسل فرزاد فرزین را اجرا کرد.

پس از این اجرا به درخواست آرش نصیری از اتاق فرمان، آهنگ «به من بگو چرا» پخش شد که دکلن گالبرایت در دو دوارده سالگی به زیبایی اجرا کرده بود. نصیری در توضیح این موضوع گفت که آنها از عاطفه یک خواننده نوجوان به بهترین شکلی استفاده می کنند.

-دنبال خلاقیت و صداهایی هستیم که یک آن در صدا وجود داشته باشد

نفر پنجم حامد رادمهر ۲۵ ساله از شیراز با آهنگ «خداحافظ» ترانه محمدعلی شیعاوی و تنظیم رضا تاجبخش به روی صحنه آمد. رادمهر از کودکی کار آواز را شروع کرده و در زمینه سلفژ و صداسازی آموزش دیده است.

مقدم گفت: «ترانه لحظه های عاطفی قشنگی دارد. خط روایی را که شاعر میخواست بسازد به درستی رعایت کرده بود. ترانه های قدیم و سبک جدید را مرور کنید. سال هاست ترانه هایی که مخاطب میلیونی داشته باشد نداشتیم. از چه ادبیاتی استفاده کنید که متفاوت از نسل گذشته باشید.»

صفاریان گفت: «فرم موسیقی بابک بیات هست فضای ارجینالی ندارد باید تنظیم جدید و ترانه جدیدی برای این مدل موسیقی ها داشت. و امتیاز متوسطی رو برای شما در نظر گرفتم.»

نعمت اللهی گفت: «باز حس میکنم این کار برای صدای شما بالا بود و این دید وجود دارد که اگر صدای بالا بخوانند بهتر است.»

حسامی گفت: «هیچ خلاقیتی در تنظیم و ملودی تا الان از بین کارها نشنیدم و کارها تکراری بود و میشد کلام و آکوردها را حدس زد.»

-علاوه بر صدا و نوع اجرا پوشش یک خواننده هم مهم است
نفر ششم مرتضی طریقی با آهنگ «نقاشی خدا» کاری از علیرضا شیرین فرد و ترانه غلامرضا طریقی به روی صحنه آمد. طریقی گفت: «مدت ۲۰ سال است موسیقی را آغاز کرده و ۱۹ سالگی اولین کار را اجرا کردند.»

نعمت اللهی گفت: «جدا از بحث صدا برای خواننده نوع پوشش مهم است و اینکه انتهای قطعه و اوجش اصلا برای شما مناسب نبود.»

حسامی گفت: «کوک مناسب نبود و با توجه به سابقه ی ۲۰ ساله شما انتظار من خیلی بیشتر از این بود باید از لحاظ اجرا و انتخاب ترانه دقیق تر عمل کند.»

مقدم گفت: «دوست داریم ترانه و صدایی بشنویم که سورپرایز شویم. ترانه چیز جدیدی نمیشنویم ترانه های روایی که قصه ای را روایت میکند. زبان و ادبیات قدیمی در ترانه بود.»

صفاریان گفت: «باید برای اجرا متفاوت باشید من امتیاز بالایی برای تکنیک و خواندن نمیدهم به لحاظ بافت موسیقی نمره ی منفی اگر وجود داشت من امتیاز منفی میدهم.»

در این قسمت صفاریان از بهرنگ بهادرزاده برای اجرا دعوت به عمل آورد تا به عنوان خواننده مهمان قطعه ای را اجرا کند.

نفر هفتم امین اسدی با ۱۲ سال سابقه کار آواز پاپ و پاپ-سنتی به روی صحنه آمد و آهنگ «انگیزه» موزیک و ترانه ونداد به اجرا پرداخت. این آهنگ در بخش پایانی دچار اشکال فنی شد و به صورت کامل پخش نشد اما بهروز صفاریان اعلام کرد که همین اندازه برای اطهار نظر کافی ست و صدا و جنس صدا آهنگ مشخص شده است.

مقدم گفت: «ترانه روان تر از ترانه بقیه شرکت کنندگان بود . ونداد با تجربه تر از بقیه شرکت کنندگان است و چون ملودی کار میکند دوست داریم حرف تازه ای بشنویم.»

صفاریان گفت: «مقدمه ی اهنگ شبیه اهنگ خواننده ی دیگری است و اینکه چون کار اهنگسازی و ترانه را یک نفر انجام داده بهتر است تفکیک شود و بهتر است آواز وپاپ خواندن از هم جدا شود.»

نعمت الهی گفت: «انتظار اجرای پاپ از شما داشتم اما اواز سنتی شنیدم»

حسامی گفت: «برای اجرای بعدی سعی کنید با میکروفون بیشتر هماهنگ باشید.»

هزار صدا

هزار صدا

یکی از بخش های جذاب این برنامه جایی بود که افشین مقدم از بهروز صفاریان پرسید که برای موفقیت چه باید کرد و هر یک از کارشناسان برنامه توضیح مفصلی در این مورد ارائه کردند که آموزنده بود و به دیالوگ های بین آنها و مدیر و مجری برنامه آرش نصیری منتهی شد.

وقتی کارشناسان برای بررسی فضاوت ها و انتخاب نفر برتر به پشت صحنه رفتند، خواننده مهمان «حجت اشرف زاده» برای اجرا به روی صحنه دعوت شد و با همراهی پیانوی حمید اکبرزاده دو قطعه را اجرا کرد که قطعه اول با درخواست و ابراز علاقه مردم قطعه ماه و ماهی بود.

سپس کارشناسان به روی صحنه برگشتند و نفرات برتر را اعلام کردند.

بهروز صفاریان به نمایندگی از هیات داوران نفرات سوم تا اول را به این ترتیب معرفی کرد:
نفر سوم: حامد رادمهر و امین اسدی
نفر دوم: پیام رمضانی
نفر اول: کسری احدیان

هزارصدا برنامه ای برای معرفی چهره های برتر موسیقی ست که هر ماه دوبار و یک بار برای موسیقی سنتی ایرانی ویک بار هم برای موسیقی پاپ برگزار می شود. بنابر اعلام آرش نصیری، برنامه بعدی هزارصدا در بخش سنتی ۱۴ مردادماه و در بخش پاپ ۲۸ مردادماه در ساعت ۱۵ تا ۱۸ برگزار می شود.

در ادامه می توانید عکسهای موسیقی ایرانیان (عکاس: شیما رضایی) از این مراسم را مشاهده نمایید (برای بزرگنمایی تصاویر، بروی هر یک از عکسها کلیک کنید)

منبع: موسیقی ایرانیان Musiceiranian.ir
لینک کوتاه : https://musiceiranian.ir/?p=113937

  ثبت دیدگاه

  مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
  قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.